Klasik Müziğin Dolanıklığı

Son Güncelleme:

Kuantum dolanıklık kabaca birbirlerinden tamamen ayrı iki parçacığın birbirleriyle ışık hızından hızlı bir şekilde iletişim kurmasına denir.

Ancak konumuz fizik değil müzik.

Aşağıda dinleyeceğiniz çalışma 33 besteci tarafından 57 ünlü klasik müzik eserinin kombinasyonu. Adeta müziğin evrensel bir dil olduğunun kanıtı.

Aralarında yüzyıllar olan, farklı ülkelerde doğup farklı diller konuşan hatta farklı sanatsal akımlara mensup bestecilerin eserlerini müzikal matematik kullanarak ortak paydada birleştirmeleri.

Tıpkı dolanıklık prensibinde olduğu gibi farklı çağlardan farklı kültürlerden olan eserler birbirleriyle iletişim halinde…

Bakalım bestecileri ayırt edebilecek misiniz?

Paylaşmak Güzeldir

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı