Jeoloji

Kar Beyaz mıdır? Her Zaman Değil! Kırmızı Kar da Olabilir

Genellikle kar ve buz bize tekdüze beyaz bir görünüm sunar. Bunun nedeni, buz kristalleri ile kar tanelerinin ışıkla farklı şekillerde etkileşmeleridir. Konuyu daha önce bu yazımızda ele almıştık. Yansıtabilirlik ya da Albedo (Latince albus = beyaz), bir yüzeyin üzerine düşen elektromanyetik enerjiyi yansıtma kapasitesini tanımlar. Albedo, cismin yüzey dokusuna, rengine ve alanına bağlı olarak değişir. Gezegenimizin yüzeyinde en yüksek albedo oranına sahip olan cisimler arasında kar ve kum sayılabilir. Taze yağmış bir karda % 90 beyazlık vardır. Sıkıştırılmış karda da (örneğin, Antarktika ovaları) bu oran yaklaşık% 80’dir. Buna rağmen kar bazen kırmızı olarak da görünebilir.

Karın içinde bulunan organizmalar rengini etkileyebilir. Karın pembe ya da kırmızı tonlarında görülmesine de parlak kırmızı bir pigment içeren bir kriyofilik veya soğuk seven tatlı su yosunu formu neden olur. Kırmızı kar en çok yaz aylarında yüksek dağlık bölgelerde ve kıyı kutup bölgelerinde yaygındır. Kırmızı kar yağışı nadiren de olsa rastlanan bir durumdur. Bu yağış biçimi ile ilgili tarih kayıtlarına geçen ilk bildirim Aristo tarafından yapılmıştı. Birkaç yüzyıl sonra Roma dönemi tarihçisi Yaşlı Pliny lakaplı, Gaius Plinius Secundus’de benzer bir kayıt tutmuş, yağan karın pasa benzediğini anlatmıştı. 19. Yüzyıl’ın sonuna kadar Avrupa ve Amerika’da birkaç kez kırmızı kar yağışı bildirimi yapıldı. Ancak biz modern zamanlarda onunla hiç karşılaşmamıştık. Ancak yakın zamanda İtalyan Alplerinde görülünce durum değişti.

Antarktika’nın Taylor Buzulu’ndaki şelalelerinde de kırmızı kar görülür ancak bunun farklı bir nedeni var. Orada gözlemlenen renk buzulun altındaki eski bir kaynaktan sızan tuzlu su nedeniyle oluşmaktadır. Bu su, atmosferle temas ettiğinde oksitlenen ve parlak kırmızı bir renk oluşturan bir demir formu bakımından zengindir.

Kırmızı Kar Yağışı Ne Anlama Geliyor?

Bu durum görsel olarak farklı bir oluşum sunsa da araştırmacılara göre kırmızımsı-pembemsi form oluşması hiç de iyiye işaret değil. Bu durumun oluşmasına sebep olan algler de oluşumlarını normalden çok daha fazla ısınan hava sıcaklığına borçlular. Yani küresel ısınmaya..

Antarktika’da gözlemlenen bu kırmızı kar yağışı iklim değişikliğinin kötü bir habercisi olabilir.

Diğer yandan bu algler de karların erimesini hızlandırdığı için küresel ısınmanın hızlanmasına da sebep olduğu belirtiliyor. Daha da kötüye işaret olmasının sebebi normal dağlık bölgelerde, Alplerde görülen kırmızılık-pembelikler dışında Antarktika’da bu durum ilk defa gerçekleştiği için küresel ısınmanın tehdidinin arttığı düşünülüyor. İtalyan Alplerinde görülen karları da şuradan izleyebilirsiniz.

Özetle sıcaklık artmaya devam ettikçe alglerin de artacağı, alglerin artmasının da küresel ısınmayı çok daha fazla hızlandıracağı kesin gözüyle bakılıyor.

Göz Atmak İsterseniz

İleri Okumalar:

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.