ZİHİN AÇAN YAZILAR

Köpekler Düşündüğümüzden Daha Zeki Olabilir mi?

Köpekler, uzun zamandır insanların can dostu olmuşlardır. Birçok kez bu dostlarımız kabiliyetleri ve zekası ile bizi şaşırtmayı başarmışlardır. Peki, köpekler sandığımızdan daha zeki olabilir mi?

Araştırmalar gösteriyor ki cevap “evet” yani köpekler bizim düşündüğümüzden daha zekiler.

Bu konu hakkında British Columbia Üniversite’sinden psikolog ve köpek araştırmacı profesör Stanley Coren “Onların (köpeklerin) şaşırtıcı olan aklı ve yaratıcılığı bize belki bir Einstein olmadıklarını ama insanlara sandığımızdan daha yakın olduğunu hatırlatıyor” diyor. Ayrıca, bazı davranış ölçümlerine göre Coren köpeklerin zihinsel yeteneklerinin 2 ile 2.5 yaş aralığındaki bir çocuğa yakın olduğunu söylüyor.

Uzun zamandır bilindiği gibi sadık dostlarımız bizim ile duygusal bağ kurabiliyor, komutlarımızı anlayabiliyor ve hatta bazı hastalık belirtilerini tespit edip bizi uyarabiliyorlar ki bu yetenekleri covid-19 tespiti için de denenmektedir.

Ayrıca yapılan bir diğer araştırmalar gösteriyor ki köpekler bu zihinsel becerilerini diğer köpekleri hatta zaman zaman ödül almak için sahiplerini bile kandırmak için kullanıyorlar. Profesör Coren’e göre “köpekler insanları kandırmada neredeyse köpekleri kandıran insanlar kadar başarılılar.”

Bir diğer araştırmada köpeklerin matematiksel işlemleri anlayıp anlayamadıklarını bulmak ve matematiğe ne kadar ilgi duyduklarını tespit etmek için yapıldı. Sonuçlar olumlu çıktı ve köpekler bu sıra dışı yeteneklerine bir yenisini daha ekledi.

Köpekler basit matematiksel işlemleri yapabiliyorlar

Önceki araştırmalar, primatların kimi zaman avcılarından kaçmak için kimi zaman da besinlerinin miktarlarını tahmin etmek için matematikten yararlandıklarını göstermişti. Bilim insanları bu sefer araştırmalarını köpekler üzerinde yoğunlaştırarak köpeklerin bu yeteneğe sahip olup olmadıklarını anlamaya çalıştılar.

Araştırmacılar cevabı bulmak için eğitilmemiş çeşitli cinsteki 11 köpeğin beyinlerinde bazı taramalar ve testler yaptılar. Araştırmacılar, sunulan bazı şartlara köpeklerin beyinlerinin hangi bölümü ile cevap verdiklerini ve MRI cihazı ile incelediler.

Bulgulara göre köpeklerin matematiksel süreçlerde beyinlerinin “parietotemporal korteks” isimli bölgesini kullandığı ortaya çıktı. Bu bölge aynı zamanda insanların da temel sayısal işlemleri yaparken kullandığı bölge. Araştırmalar ayrıca köpeklerdeki bu yeteneğin doğuştan olduğunu yani köpeklerin bu davranışı bir eğitimin sonucu olarak ya da bir ödül için yapmadığını ortaya koydu.

Sonuç olarak, binlerce yıllık arkadaşlarımızın daha yeni yeni tanımaya başladığımız ya da daha farkına bile varamadığımız bir çok yönü var gibi gözüküyor.

Onlar bize sevgi ve sadakat göstererek, bizi koruyarak hatta yıllarca bir noktada bizi karşılamak için bekleyerek dostluklarını kanıtladılar. Yeter ki biz bu dostluğu bozmayalım ve onlara sahip çıkalım.

“Köpeğiniz sizi dünya üzerinde sizi kendinizden bile daha çok sevecek tek kişidir.”(Josh Billings)

Okuma önerisi: Köpeklerin Yaşını Hesaplamak İçin Yeni Formül

Kaynakça:

Matematiksel

Kamil Anıl

İçine kapanık biri olarak dışarıyla iletişim kurmaya çalışan, cevaplardan çok sorulara merak duyan ve çok soru soran, eğitim hayatını ODTÜ'de sürdüren bir öğrenciyim. Ayrıca bilim ve matematiğin uçsuz bucaksız olduğuna ve herkese ulaşabileceğine inanmaktayım. Yeter ki "hala öğreniyorum" diyebilelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu