GÜNDEM

Koku ve Tat Alma Duyusu Kaybı Koronavirüs Habercisi Olabilir mi?

İngiltere’nin önde gelen Rinologlarının (Burun Hastalıkları Uzmanlarının) elde ettikleri bulgulara göre ani bir koku kaybı yaşayan herkes, başka semptomları olmasa bile, koronavirüsün “gizli bir taşıyıcısı” olabilir.

Çin, Güney Kore ve İtalya’da COVİD-19 testi pozitif çıkan hastaların üçte birininin anosmia ya da hyposmia olarak da bilinen koku kaybı sorunu da yaşadıkları rapor edildi.

İngiliz Rinoloji Derneği Başkanı Profesör Clare Hopkins ve İngiliz Kulak Burun Derneği başkanı Profesör Nirmal Kumar katıldıkları bir toplantıda,
testlerin en yaygın yapıldığı Güney Kore’deki COVİD-19 pozitif vakalarının %30’unda hastaneye başvuru sebebinin “anosmia” olarak bilinen koku kaybı şikayeti olduğunu belirttiler.

Profösörler aynı zamanda dünya çapındaki pek çok COVİD-19 pozitif vakalarının pek çoğunun öksürük ve yüksek ateş şikayeti olmaksızın hastanelere tat ve koku kaybı şikayetiyle başvurduklarının bilidiğini belirttiler.

Profesörler yaptıkları konuşmada diğer semptomların olmadığı durumlarda anosmia şikayetiyle başvuran hasta sayısında ciddi artış olduğunu gösteren raporların hızla arttığını belirtiyorlar.

İran’ın izole anosmia vakalarında ani bir artış olduğunu rapor ettiğini belirttikten sonra Amerika ve Kuzey İtalya’dan pek çok meslektaşlarının da benzer deneyimlerini kendileriyle paylaştığını açıkladılar.

Burada en önemli tehlikelerden birinin bu tip vakalarda bilinen diğer semptomların görülmemesinin bu tip hastaların teste tabii tutulmayarak izole edilmemeleri anlamına gelebileceğini belirten uzmanlar bu durumun hastalığın yayılma hızını arttırabileceğini ifade ederek şöyle söylediler:

“Bu hastalar şimdiye kadar COVID-19’un hızla yayılmasını kolaylaştıran gizli taşıyıcılardan bazıları olabilir.”

Genç Hastalar Yaygın Semptomları Göstermiyor

Profesör Kumar Sky News muhabirine verdiği bilgide özellikle genç hastaların yüksek ateş ve sürekli öksürük gibi yaygın olarak bilinen semptomları hiç göstermeden yalnızca koku ve tat kaybı bulgularını gösterebileceklerine işaret ederek şunları söyledi:

“Genç hastalarda öksürük ve ağır ateş gibi ciddi semptomlar çok görülmeyebiliyor fakat koku ve tat kaybı bulguları oldukça çok. Bu da virüslerin burunlarında kalarak burada etki gösterdiklerini düşündürüyor.”

Benzer bir durumu da NY Times’a konuşan Ludwig-Maximilians  Üniversitesinde çalışan tıp Profesörlerinden Dr. Clemens Wendtner belirterek Almanya’da anozmia şikayetiyle başvuru yapan hastaların önemli kısmında burun tıkanıklığı olmadığını söyledi.

Amerikan Kulak Burun Boğaz Akademisi de doktorların hastalarda araması gereken en önemli bulgulardan birinin de özellikle diğer semptomların görülmediği durumlarda anosmia olarak bilinen koku ve tat kaybı olması gerektiğini zira dünyanın pek çok yerinde bu bulgunun gittikçe daha çok rapor edilmeye başladığını belirtti.

Uzmanlar 7 gün boyunca bu semptomları gösteren kişilerin hastalığın daha da yayılmasını önlemek adına kendilerini izole etmesi gerektiğini büyük bir kesinlikle ifade ettiler.

Okumaya devam edin: Viroloji Uzmanından COVID-19 Virüsü Hakkında Önemli Sorulara Cevaplar

Matematiksel

Bu makale Business İnsider sitesinden Adam Baker’ın makalesinden çevirilmiş ve ek bilgiler için aşağıdaki kaynaklardan faydalanılmıştır.
1) https://www.businessinsider.com/coronavirus-symptoms-loss-of-smell-taste-covid-19-anosmia-hyposmia-2020-3
2) https://www.sciencealert.com/mild-covid-19-might-cause-a-lost-of-smell-or-taste
3) https://elemental.medium.com/lost-sense-of-smell-another-possible-covid-19-symptom-834d0f4a4355

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Hasan Huseyin Akis

Kendimi bildim bileli bir sorunu çözmek durumunda kalıyorum ve ya düzenli olarak çözülmesi gereken problemler yaratıyorum. Sanırım matematikte beni büyüleyen şey de bu. bir çözüm bulma çabası... Öyle ki bu çözüm bulma çabası çoğu kez anlamsız bir çabaya dönüşüyor. Bir çözümü gerçekten bulmak çoğu zaman bir insan ömrüne sığmıyor. Ama matematik o arada hiç durmadan aramaya devam ediyor. Bana öyle geliyor ki matematik insanoğlunun dünyada karşı karşıya kaldığı tüm problemleri çözme çabasının tamamını temsil ediyor hem de tüm yönleriyle. Beni matematiğin içine sokan da, matematikte görmüş olduğum o bizi aşan güzellik de sanırım matematiğin bu yönüyle ilgili... Matematiğin bu yönünü belki diğer insanlara anlatabilirim ve diğer insanların da matematiği benim gördüğüm haliyle görebilmelerini sağlayabilirim umuduyla buradayım. Bunun dışında İzmir'in Ödemiş ilçesinde doğup Matematik Bölümünü Çanakkale'de okumuş olmak gibi bir özgeçmişim var. Halen Çanakkale'de yaşıyorum, bir özel okulda Matematik Öğretmeni olarak çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı