Kan Basıncı Nasıl Çalışır?

Dünyamızın ekvatoral çevresi bilindiği üzere 40,075 kilometre, meridional çevre uzunluğu ise 40,007 kilometredir. Ortalama bir insan vücudundaki kılcal damarların toplam uzunluğu ise yaklaşık olarak 40.000 km’dir.

Dünyanın ortalama çevre uzunluğunu 40.000 kilometre olarak kabul edersek, sadece kılcal damarlarımızın uzunluğunun Dünyayı bir kere saracağının gerçek olduğunu öğreniyoruz. Ancak tabi ki saymadığımız diğer damar çeşitlerininde oldukça hatırı sayılır bir uzunluğu var.

Yani erişkin bir insanın sahip olduğu toplam kan damarları uzunluğu yaklaşık olarak 100.000 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir. Kaynak: Wikipedia Kan damarları

Bu bilgiler ışındığında insan vücudundaki damarların uzunluğu (ard arda birleştirildiğini var sayarsak) tam olarak 2,5 kere dünyayı sardığı ortaya çıkıyor.

Şimdi bu ilginç bilgiyi öğrendikten sonra aşağıdaki videoyu izlemenizi öneriyorum. Altyazılar seçeneğinden Türkçe’yi seçme seçeneğiniz bulunmaktadır.

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Sibel Çağlar

Avatar
Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bunlara da Göz Atın!

Yağmurda Daha Az Islanmak İçin Yürüyelim mi? Koşalım mı?

Yağmurlu günlerde ceketinizi ya da şemsiyenizi unuttuğunuzda ve olabildiğince az ıslanmak istediğinizde yürüyerek yağmurda daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.