Kalp Sağlığınız Risk Altında İse Aynı Evi Paylaştığınız Kişi de Risk Taşıyabilir

Partneriniz ekstra patates kızartması sipariş ettiğinde veya spor salonuna gitmek için kurduğu alarmını ertelediğinde aynısını yapmak kolaydır. Diğer taraftan, sağlıklı bir yaşam tarzından hoşlanan bir partnere sahip olmak, daha iyi bir sağlık için yaşam tarzınızı değiştirmenizde ihtiyaç duyduğunuz ekstra motivasyon artışını sağlayabilir.
Bu, ABD genelinde 5.300’den fazla çiftin kalp sağlığını araştıran ve birlikte yaşayan çiftlerin kalp sağlıklarını etkileyen risk faktörlerini ve sağlık alışkanlıklarını paylaştığını bulan yeni araştırmanın arkasındaki düşüncedir.

Boston’daki Brigham Women’s Hospital ve Harvard Medical School’da kardiyolog olan Samia Mora, 39 ila 57 yaşları arasındaki çiftler arasındaki yaptığı araştırmada çiftlerin büyük çoğunluğunun aynı anda, kardiyovasküler sağlık açısından ideal olmayan bir kategoride yer aldıklarını ortaya koydu.

Kalp Sağlığı Açısından Risk Faktörleri Nelerdir?


Çalışmada, American Heart Association tarafından “Life’s Simple 7” olarak tanımlanan yedi risk faktörü değerlendirildi. Buna göre; sigara içme, fiziksel aktivite, vücut kitle indeksi, diyet, kan şekeri seviyeleri, toplam kolesterol ve kan basıncı tanımlanan 7 temel risk faktörüdür. Veriler anketlerde, fiziksel muayenelerde ve laboratuvar testlerinde toplandı. JAMA Network Open’de yayınlanan araştırmada her kişi, her LS7 kategorisi için ayrı ayrı zayıf, orta veya ideal olarak puanlandı. Bu puanlar, kalp sağlıklarının genel bir derecelendirmesini vermek için bir araya toplandı.

Analiz, çalışmadaki çoğu çiftin ya birlikte iyi bir kalp sağlığına sahip olduğunu ya da kötü bir kalp sağlığını paylaştığını gösterdi. Bir kişi belirli bir risk faktörü veya davranış için ideal kategoride olduğunda (kolesterol hariç hepsi), partnerinin de sağlıklı bir puan alma olasılığı daha yüksekti.

Programa beş yıl boyunca her yıl katılan 2.190’a yakın çift arasında, bir kişi sigarayı bıraktıysa, kilo verdiyse, egzersizlerini artırdıysa veya diyetini geliştirdiyse, partnerleri muhtemelen bir yıl önce aynı şeyi yapmıştı.
Bu elbette, ilişkinizin kalp sağlığınız için mutlaka kötü olduğu anlamına gelmez. Sadece bir kişinin sağlığı ile partnerinin sağlığı arasında bağlantı olduğunu ifade edebilir.

Çalışma Sonuçları Tüm Dünyada Geçerli mi?


Çalışma, ABD’nin 50 eyaletini kapsasa da, bulgular dünyanın başka yerlerinde de geçerli görünüyor. İtalya, Belçika ve İngiltere ve Kore’de yapılan benzer araştırmalar, kalp hastalığı için çiftlerin birçok risk faktörünü paylaştığını ortaya koyuyor. Bununla birlikte, ABD çalışmasında ele alınmayan, finansal stres ve uykusuzluk gibi kalp sağlığını etkileyen başka faktörler de var. Ayrıca ailede bulunan kalp problemleri öyküsü de hastalık riskini artırıyor. Araştırmalar, çiftler birlikte ne kadar çok zaman geçirirse, birbirlerinin iyi ya da kötü yaşam tarzını benimsemesi için o kadar çok fırsat olabileceğini ortaya koymakta.

Sonuçlar Sağlık Programlarında Ne Tür Değişikliklere Sebep Olabilir?

Araştırmacılar, bulguların çiftler için sağlıklı yaşam tarzlarını teşvik eden halk sağlığı programlarının tasarlanmasına yardımcı olabileceğini belirtiyorlar. Önceki araştırmalar da, çift odaklı müdahalelerin bireysel müdahalelerden daha etkili olabileceğini öne sürmüştü.
Mora, “Verilerimiz, risk faktörlerinin ve davranışların çiftler için birlikte izlediğini gösteriyor” diye konuyu ele alıyor. Bireyler için müdahaleler hakkında düşünmek yerine, çiftler veya bütün aileler için müdahaleleri düşünmenin daha faydalı olabileceğini de sözlerine ekliyor.

Mora, insanların sağlıklarının ve davranışlarının birlikte yaşadıkları kişi veya kişilerin sağlığını nasıl etkileyebileceğini düşünmelerinin önemli olduğunun altını çiziyor. Bu demek oluyor ki kendi sağlığımızı iyileştirmek, daha sağlıklı bir yaşam için çaba harcamak başkalarına yardımcı olabilir.

Kaynaklar:

If Your Heart Health Is at Risk, Your Partner Should Get Checked Too. Here’s Why; https://www.sciencealert.com/

Matematiksel

Nil Gürel

Engin bilgi okyanusunun içerisinde dolaşmak ve bu gizemli dünyada keşfettiklerimi insanlıkla paylaşmak benim için hayatta en mutluluk verici şey. Sürekli araştırmak, okumak, öğrenmek, öğretmek, sorgulamak ve analiz etmek benim hayat felsefimi tanımlar. Hastanede Eğitim ve İdari İşler Görevlisi olarak çalışırken Bağımsız Araştırmacı ve Akademik Çalışmacı kimliğimle insanlığa ışık tutmaya devam ediyorum. Sosyal Bilimler Enstitüsü Tezli Yüksek Lisans mezunuyum. Akademik faaliyetlerime devam ediyorum. Psikoloji, Sosyoloji, Sosyal Psikoloji, Sağlık Sosyolojisi, Sağlık İletişimi, Sağlık Yönetimi, Toplumsal Cinsiyet Sosyolojisi ve Kadın Çalışmaları, Medya ve Kültür, İletişim Bilimleri başlıca akademik çalışma alanlarım. Ayrıca Bilim Tarihinin bilgi yüklü sayfalarında dolaşmayı da seviyorum. Çeşitli yabancı dilleri öğrenmek, klasik müzik dinlemek, farklı kültürleri tanımak ve farklı bilgi keşifleri yapmaktan haz alıyorum. En önemlisi de Matematiksel.org hayranlıkla takip ettiğim ve sizlerle birlikte bilgi okyanusunda dolaşabileceğim harika bir tılsım görevi görüyor. Yazmak benim için vazgeçilmez bir tutku ve sizlerle Matematiksel.org’da buluşmak harika bir duygu.

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz