BİLİŞİM

Kişisel Veri Güvenliği

E-mail adresinin çalınması, kredi kartı bilgilerinin ele geçirilmesi, sahte evraklar düzenlemek, yetkisiz erişim ve dinleme, kanunla korunmuş bir yazılımın izinsiz kullanımı, her türlü telif hakkı bulunan yayın ve içeriklerin kopyalanması ve dağıtılması, kişisel bilgiler çalmak, rahatsızlık verme, siber terörizm!

Bahse konu tüm ifadeler “dijital ortamda” bilişim suçları olarak anılan, artık günlük hayatta sıkça karşılaşılan ve neredeyse ne tedbir alınırsa alınsın yüzde yüz engellenemeyecek durumlardır. İnternet ve bilgisayar kullanımının artması aynı zamanda bilişim suçlarının da çoğalmasına sebebiyet vermiştir.

Dünya üzerinde 2.5 milyar insan internet kullanıyor. 1.8 milyar kullanıcının sosyal ağ hesabı var. 2013’te, 135 milyon insan sosyal ağlarda hesap oluşturdu. Kıtalar arası internet kullanımında Kuzey Amerika % 81’lik bir oranla başı çekiyor. İnternet kullanımının en az yaygın olduğu bölge ise % 12 ile Güney Asya.

Bu yaygın kullanımın sonucunda da dünyada internet kullanıcılarının 2/3 ‘ünün ve bunlarında yılda %46’sının bilişim suçlarına maruz kaldığı analiz edilmiş.

Bu noktada genelde bilgi özelde kişisel bilgi güvenliği konularında farkındalık önem kazanıyor.

Kişisel bilgi güvenliği için önlem almaya çalışırken aslında hataya düştüğümüz ve yanlış bilinen durumlar vardır. Örneğin; silinen dosyalara tekrar erişim sağlanabilir çünkü silme işleminde dosyalar sadece tarafımızca görünmemekte, aslında hard diskte kalmaya devam etmektedir. Bir cihazı formatlamak da tüm veri kayıtlarını yok etmek anlamına gelmez. Aslında Windows, Mac OS ve Android gibi işletim sistemleri tüm verilerinizi silmek için programlanmamıştır. Bir TB üzerinde hafızası olan hard disklerin tamamen silinmesi minimum birkaç saat sürmektedir.

Eski elektronik aletinizin çalışır durumda olmamasının bilgilerimize ulaşılamayacağı anlamına geldiğini düşünmek bizi yine hataya düşürecektir. Neden mi?

Çünkü eski hard diskin zarar görmemiş olması tüm verilere ulaşılması için yeterli olacaktır. Bu nedenle, hard diskleri silinmemiş, imha edilmemiş elektronik aletler kişisel bilgi güvenliği için tehdit oluştururlar. Ekonomik değerlerin kaybedilmemesi için tekrar değerlendirebilecek parçaların kullanımı geri dönüşüm de esastır. Eski elektronik atıkları kime verdiğiniz çok önemlidir. Çevre Bakanlığından lisansı olmayan elektronik atık konusunda bilgisi olmayan hurda şirketlerine verilecek elektronik atıklar sizin için olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Zühre AYDIN YENİOĞLU

KAYNAKÇA
http://dokurer.net/files/documents/RAPOR_II.pdf
http://biakraporu.org/docs/rapor.kisim3.bolum02.pdf

Matematiksel

Zühre AYDIN YENİOĞLU

Matematik Öğretmeni - Dr. Bilgisayar Mühendisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu