Köningsberg Köprüsü ve Topolojinin Doğuşu

Bazı büyük bilimsel teoriler çok basit sorulara aranan yanıtlardan doğmuştur. Bunlardan birisi de topolojidir. Topoloji’nin, değişik bakış açılarından yapılabilecek farklı tanımları vardır. Konumuzla ilgili olan tanımı kısaca şudur.

Topoloji, içinde uzaklık ve ölçü kavramı olmayan geometridir. Bu geometride konumlar ve bağlantılar önem taşır.

Bu yazıyla hem topolojiye giriş yapıp hem de aslında topolojinin başlangıcı olan  Königsberg köprüsü problemi ile tanışalım.

Kaliningrad (Almanca: Königsberg), Rusya’da Litvanya ile Polonya arasında kalan bir şehir. Königsberg kentininin içinden Pregel nehri geçmekte ve bu nehir, şehri dört bölüme ayırmaktadır. Meşhur filozof Immanuel Kant’ın yaşadığı şehir, aynı zamanda matematikçi Leonhard Euler ile de bağıntılıdır.

Zamanında nehir üzerinde bu bölgeleri birleştiren yedi köprü varmış. Königsbergliler, merak ya da eğlence olsun diye bir oyun oynamaya başladılar. Kentin belirli bir noktasından hareket edip her köprüyü bir ve yalnız bir kez geçerek başlangıç noktasına dönülebilir mi?  Hiç birisi bu geziyi başaramadı elbette. Bu olay Leonhard Euler’ın kulağına gitti zamanla.

Euler çözümünü 1735’te bitirdi. işte bu çözüm modern çizge kuramının başlangıcı kabul edilir.

Detaya geçmeden önce biraz ön bilgi verelim.

Çözümü kolaylaştırmak amacıyla kara parçalarının noktalar, köprülerin ise bu noktaları birleştiren çizgiler olarak gösterilme biçimine çizge denilir. Çizgilerin düz olmaması veya birinin diğerinden uzun olması önemli değildir. Burada önemli olan tek şey bağlantılardır.

Tek bir noktada birleşen çizgi sayısına da o noktanın derecesi denilir.

Peki böyle bir gezinme nasıl mümkündür?

Euler’in teorisine göre “Bir şehirdeki köprülerin her birinin üzerinden yalnızca bir kez
geçilebilmesi için, en fazla iki noktanın derecesi tek olmalıdır.”

Oysaki Königsberg’i temsil eden çizgeye baktığımızda her noktanın derecesinin tek olduğu görülmektedir. Bu da her köprüden bir kez geçen bir yürüyüşün imkansız olduğunu gösterir.

Bunun anlamı şudur: Bir köşeden geziye başlayan birisinin aynı köşeye farklı bir yoldan dönebilmesi için bu köşeye dönen farklı bir yolun olması gerekir. Yani çıkış – giriş yolu  yani noktanın derecesi çift olmalıdır.

Königsberg’de aşağıdaki şekilde olduğu gibi bir tane fazla köprü yapıldığını yani sekiz tane köprü kurulduğunu varsayalım.

Bu durumda bir köprüden (çizgiden) bir daha geçmeden bütün köprülerden geçilebilir mi? Evet geçilebilir.

Aslında bu sorudan sonra ortaya bir adına “El Sıkışma Teoremi” denilen bir soru daha atılmıştır. Üç noktasının derecesi tek olan bir çizge çizilebilir mi? İsteyen deneyebilir ancak bunun imkansız olduğunu göreceksiniz. Çünkü herhangi bir çizgede tek dereceli noktaların sayısı da çift olmak zorundadır. Bu teorem çizge kuramının ilk teoremidir.

Tesisat problemi de eski bir bilmecedir. Üç eve elektrik, gaz ve su bağlamanız gerekiyor. Yalnız ufak bir sorun var: Bağlantıların birbirinin üzerinden geçmemesi gerekiyor.

Bunu yapmak mümkün değildir. Üç noktayı başka üç noktaya (toplam dokuz çizgiyle) bağlayan bir çizge, düzlem üzerinde hiç kesişme olmadan çizilemez. Buna düzlemsel olmayan çizge
denir. 1930’da Polonyalı matematikçi Kazimierz Kuratowski, bir çizgenin ancak ve ancak bu ikisinden birini bir alt-çizge olarak barındırmaması durumunda düzlemsel olabileceğini söyleyerek teoremi ispatlamıştır.

Kaynaklar:

http://www.baskent.edu.tr/~tkaracay/etudio/agora/zv/2007/konigsberg.htm

Tonny Crilly – Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Matematik Fikri

Matematiksel

 

Yazıyı Hazırlayan: Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bunlara da Göz Atın

Sanatçının Bakış Açısı ve Metni Kurgulaması Bağlamında Matematik ve Edebiyat İlişkisi Üzerine Bir İnceleme

İnsanda hayranlık, coşkunluk, duygudaşlık, haz gibi hisleri açığa çıkaran güzel sanatlar, birbirleriyle doğrudan ya da …

2 Yorumlar

  1. Nızameddın Keskınler

    Bazı takıpcılerım uzulecek anlasılan. Zıra zamanımın bır kısmını topolojı ıle gecırecegımı sanıyorum. Bu alandakı meraklarımı gıdermem uzun bır sure alabılır. Selamlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ga('send', 'pageview');