Müzik Dinlemek Beyin Yapımızı Değiştiriyor!

Müzik dinlemek bazı insanların beyin yapılarını değiştirebiliyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, bu kişiler özellikli beyin yapılarına sahip ve bazı beyin bağlantılarının hacimlerinde farklılık taşıyorlar…

Örneğin Alissa Der Sarkissian’a göre, kendisi, Radiohead’den “Nude” isimli parçayı dinlediğinde vücudunda kayda değer değişimler oluyor. Yazıyı okurken siz de dinleyebilirsiniz:

“Nefes alış verişimin parçayla eş zamanlı hale geldiğini, kalp atışlarımın yavaşladığını ve parçayı daha fazla duyumsayarak dinlediğimi hissediyorum. Vücudumun parçaya verdiği cevabı ve parçadaki duygulanımları daha iyi fark ediyorum.” diyor USC’deki Beyin ve Yaratıcılık Enstitüsü’nde yardımcı araştırmacı olan Der Sarkissian.

USC’de doktora öğrencisi olan Matthew Sachs ise Der Sarkissian’ın arkadaşı ve geçtiğimiz yıl müzikten bu şekilde duyum alan insanları inceleyen bir çalışmaya imza atmış.

Matthew Sachs’ın Harvard Üniversitesi’nde öğrenciyken yaptığı çalışmada müzikten bu denli etkilenen insanların beyinlerinde yapısal farklılıklar olduğu ortaya konulmuş.

Bu kişilerde duyguların işlendiği beyin bölgelerini işitsel kortekslerine bağlayan nöron kordonlarının hacimsel fazlalığı tespit edilerek iki bölgenin birbiriyle daha iyi ilişkilendiği anlaşılmış.

beyin, müzik dinlemek

“İki bölgenin daha fazla sinir ağı ve sinirsel lifler ile birbirlerine olan yüksek bağlantı oranı, aralarındaki işlem hacmini artıran önemli bir etken. Müzikten büyük haz alan insanların derin duyguları daha kuvvetli şekilde deneyimlemesi bu sayede gerçekleşiyor olabilir.” diyor Matthew.

Çalışma alanı olarak şu an sadece müzik ele alınmış çünkü işitsel korteks odak noktası şeklinde belirlenmiş. Fakat çalışma birçok farklı yönlere de dallanabilir.

USC Beyin ve Yaratıcılık Enstitüsü’nde psikoloji ve sinirbilimi çalışan Sachs; müzik, duygular ve beyin üzerine çeşitli konular içeren çalışmalar yapmaktadır.

A. Caner Sönmez

Haber Kaynağı: Neurosciencenews.com , Univetsity of Southern California
İlgili Makale: Brain connectivity reflects human aesthetic response to music 

Matematiksel

Etiketler

Caner Sönmez

Yaşamı anlamlandırma yürüyüşündeki insanlardan birisiyim. Bilim ve müzik bu yolda benim çok değerli eşlikçilerim. Nazilli Anadolu Lisesi ve Muğla 75. Yıl Fen Lisesi’nin devamında Ankara Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesiyle 2013’te mezun oldum. Tezimi Salmonella suşlarının genetik farklılıklarının belirlenmesi üzerine verdim. İyi düzey İngilizce, orta düzey Almanca, başlangıç düzeyinde Fransızca biliyorum. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi AÖF Sosyoloji öğrencisiyim. Gitar ve piyano çalmaktayım. Tarihî, felsefî ve sanatsal konular okumaktan zevk alırım. Bilimsel gelişmeleri ve yayınları takip ederim. Doğa aşığıyım. Doğa gözlemlerinde zaman kavramım yiter gider. Mikro ya da makro düzey fark etmez... Eğitimin ve toplumsal bilinçlenmenin yaşamsal önemine yürekten inanmışım. Küçük yaştayken geçirdiğim beyin ameliyatının etkisi midir bilmem; dünyada bir gün tüm beyinlerin birbirine bağlanması, dolayısıyla anlama kapasitelerimizin sonsuzluğa kavuşması hayalimdir. Bir de çocukların hepsinin birlikte gülmesi… Son olarak: “Bilimsel bilgiyi küçük bir grubun tekeline bırakmak bir toplumun düşün gücünü zayıflatır, onu tinsel yoksulluğa sürükler.” sözü için Albert Einstein’a; “Gelmiş geçmiş tüm dikkat gerektiren uğraşlar içerisinde, sevmek uğraşı üzerinde gösterilen dikkat, en yaşamsal önemde olanıdır.” sözü için de Bertrand Russell’a sonsuz şükranla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu