Eğitim Bilimleri

Yazı Yazmak Ama Nasıl: Kalem mi Yoksa Klavye mi?

Teknoloji artık hayatımızın her yerine iyiden iyiye yerleşmiş durumda. Özellikle çocuklar ve gençler giderek daha da artan oranda yazı yazmak yerine tabletler veya telefonlar ile not almayı tercih ediyor. Acaba bu yeni öğrenme süreci etkili mi? Bu konu aslında uzun zamandır araştırmacıların üzerinde çalıştığı alanlardan birisi idi ve yakın zamanda sonuçlanan bir araştırma da tartışmalara son noktayı koydu.

Öncül araştırmalar dokunmatik ekranların aşırı kullanımının, çocukların parmak kaslarının gelişmelerini önleyebileceği gerçeğini ortaya koymuştu. Bir kalemi kavrayabilmek ve hareket ettirebilmek için parmaklarımızdaki ince kasların kontrolüne, çocukların da bu becerileri geliştirmek için fırsata ihtiyaçları var. bu ince kas gelişimi de akıllı ekranlar aracılığı ile değil, kesme, yapıştırma, boyama, bloklarla oynama gibi aktiviteler ile gelişebilir.

Tabletler günün haberlerini takip etmek için mükemmel olsa da, dijital baskının değeri uzun süredir tartışılıyor. Fiziksel kitaplar dokunsaldır ve okuyuculara okuduğunu anlama kolaylığı sağlaması nedeniyle daha fazla keyif verir. Ancak konu hafıza olunca basılı kitaplar burada önplanda yer alır.

Okuma Önerisi: Beynimiz Neden Basılı Kitabı Dijital Kitaba Tercih Ediyor?

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Gelişimsel Sinirbilim Laboratuvarı’ndan yapılan yeni bir araştırmaya göre, aynı şey yazı için de geçerli. El yazısı, çocukların ve yetişkinlerin bilgiyi daha iyi hatırlamasına yardımcı oluyor.

Teknoloji Yardımı İle Not Alma

kalem

Araştırmalar göre, teknoloji yardımıyla not tutan öğrencilerin, kağıt-kalem kullanarak not tutan öğrencilere göre daha az başarılı olmasının nedeni temelde beynimizin hızlı düşünmeye alışık olmaması. En verimli öğrenme, duyulanları sentezleyerek ve özetleyerek tutulan notlar aracılığıyla gerçekleşiyor.

Özetle, not tutma çalışmalarına genel olarak bakıldığında, teknoloji kullanımı, özellikle de internet erişimi varsa dikkat dağınıklığına sebep oluyor ve verimsiz not alma davranışına da zemin hazırlıyor. Uzaktan eğitimin gündemde olduğu bu günlerde okullar giderek daha fazla dijitalleşiyor ve el yazısı önemini giderek yitiriyor. Ancak çalışmalar bizlere kalemin klavyeden daha üstün olduğunu gösteriyor.

El yazısı gibi basit uygulamaların sosyalleşme, yaratıcılık ve zeka üzerinde önemli etkileri var. Ancak son araştırma sonucunda da dile getirildiği gibi beynin mümkün olan en iyi şekilde gelişmesi için, onu en iyi şekilde kullanmamız gerekiyor. Bunun için daha otantik bir yaşam sürmemiz gerekiyor. Beynimize meydan okumazsak, tam potansiyeline ulaşamaz. Bu da okul performansını etkileyebilir.

Geriye sadece eski kalem kağıt ile not tuttuğumuz günlere geri dönebilmek için gençleri ikna etmek kalıyor…

Kaynak: Handwriting shown to be better for memory than typing, at any age; https://bigthink.com/surprising-science/handwriting-memory?

Matematiksel

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.