Tıp ve Sağlık

Kendinizi ve Çevrenizdekileri COVID-19 Virüsünden Korumak İçin 7 Önlem

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından salgın olarak kabul edilen Koronavirüs (COVID-19) adından da anlaşılacağı üzere bir virüsün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Enfekte olan çoğu insan hafif bir hastalık hali ile durumu kolayca atlatırken, bazıları için (özellikle yaşlı insanlar ve bağışıklık sistemi zayıf olanlar) bu enfeksiyon çok daha şiddetli hatta ölümcül olabilmektedir. Salgından kendinizi ve diğer insanları korumak için alabileceğiniz bazı basit önlemler var. Uzmanların bu önemli uyarılarını dikkate alırsak bu salgını kolayca bertaraf edebiliriz.

COVID-19 Virüsünden Korunmak İçin

1. Ellerinizi sık sık yıkayın

Ellerinizi düzenli olarak alkol bazlı bir temizleyici ile ovarak temizleyin veya sabun ve su ile yıkayın. Neden?

Kontamine olabilecek nesnelere ve yüzeylere dokunmak için sık sık ellerimizi kullanırız. Farkına varmadan, yüzümüze dokunarak virüsleri gözlerimize, burnumuza ve ağzımıza aktarabiliriz. Ellerinizi sabun ve su ile yıkamak veya alkol bazlı bir temizleyici ile elleri ovmak COVID-19’a neden olan virüs de dahil olmak üzere ellerinizde olabilecek virüsleri öldürür.

2. Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının

Çoğu zaman fark etmeden yüzümüze dokunuruz. Yüzünüze dokunmamanız gerektiğine kendinizi şartlayın ve gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının. Neden?

Eller birçok yüzeye dokunur ve o yüzeylerden virüsleri alabilir. Kirli eller ile yüzünüze dokunduğunuz takdirde virüsü gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza aktarabilir ve oradan da vücudunuza girmesine sebep olabilirsiniz.

Okumak için: El Yıkama Alışkanlığınızı Gözden Geçirme Zamanı

3. Öksürürken ağzınızı kapatın

Sizin ve çevrenizdeki insanların solunum alanı hijyenine uyduğundan emin olun. Bu, öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu dirseğinizin kıvrımı veya bir nesne ile kapatmak anlamına gelir. Kullandığınız nesneyi derhal kapalı bir çöp kutusuna atın ve ellerinizi yıkayın. Neden?

Birisi öksürdüğünde veya hapşırdığında, burun veya ağzından virüs içerebilecek küçük sıvı damlacıkları püskürtür. Öksürüğünüzü veya hapşırmalarınızı kapatarak, virüsleri ve diğer mikropları diğer insanlara yaymaktan kaçının. Öksürüğünüzü ya da hapşırmanızı kapatmak ağzınızdan çıkacak damlacıkların ellerinize bulaşmasını önleyecektir. Bu uygulama, bir kişiyi veya yüzeyi elinizle dokunarak kirletmenizi önleyecektir.

4. Kalabalık yerlerden bulunmayın ve ateşi/öksürüğü olan herhangi biriyle yakın temastan kaçının

Özellikle 60 yaşın üzerindeyseniz veya yüksek tansiyon, diyabet, kalp ve akciğer hastalıkları veya kanser gibi bir sağlık durumunuz varsa kalabalık yerlerden kaçının. Kendinizle ateşi veya öksürüğü olan herkes arasında en az 1 metre mesafe bırakın. Neden?

COVID-19, çoğunlukla hastalığı olan bir kişi öksürdüğünde ağızdan veya burundan çıkan solunum damlacıkları ile yayılır. Kalabalık yerlerden kaçınarak, COVID-19 veya başka bir solunum yolu hastalığı bulaşmış insanlardan uzak durun.

5. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız evde kalın

Hafif bir ateş ve öksürük olsa bile kendinizi iyi hissetmiyorsanız evden çıkmayın. Neden?

Evde kalarak ve işe ya da başka yerlere gitmediğinizde, daha hızlı iyileşirsiniz ve hastalıkların başkalarına bulaşmasını önlersiniz.

6. Ateşiniz varsa, öksürüyor ve nefes almada zorluk çekiyorsanız, erken tıbbi yardım alın

Ateşiniz varsa, öksürüyor ve nefes almada zorluk çekiyorsanız, erken tıbbi yardım alın – eğer mümkünse, nereye gitmeniz gerektiğini size söyleyebilmeleri için önce aile hekiminizi veya size en yakın sağlık merkezinizi arayın. Neden?

Bu davranış, doğru tavsiyeyi aldığınızdan, doğru sağlık kuruluşuna yönlendirildiğinizden ve başkalarına bulaştırmanıza engel olması açısından son derece mühimdir.

7. Güvenilir kaynaklardan bilgi alın

Güvenilir kaynaklardan COVID-19 hakkında en son bilgilerden haberdar olun. Bilgilerinizin güvenilir kaynaklardan – yerel veya ulusal halk sağlığı kurumunuz, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) web sitesi veya aile hekiminizden geldiğinden emin olun. Herkes semptomları bilmelidir – COVID-19, çoğu insan için ateş ve kuru öksürük ile başlar. Neden?

Yerel ve ulusal yetkililer, COVID-19’un bölgenize yayılıp yayılmadığına dair en güncel bilgilere sahiptirler. Bölgenizdeki insanların kendilerini korumak için ne yapmaları gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunmak için sizlere en iyi şekilde yardımcı olacaklardır.

Kısa bir bilgilendirme videosu…

Kaynak

7 simple steps to protect yourself and others from COVID-19; https://medium.com

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.