EĞİTİM

Yazı Yazmak Ama Nasıl: Kalem mi Yoksa Klavye mi?

Teknoloji artık hayatımızın her yerine iyiden iyiye yerleşmiş durumda. Özellikle çocuklar ve gençler giderek daha da artan oranda yazı yazmak yerine dizüstü bilgisayar veya tabletler – telefonlar  ile not almayı tercih ediyor.

Acaba bu yeni öğrenme süreci etkili mi? Bu konuda farklı görüşler mevcut. Ancak bir çoğu da aslında olumsuz yönde…

İlk olarak yapılan araştırmalar gösteriyor ki dokunmatik ekranlı telefonların ve tabletlerin aşırı kullanımı, çocukların parmak kaslarının gelişmelerini önlüyor.

Yani okula başlayan çocuklar 10 yıl önce başlayan çocukların sahip olduğu el gücüne ve becerisine artık sahip olmuyor. Bir kalemi kavrayabilmek ve hareket ettirebilmek için parmaklarımızdaki ince kasların kontrolüne, çocukların da bu becerileri geliştirmek için fırsata ihtiyaçları var.

Araştırmacıların dile getirdiği gibi, günümüzde oyunun doğası da değişti. Çocuklara oynamaları için bir tablet vermek genelde tercih edilen bir yönteme dönüştü. Oysa ki onların ince motor kaslarının gelişimi için kesme, yapıştırma, boyama, bloklarla oynama gibi aktivite yapmalarına ihtiyaçları var.

Teknoloji Yardımı İle Not Alma

kalem

Bir diğer konu da not alma alışkanlığı ile ilgili. Artık uzun uzun notlar almak yerine tahtada yazılanların bir fotografını çekmek ya da copy paste yardımı ile kendi notlarımızı almak mümkün.

Kabul ediyoruz ki zamandan kazandıran bir süreç, ama bu sürecin öğrenmemize katkısı ne acaba?

Araştırmalar göre, teknoloji yardımıyla not tutan öğrenciler, kağıt-kalem kullanarak not tutan öğrencilere göre daha az başarılı olduğunu gösteriyor. Çalışmalara göre, bu şekilde not tutan öğrenciler daha hızlı yazabildikleri için duyduklarını kelime kelimesine aynı şekilde not alıyorlar.

Ancak önceki araştırmalardan biliyoruz ki aslında, bu tarz not tutmanın, öğrenme için fazla da bir yararı yok. En verimli öğrenme, duyulanları sentezleyerek ve özetleyerek tutulan notlar aracılığıyla gerçekleşiyor. İncelemek isterseniz.

Özetle, not tutma çalışmalarına genel olarak bakıldığında, teknoloji kullanımı, özellikle de internet erişimi varsa dikkat dağınıklığına sebep oluyor ve verimsiz not alma davranışına da zemin hazırlıyor. Bu sebeple, sınıflarda dizüstü bilgisayar kullanımı, faydalarının yanı sıra bazı dezavantajlar da getiriyor olabilir.

Sonuç olarak çalışmalar bizlere kalemin klavyeden daha üstün olduğunu gösteriyor. Geriye sadece eski kalem kağıt ile not tuttuğumuz günlere geri dönebilmek için gençleri ikna etmek kalıyor…

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı