SAĞLIK

Bir Zihinsel Sağlık Müdahalesi Olarak Bibliyoterapi veya Okuma Terapisi

Yeni araştırmalar, kitap okumanın ruh sağlığının üzerindeki çeşitli etkilerini açıklıyor.

Bibliyoterapi

Bir zihinsel sağlık müdahalesi olarak adlandırılan “bibliyoterapi” veya “okuma terapisi”; temel olarak zihinsel sağlık sorunları olan insanlarda iyileşmeyi teşvik etmeyi amaçlayan klinikler, kütüphaneler veya okullar tarafından yürütülen yapılandırılmış bir kitap okuma programını ifade etmektedir.

Bu tür gruplar, yetişkinler ve çocuklar için web sitelerinde bazı bibliyoterapi kaynaklarını barındıran Amerikan Kütüphanesi Birliği gibi kuruluşların çabaları ile varlıklarını sürdürmektedir.

Bazı çalışmalar bibliyoterapi ile zihinsel hastalıkların iyileştirilip iyileştirmeyeceğini incelemiştir. Klasik bir çalışma bibliyoterapi programından sonra depresif belirtilerde bir düşüş bulmuştur.

Birkaç araştırma, kurgu okuma eserlerin zihinsel sağlık sorunları olan veya olmayan kişiler için özellikle yararlı olabileceğini göstermektedir. Bu çalışmalar, okuma kurgusunun okuyucuların empatisini, sosyal becerilerini ve kişisel görüşlerini (“zihin teorisi” olarak bilinir) artırabileceğini göstermektedir.

Bir araştırma kurgu eserlerde; okuyucuların karakter ve senaryolarla derinden ilgilenebileceğini, ortak insanlık ve ortak mücadelelerimizi daha iyi anlamalarını sağladığını göstermektedir.

Gerçekten de, Toronto Üniversitesi’nden önde gelen uzman Dr. Keith Oatley, “kurgu, sosyal tecrübemizi anlamamıza yardımcı olabilir” diyor ve şunu ekliyor; “zihinsel sağlık hakkındaki anlayışı arttırmak için kurgu çalışmalarını öğrencilerime sık sık öneririm.”

Otobiyografi ve Anlatılar

Dr. Mike Slade ve Nottingham Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yayımlanan yeni bir inceleme makalesi, zihinsel hastalığı olan kişilerin otobiyografi türündeki iyileşme anlatılarından nasıl etkilendiğini inceledi.

Sonuçlar, bu anlatıları okumanın kişisel tecrübeyi arttırdığını, hastalık belirtilerini azalttığını, iyileşme ile olan bağlılığı ve anlama kapasitesini artırabileceğini göstermektedir.

Dr. Slade’ in önerdiği iki otobiyografi eseri var. Bunlar; şizofreni ile yaşamı özetleyen Elyn Saks’ ın “The Center Cannot Hold” ve depresyonlu hayatı tanımlayan Matt Haig’in “Reasons To Stay Alive”.

Bu kitaplar, sıkıntı karşısında toparlanma gerçeklerini aydınlatarak umut ve ilham veriyor. Dr. Slade bu tür kitapları düzenli olarak zihinsel hastalığı olan kişilere tavsiye ediyor.

Sonuç olarak kitaplar; empatiyi artırabilen, iyileşmeyi sağlayan ve zihinsel sağlık sorunları yaşayan kişilere ilham veren paha biçilemez kaynaklardır. Bu nedenle zihinsel hastalığı olan ya da olmayan herkes için okuma teşvik edilmelidir.

Çok sevdiği küçük kız kardeşinin ölümü üzerine, ünlü Victorian yazar Lord Thomas Macaulay’in sözü bu konuda bize yön gösterebilir: “Bu darbe altında tamamen batmadığımı, esas olarak edebiyata borçluyum. Edebiyat hayatımı ve aklımı kurtardı.”

Kaynak: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/talking-about-men/201905/can-reading-books-improve-your-mental-health

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu