Köningsberg’in Köprüleri Matematiği Nasıl Değiştirdi?

Königsberg ve yedi köprüsü şu an artık ortalıkta olmasa da matematiğin tamamen yeni bir alanının doğuşuna yol açan oldukça basit bir bilmeceyle tarih boyunca hatırlanacaktır.

Köningsberg, matematik severlerin en çok adını duyduğu şehirlerin başında gelir. Königsberg kentininin içinden Pregel nehri geçmekte ve bu nehir, şehri dört bölüme ayırmaktadır.

Meşhur filozof Immanuel Kant’ın yaşadığı şehir, aynı zamanda matematikçi Leonhard Euler ile de bağıntılıdır.

Yakındaki bir kasabanın belediye başkanı olan matematikçi Carl Gottlieb Ehler, bu adaları ve köprüleri saplantı haline getirmişti.

Dönüp dolaşıp şu soruya takılıyordu:  Kentin belirli bir noktasından hareket edip her köprüyü bir ve yalnız bir kez geçerek başlangıç noktasına dönülebilir mi?

Kent halkının meraklı insanları, farklı noktalardan hareket ederek yedi köprüyü birer kez geçip başladıkları noktaya dönmeyi denediler. Hiç birisi bu geziyi başaramadı. Carl Gottlieb Ehler çözümü kendi ulaşamayınca matematikçi Leonhard Euler’den yardım istedi.

Başlarda bu sorunu fazla ciddiye almayan Euler, soruya odaklanmaya başlayınca matematiğin yeni bir alanının keşfi sağlandı: Çizge Kuramı yada diğer bilinen adı ile Graf teori…

Konu hakkında ek bilgi almak isterseniz bu yazımıza da göz atabilirsiniz: https://www.matematiksel.org/koningsberg-koprusu-topolojinin-dogusu/

Şimdi Graf teorisi hakkında kısa, basit akılda kalıcı bilgiler edinmek istiyorsanız sakin bir 5 dakika ayırıp aşağıdaki videoyu inceleyin. (Otomatik olarak açılmaz ise dil seçeneklerinden Türkçe seçmelisiniz.)

Keyifli seyirler…

Etiketler

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim…Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere...Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim.Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı.Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu