Nasıl Bir Eğitim?

Çocuklar İçin Yaratıcılık ve Zeka Geliştirecek Oyun Önerileri

Bazı oyunlar çocukların bilişsel, sosyal, psikomotor becerilerinin gelişmesi için tasarlanmış ve oynanması tavsiye edilmiştir. Bu yazıda size Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarımızda oynatılması uygun bulunan ve seçmeli ders olarak okutulan bazı oyunları tanıtalım.

Strateji ve Zeka oyunları

Satranç

Satranç evde oynanacak olan oyunların en başında gelir. Bazı okullarda seçmeli ders olarak da okutulan satranç, öğrencilerin evde sıkılmadan oynayabilecekleri, iki kişi ile oynanan tarihteki en eski strateji ve zeka oyunlardan biridir.  Her yaş düzeyine hitap eden satranç oyunu esnasında planlama yapma, analiz etme, çoklu düşünme, akıcı zeka, dikkat, konsantrasyon, uzamsal konumlandırma, disiplinli davranma, üst bilişsel beceriler gibi birtakım bilişsel beceriler ile bireyin bu süreçleri etkin olarak kullanabilme yeterlilikleri gelişiyor. Satranç taşlarıyla aynı zamanda dama, Çin daması gibi başka oyunlarda oynayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken satranç takımınızı getirip oynamanız.

Mangala

İki kişi arasında oynanan oyun, Anadolu kültürünün en eski oyunlarından biridir.  Basit bir oyun gibi gözükse de düşünme gerektiren strateji oyunudur. Kültür ve Turizm Bakanlığı Mangala Oyununun, Anadolu kültürünün önemli bir parçası olduğunu, oyunun genç kuşaklara tanıtılmasının, yaygınlaştırılmasının yararlı olacağını, kültürel ve turistik alanlarda Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlayacağını bildirmiştir. Oyun hakkında bir ön fikir kazanmak isterseniz…

Tangram

Bir kareden belli bir düzene göre kesilen ve yedi parçadan oluşan eski bir Çin bulmacasıdır. Kareden elde edilen iki küçük ikizkenar dik üçgen, bir kare, bir paralel kenar, iki büyük ikizkenar dik üçgen ve bir orta boy ikizkenar dik üçgenden oluşmaktadır.

Kişilere uzamsal-görselleştirme becerileri kazandırmak, şekilleri sınıflandırmak, yer yön becerilerini geliştirmek, “uyumlu” ve “benzer” olanı tanıtmak gibi birçok faydası bulunmaktadır. Matematiğin gelişmesi ile birlikte tüm dünyada tanınan bir bulmaca haline gelmiştir.

Tangramino

Çocuklar yapı bloklarını kullanarak 2 boyutlu (2D) resimler oluşturmaya çalışırlar. Yapmanız gereken şey yapı bloklarını nereye koyacağınızı bulup basit bir kedi ya da evden, karışık şekillere kadar birçok şey üretmektir. Çocuğunuzun Görsel dikkat, odaklanma, konsantrasyon, analitik düşünme ve problem çözme becerilerini geliştirir.

Rubiks Race

Elinizi karıştırıcıyı kaplayacak şekilde tutun ve küpler boşluklara yerleşene kadar sağa sola sallayın. Karıştırıcıyı sallayan kişi modeli belirlemek için elini çeker ve yarış başlar. 9 farklı renkteki kareleri eşleştirmek için rakibinle başa baş bir yarış yapmaya var mısınız? El çabukluğu ve hızlı düşünmeyi gerektiren hız ve zeka oyunudur.

Abalone

İki kişi arasında oynan oyunda, oyuncular rakiplerinin 6 topunu da oyun alanından çıkaran ilk oyuncu olmaya çabalarlar. Siyah ve beyaz toplam 28 toptan oluşan oyun,  kuralları basit olup çok kısa bir sürede öğrenilebilir.

Blik Blok

Görev kartında istenen şekli oluşturmak için 7 adet blok kullanılır. Oyun kartlarında bulunan şekiller elde edilirken birden fazla çözüm mevcuttur. Örneğin, yalnızca 60 numaralı görev kartı için 240 adet farklı çözüm yolu bulunmaktadır. Ayrıca her görev kartının arkasında da çözüm yolları bulunmaktadır. Bunun dışında içerikte bulunan bloklarla farklı mimari şekiller ve hayvan figürleri de oluşturulabilir.

Pentago Oyunu

Pentago oyunu 8 yaş ve üzeri çocuklar için dikkat, konsantrasyon, düşünme, geometrik algılama ve görsel zeka becerilerini geliştiren strateji oyunudur. Karşılıklı iki kişinin oynadığı oyunda her birinin 18 tane topu bulunmaktadır. Oyuncular bu topları yatay, dikey veya çapraz 5’li sıralar oluşturmaya çalışmaktadır. Ancak oyun alanı her oyuncu hamlesini yaptıktan sonra bir defa çevirmek zorundadır.  

Reversi

Reversi oyunu 8×8 karelik tek renkli bir tahtada iki oyuncuyla oynanan, siyah ve beyaz taşlardan oluşan oyundur. Başlangıçta oyun tahtasının ortasındaki dört kareye sırasıyla beyaz ve siyah dört taş koyulur. Oyunda amaç rakibinizin taşlarını kendi renginize çevirerek rakibinizin taş sayısını geçmektir. Tabi bunları yaparken rakibinizin bir kaç hamle sonra yapabileceği hamleleri etkili bir mantık yürütme ile tahmin etmeniz gerekecektir. Oyunun en güzel taraflarından biri de oyun sonuna kadar galip olacak olan tarafın tahmin edilememesidir.

Triangle Oyunu

En az iki, en çok dört kişi ile oynanan oyunda her oyuncu kendine göre bir renk seçer. Kendisine verilen 22 parçayı uç uca birbirine değecek (rakibin taşına istenildiği gibi değdirilebilir) şekilde alana yerleştirir. Oyuncu şekilleri yerleştirirken iyi düşünmeli ve rakibinin hamlesine göre kendi hamlesini yapıp hem rakibini engellemek hem de elindeki taşları bitirmek için uğraşacaktır. Oyun alanında taş koyacak yer kalmadığı zaman oyun biter. Kimin elinde daha az parça kaldıysa oyunu o kazanır. Eğer iki kişide de aynı sayıda parça kaldıysa, parçalardaki üçgen sayısına bakılır. En az üçgen kimde kalırsa oyunu o oyuncu kazanır. Strateji geliştirme üzerine kurulu zevkli bir oyundur. 

Equilibrio

3 boyutlu denge oyunudur. Bu eğitici oyunda yap-bozlar kolay şekillerle başlayıp gittikçe zorlaşan, oyuncuların kendi potansiyellerine göre hareket eden bir oyundur. Oyun kitapçığındaki birbirinden zor yapıları hatasız yapabilmeniz için becerilerinizi, dikkatinizi ve üretkenliğinizi göstermeniz gerektiren bir oyundur. Bazı yapıları oluşturmak imkânsızmış gibi görünebilir, ancak dikkatle hazırlanan plan ve ince dokunuşlar sonunda şekilleri tamamladığınızda çok mutlu olacaksınız. Bunların yanında öğrencilerin okullarda en çok oynadıkları sessiz sinema, Vızzz oyunu, Tuz-buz oyunu, Tabu, Sudoku, çeşitli bulmacalar çözebilir çocuklarınızla keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Geleneksel Oyunlar

Çocukluğunda oynamaktan keyif aldığı, karşılaştığımızda bizi çocukluğumuza geri götüren oyunları da tercih edebilirsiniz. Hem geleneğimizin devamını sağlamak hem de keyifli zaman geçirmek adına; üç taş, beş taş, dokuz taş, birdir bir oyunu, İsim-Bitki-Şehir, Ebelemece, Sobe gibi oyunları da oynayabilirsiniz.

zeka-geliştirecek-oyunlar

Her şeyin telafisi olabilir ama sağlığın telafisi olmayabilir. O yüzden beden ve ruh sağlığımıza lütfen dikkat edelim.

Okumaya devam edelim: Bilim Yardımı İle Jenga Oyununu Alt Etmek

Matematiksel

Serkan Göksal

2009 Anadolu Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliğine giriş yaptım. 2013’te mezun oldum. Üniversitede de okurken ortaöğretim kpss ile aynı üniversitede memurluk yaptım. Mezun olduğum ilk sene İstanbul’a öğretmen olarak atandım. 2015 yılında İstanbul Kültür Üniversitesinde yüksek lisansa başladım ve 2018 yılında yüksek lisansımı bitirip mezun oldum. Eğitimin sorunlu olduğu bölgeden geldiğim için eğitime çok önem veririm. Öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğuna inananlardanım. Öğrencilerime dediğim gibi eğitim ihtiyaçtır. Bu ihtiyacı gidermek için çok çalışmalıyız. Çok okumalı ve çok merak etmeliyiz. Eğitimin yaşı yoktur. Hayat boyu devam eder. İnsanları, toplumsal olayları araştırmayı, incelemeyi çok severim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu