NEYİ NASIL YAPMALI?

Kalıcı Öz Saygı Oluşturmanın 5 Temel Yolu

Birçoğumuz öz değer duygularımızı geliştirmenin ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Benlik saygımız (öz saygı) daha yüksek olduğunda, sadece kendimiz hakkında daha iyi hissetmekle kalmıyor, aynı zamanda çevreden gelebilecek olumsuzluklara karşı daha dayanıklı oluyoruz.

Beyin tarama çalışmaları, benlik saygımız daha yüksek olduğunda, reddetme ve başarısızlık gibi yaygın duygusal yaraları daha az acı verici olarak yaşayacağımızı ve onlardan daha çabuk kurtulabileceğimizi göstermektedir.

Benlik saygımız daha yüksek olduğunda kaygıya karşı daha az savunma geliştiriyoruz, stres altındayken kan dolaşımımıza daha az kortizol salıyoruz ve bu kortizolun sistemimizde dolaşma olasılığı daha az oluyor.

Ancak daha yüksek benlik saygısına sahip olmak harika olduğu kadar, onu geliştirmenin kolay bir iş olmadığı da çok büyük bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

Benlik saygımızı artırmayı vaat eden sonsuz sayıda makale, program ve ürüne rağmen gerçek şu ki, birçoğu işe yaramıyor ve hatta bazıları bizi daha da kötü hissettiriyor.

Benlik saygımız oldukça kararsızdır. Saatlik olmasa da günlük dalgalanma gösterebilir. Bununla birlikte doğru yolda ilerlersek benlik saygımızı geliştirmek kesinlikle mümkündür.

Düşük olduğunu düşünüyorsanız öz saygınızı arttırmanın 5 yolu ise…

1. Olumlu onayları doğru kullanın

“Büyük bir başarı elde edeceğim!” gibi olumlu iddialar son derece popülerdir ancak kritik bir problemleri vardır; düşük öz değeri olan insanları kendileri hakkında daha kötü hissettirme eğilimindedirler.

Benlik saygımız düşük olduğunda, bu tür iddialar mevcut inançlarımıza çok aykırıdır. İronik olarak, olumlu olumlamalar, benlik saygısı zaten yüksek olanlar için işe yarar.

O zaman değiştirin. Örneğin, “Büyük bir başarı elde edeceğim!” seçeneğini “Başarılı olana kadar devam edeceğim!” demeyi deneyin.

2. Yetkinliklerinizi belirleyin ve geliştirin

Benlik saygısı, hayatımızın bizim için önemli olan alanlarında gerçek yetenek ve başarı göstererek inşa edilir. İyi bir aşçı olmaktan gurur duyuyorsanız, daha fazla akşam yemeği partisi verin. İyi bir koşucuysanız, yarışlara kaydolun ve bol antrenman yapın. Kısacası, temel yetkinliklerinizi öğrenin ve onları uygulayabilceğiniz fırsatlar bulun/oluşturun.

3. Övgü kabul etmeyi öğrenin

Benlik saygısını geliştirmenin en zor yanlarından biri, kendimiz hakkında kötü hissettiğimizde, iltifatlara karşı dirençli olma eğiliminde olmamızdır. Buna en çok ihtiyaç duyduğumuz zamanlarda bile.

Öyleyse, sizi rahatsız etse bile, övgü aldığınız zaman tolere etmeyi hedefleyin. Övgüleri atlatmanın dönüşlü tepkilerinden kaçınmanın en iyi yolu, basit set tepkileri hazırlamak ve iyi geri bildirim aldığınızda bunları otomatik olarak kullanmak için kendinizi eğitmektir.

Zamanla, iltifatları reddetme dürtüsü kaybolur, bu da benlik saygınızın güçlendiğine dair güzel bir gösterge olacaktır.

4. Özeleştiriyi ortadan kaldırmak ve öz şefkat duymak

Ne yazık ki benlik saygımız düşük olduğunda, kendi kendini eleştirerek ona daha da zarar veririz. Amacımız benlik saygımızı arttırmak olduğundan, özeleştiri (zorlayıcı hissettirse bile neredeyse her zaman tamamen yararsızdır) yerine öz şefkat koymalıyız.

Özellikle özeleştirilmiş iç monoloğunuz devreye girdiğinde, kendinize ve sevgili bir arkadaşınıza sizin durumunuzda olup olmadığını sorun (arkadaşlarımıza kendimizden daha şefkatli olma eğilimindeyizdir) ve bu yorumları kendinize yönlendirin.

Böylece eleştirel düşünceler ile benlik saygınıza daha fazla zarar vermekten kaçınır ve bunun yerine onu geliştirmeye yardımcı olursunuz.

5. Gerçek değerinizi onaylayın

Yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde aşağıdaki alıştırmanın öz saygınızı canlandırmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Alıştırma şöyle…

Belirli bir bağlamda anlamlı olan niteliklerin bir listesini yapın. Örneğin, ikili ilişkinizde reddedildiyseniz, bir ilişkideki olumlu olduğunu düşündüğünüz niteliklerinizi listeleyin (örneğin, sadık veya duygusal olma).

Beklediğiniz işi alamadıysanız, sizi değerli bir çalışan haline getiren nitelikleri listeleyin (güçlü bir iş ahlakına sahipsiniz veya sorumluluk sahibisiniz).

Ardından listenizdeki ögelerden birini seçin ve kalitenin neden değerli ve gelecekte diğer insanlar tarafından takdir edileceği hakkında kısa bir yazı yazın.

Egzersizi bir hafta boyunca her gün veya özsaygı artırmaya ihtiyacınız olduğunda yapın.

Sonuç olarak, daha fazla duygusal alışkanlık geliştirmeli ve sürdürmeli, özellikle bunu doğru yapmak için çaba harcamalı, kendinize yaptığınız yatırımınıza büyük bir duygusal ve psikolojik geri dönüş sağlayacağı için benlik saygısını geliştirmek için özverili çalışma yapmanız gerekmektedir.

Guy Winch’in “Neden hepimizin duygusal ilkyardım uygulamalarına ihtiyacı var” başlıklı TED Talks konuşmasını izlemek isteyenler için…

Kaynak: https://ideas.ted.com/5-ways-to-build-lasting-self-esteem/

Busra Meral

Keyifli okumalar...
Başa dön tuşu