Anasayfa » ZİHİN AÇAN YAZILAR » Kadın Mucitler

Kadın Mucitler

Günümüzde kullandığımız birçok şeyin kadınlar tarafından yapıldığını biliyor muydunuz?

Hemen aklınıza Marie Curie geldi değil mi?

Evet hem radyoaktivite üzerine yaptığı çalışmalarla Nobel ödülünü alan ilk kadın, hatta bu ödülü iki kere alan ilk bilim insanı o.

Ama tarihte bilinmeyen birçok kadın mucit daha var. İşte o muhteşem kadınlardan bazıları:

Bulaşık Makinası | Josephine Cochranejosephine-cochrane

Josephine, hizmetçisi değerli porselenlerini yıkarken kırınca sinirlenip bir makine icat etmeye karar vermiş bir mucit, biraz da zevkine düşkün biri elbette. Kurduğu düzenek oldukça basit ama kullanışlı. Cochrane’in bulaşık makinesi; musluktan aldığı yüksek basınçlı suyu, içindeki raflara dizilmiş bulaşıkları temizlemek için kullanıyordu; yani günümüz bulaşık makinelerinin çalışma mantığından pek de farklı değil. 1886’da bunu patentletti ve o dönemde çoğu evde bulaşık makinesinin ihtiyaç duyduğu sıcak su bulunmadığından icadını ilk etapta otellere ve restoranlara sattı ve köşeyi döndü elbette.

Bilgisayar | Grace Hopper

Grace Hopper, Amerika New York’lu bilim insanı, bilgisayar bilimcisi, matematikçi ve tümamiraldir. “Harvard Mark I” bilgisayarının ilk programcısı ve bilgisayar programlama dilleri için ilk derleyiciyi (compiler) geliştiren ve “debugging” diye bilinen programı hatalardan temizleme kavramının da ilk kullanıcılarından olan bilim kadınıdır. Aynı zamanda ilk modern programla dillerinden olan COBOL’un da geliştiricilerindendir.

Ulusal Teknoloji Madalyası dahil birçok ödül alan Dr. Hopper aynı zamanda 30 üniversiteden de fahri doktora sahibi.

Testere | Tabitha Babbitt

1800’lerin başlarında, odun testerelerini kullanabilmek için en az iki kişiye ihtiyaç duyuluyordu; it, çek, ileri ve geri. Tabitha Babbitt ise bunun daha kolay bir yolu olması gerektiğini düşünerek, 1813’te dünyanın ilk daire testeresini insanlığa armağan etti.

Gizli Haberleşme Sistemi | Hedy Lamarr

Sinema tarihinin ilk çıplak kadını olarak büyük üne kavuşan Hedy Lamarr, kırılamaz bir kod aracılığıyla radyo sinyallerini şaşırtarak, mesajların düşmanın eline ulaşmasını engelleyen ‘Gizli Haberleşme Sistemi’ icadını 1941’de patentledi. Avusturya’da büyüyen ve Hitler’in dostu bir silah tüccarı ile evlenen Lamarr, evlendikten sonra eşinin isteği üzerine oyunculuğu bıraktı. Onun iş toplantılarına giderek, gelişmiş silahlara merak saldı ve ardından bu konuda çalışmaya başladı. Bir süre sonra eşinden kaçtı ve ABD’ye gitti. Tekrar oyunculuğa başladı. Sinema eleştirmenleri tarafından dünyanın en güzel kadını olarak nitelendirildiğinde setlerden arta kalan vakitlerinde müzisyen komşusu George Antheil ile nefret ettiği Naziler tarafından hedefi değiştirilemeyecek torpidolar üretme üzerine çalışmalar yapıyordu. Otomatik piyanoların çalışma prensibinden etkilenen ikili, ‘frekans atlamalı yayılı spektrum’ teknolojisini geliştirdi. Bu teknoloji, torpidoyu yönlendiren telsize ait frekansların sürekli değişmesini sağlamaktadır. Gizli haberleşme sistemini Nazilere karşı kullanılsın diye geliştirdi ancak, savaş sırasında hiç kullanılmadı. ABD, bu teknolojik avantajı 1962 Küba Füze Krizi patlak verene kadar kullanmadı. O tarihe gelindiğindeyse patentin süresi dolmuş olduğundan ikiliye para ödenmedi. Frekans değişimi sayesinde, telefon hatlarının düşman tarafından dinlenemez hale gelmesi de mümkün kılınmıştır.

Tek Kullanımlık Bebek Bezi | Marion Donovan

Donovan, çocuk yetiştirmenin zorluklarını yaşamış ve bunu kolaylaştırmak için kolları sıvamıştı. İlk olarak, su geçirmeyen ve de sızdırmayan bir çocuk bezi geliştirdi ve 1949’da Boaters ismiyle bunun satışına başladı. Takvimler 1961’e geldiğinde ise insanlığa en büyük armağanı olan tek kullanımlık bezleri geliştirdi ve bunu da Pampers ismiyle patentledi. Donovan ayrıca diş ipi, çoklu askı gibi bir çok icata da imza attı.

Otomobil Sileceği | Mary Anderson

Otomobiller ilk yıllarında sileceksiz olarak kullanıldı. 1900’lerin başlarında, kar veya yağmur yağdığında, sürücüler sık sık otomobillerini durdurup camları temizlemek zorunda kalıyordu. Mary Anderson, otomobillerin bir hayli az olduğu 1903’te, sileceği icat etti. Bazı insanlar Anderson’ın bu buluşuna dikkat dağıtıcı olabileceğini öne sürerek karşı çıktılar ancak bu icat tüm otomobillerde standart haline gelmişti bile. 1917 yılında, manuel sileceğin geliştirilmişi olan otomatik cam sileceğinin patenti de bir kadına ait: Charlotte Bridgwood’un “Storm Windshield Cleaner”ı.

Çelik Yelek | Stephanie Kwolek

Stephanie Kwolek, günümüzde çelik yelek olarak anılan kurşun geçirmez yeleklerin yapımında kullanılan güçlü materyal olan Kevlar’ı icat etti. Kwolek’in icat ettiği materyal, en az çelik kadar güçlüydü. Kevlar günümüzde çelik yeleğin yanı sıra, asma köprü kablosu, kask, kayak ve fren balatası gibi çok çeşitli şeylerin yapımında kullanılıyor.

Lazerle Katarakt Ameliyatı Cihazı | Patricia Bath

Patricia Bath, 1988 yılında katarakt ameliyatına yepyeni bir bakış açısı getirdi. Geliştirdiği cihaz, katarakt ameliyatının lazer kullanılarak çok daha kolay ve başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak tanıdı. Bath, cihazını ABD, Kanada, Japonya ve Avrupa’da patentledi ve patent alan ilk siyahi kadın doktor oldu.

Kese Kağıdı | Margaret Knight

Margaret Knight kese kağıdını ya da diğer adıyla kağıt torbayı icat etmeden önce, insanlar mektup zarfı biçimindeki kağıtları kullanarak eşyalarını yanlarında taşıyordu. Knight’ın icat ettiği makine, kağıdı kesip, katlayıp, yapıştırarak, günümüzün kese kağıtlarını ortaya çıkardı. Fikrini çalan kişi mahkemede “Bir kadın böyle yenilikçi bir cihaz yapamaz” diye kendini savunsa da, hakim icadın Knight’a ait olduğunda karar kıldı ve Knight da bu sayede 1871 yılında buluşunu patentleyebildi ve adına da “Quenn” dedi.

Hata Silici| Betty Nesmith Graham

Bette Clair McMurray Graham, 1922 yılında San Antonio’da dünyaya gelmişti. Aslında mucit olmak gibi bir derdi yoktu. 10 parmak daktilo bilen  Bette, Texas Bank & Trust;ta daktilocu olarak çalışmaya başladı. Ancak bir sorunu vardı: Daktilo hatalarını silmeyi denediğinde, mürekkep kâğıdın üzerinde lekeler bırakıyordu. Suluboyayı kullandığı kâğıdın rengine getirene kadar su bazlı boyalarla karıştıran Graham, karışımı bir şişeye doldurdu ve ofise götürdü. Daktilo hatalarını kapatmak için artık bu karışımı kullanıyordu. Zamanla herkes onan bu karışımı talep etmeye başlayınca 1956 yılında, daha sonra ismini Liquid Paper olarak değiştireceği Mistake Out Company adlı firmasını kurdu. 1967 yılına gelindiğinde milyon dolarlık bir işe sahipti.

Gaz Isıtma Fırını | Alice H. Parker

Alice-Parker_Gas-Heater-Design

Bizdeki adı ile kalorifer kazanı. Merkezi ısıtma sisteminin mucidi Parker ABD’den patent almak için 1919 yılında başvuru yaptı. Sistem sayesinde tüm binanın sıcaklığı düzenlenip, ısı her odaya dağıtılabiliyordu. Sistem, oda sıcaklığını düzenleme ve sıcaklığı odadan odaya taşıyabilme özelliğine sahipti. Daha sonra çizimlerine gazın ısınması yoluyla çalışan fırının projesini de ekledi ve bunun da patentini aldı. Bu sistemle beraber, evde ısıtma amaçlı kullanılan tüm aletler tek bir merkezi ısıtma sistemine bağlandı.

Katlanır Yatak | Sarah E. Goode

ABD’de 1885 yılında patent başvurusu yapan ilk Afro-Amerikan kadını Sarah Goode’nin icadı katlanabilir portatif yataktı. Yatak kullanılmadığında kaldırılabilme ve gizlenme özelliğine sahipti. Yatak kullanıldığında ise, yatağı saklayan kabin, kitaplık ya da başka amaçlarla kullanılabiliyord.

Renkli Sinyal Fişekleri | Martha Coston
Eşini 1847’de kaybeden Coston, kocasının not defterinde renkli işaret fişeği fikriyle ilgili yazdıklarını buldu. Sonrasında 10 yılını bu fikri hayata geçirmek için ordu yetkilileri ve bilim insanları ile çalışarak geçirdi. Amerikan ordusunun daha sonra bu işaret fişeklerinin tüm hakkını üzerine aldığı ve Coston’a çok az bir miktarda para verdiği söyleniyor.

Optik Analiz Sistemi | Dr. Ellen Ochoa
İlk Latin Amerika kökenli astronot olan Ochoa, ürün üretiminde robot teknolojisinin önünü açacak “Optik Analiz Sistemleri”ni buldu. Ochoa’nın icadı optik sistem, robot parçalarının kalite kontrolünde kullanıldı. Ochoa, Ayrıca NASA’da bilim adamı olarak çalışıyor. 1987’de patentini aldı. En sonuncusu 1990 yılında olmak üzere 3 adet patenti bulunuyor.

Güneş Enerjisi İle Ev Isıtma Sistemi | Dr. Maria Telkes

Macaristan doğumlu biyofizik uzmanı Telkes evlerde kullanılabilen güneş enerjisiyle ısıtma sisteminin mucidi. 1925 yılında yerleştiği ABD’de vatandaşlık alan Telkes Westinghouse Electric şirketinde araştırmacı mühendis olarak çalıştı.

Bebek Taşıma Aparatı | Ann Moore
Batı Afrika’da Barış Gücü hemşiresi olarak 1960’lı yıllarda görev yapan Moore, Afrikalı kadınların bebeklerini taşıma biçimlerinden etkilenmişti. Uzun süreli denemelerden sonra sırt çantası mantığıyla fikrini birleştiren Moore bebek taşıyıcı “Snugli”yi geliştirdi.

Saç Fırçası | Lyda Newman

1885 dolaylarında Ohio’da doğan Lyda Newman, bir Afro-Amerikan mucit ve kadın hakları aktivisti. 1898 yılında, bir kuaförde çalışırken gelişmiş bir saç fırçası modeli için patent aldı. Saç fırçası tasarımı, verimlilik ve hijyen için o dönem için çeşitli yeni özellikler içeriyordu. Günümüzde kullandığımız modern saç fırçalarının da temeli atılmış oldu böylece.

Leke Kovucu Sprey Boya | Patsy Sherman

3M’de kimyager olarak çalışan Patsy Sherman, 1953 yılında jet uçaklarının yakıtlarından etkilenmeyecek bir madde geliştirmek için yürütülen bir projede görevlendirilmişti. Asistanlardan biri, üzerinde çalışmakta oldukları bir karışımı kazayla Sherman’ın ayakkabısının üzerine damlattı. Zaman içerisinde ayakkabısı lekelenip kirlendiği halde, bir bölümün tertemiz kaldığını fark eden Sherman, yaptığı çalışmaları geriye doğru incelediğinde, bugün Scotchgard olarak tanınan leke önleyiciyi buldu.

X-Ray Teknolojisi | Barbara Askins

NASA kimyageri Askins radyoaktif materyali kullanarak film negatiflerinde iyileşme sağladı.

Radyoaktivite | Marie Cuire

Marie Curie, radyoaktivite teorisi ve radyoaktif izotopların yalıtımıyla birlikte içlerinde radyum ve polonyum bulunan bilinmeyen birçok elementi bulmasıyla ünlenen Polonya asıllı Fransız fizikçi ve kimyagerdir. 1903 yılında Nobel ödülünü kocası Pierre ile birlikte kazandı. 1934 yılında Fransa’nın Savoy kentinde kan kanserinden öldü. Hastalığı, aşırı dozda radyasyona maruz kalmasına bağlandı. Bu yüzden ona “bilim için ölen kadın” denildi. O zamanlarda tuttuğu not defterleri o kadar radyasyona maruz kalmıştır ki, bugün bile o defterler radyoaktif koruma altında incelenebilmektedir.

Blissymbol Yazıcısı | Rachel Zimmerman

Kanadalı mucit Rachel Zimmerman 1980’lerin ortasında 12 yaşındayken “Blissymbol Printer” adı verilen yazılım programını geliştirdi. Zimmerman’ın bir bilim fuarı için okul projesi olarak başladığı bu program beyin felci gibi rahatsızlığı olan kişilerin çevresiyle iletişim kurmasına olanak sağlıyor. Kullanıcılar özel dokunmatik ekranı sayesinde ekranda gördüğü sembolleri seçiyor ve program bunları yazılı cümlelere dönüştürüyor.

Buzdolabı İçindeki Raflar ve Mutfak Mikseri | Lillian Moller

Kendisi ilk  kadın endüstri mühendislerindendir hatta bazı yerlerde mühendisliğin First Lady’si olarak anılır. 12 çocuğa ve bir iki satıra sığmayacak onlarca başarıya imza atan bu kadın, hayatımızı kolaylaştıracak modern mutfak tasarımları ile ilgilenmiş, buzdolabı içindeki rafları ve mutfak mikserini bulmuştur.

Ses Yalıtımı | Mary Walton

19. yüzyıl sonlarında yaşamış Amerikalı bir kadın mucittir. Walton, 1879 yılında fabrika bacalarından yayılan dumanın çevresel tehlikelerini azaltmak için bir yöntem oluşturdu. Walton’ın sistemi şöyleydi: Su tankları aracılığıyla üretilen baca emisyonlarının bükülmesiyle, kirleticileri şehir kanalizasyon sistemi içine adapte etti. Aynı zamanda Mary Walton, bu yolla lokomotiflerin ses kirliliğini önleyici sistemini ilk tasarlayan ve üreten kişi olmuştur.

Şırınga | Letitia Geer

Şu an birçok eczanede rahatça bulabileceğimiz, hastanelerde sık sık kullanılan ve işleri baya kolaylaştıran medikal şırınga da bir kadın tarafından geliştirilmiş.

Gözlük camı | Marga Faultsch
Aslında o bir kimyagerdi. Almanya’nın Mainz kentinde 1916- 1998 yılları arasında yaşayan Marga Faultsch Schott cam fabrikasında çalışırken gözlük camını icat etti. Bunun dışında adına kayıtlı 40 tane patenti de bulunuyor.

İlk Bilgisayar Programı | Ada Byron Lovelace

Günümüzde bilgisayar programı denildiğinde aklı hep erkekler gelse de ilk yazılımı Ada Byron Lovelance yaptı. Aynı zamanda ünlü İngiliz şair Lord Byron’un kızı olan Ada aslında matematikçi ve yazardı. Erken dönem mekanik genel amaçlı bilgisayarı Analitik Motoru üzerindeki çalışmaları ile bilinir. Motor hakkındaki notları, bir makine tarafından işlenmek üzere yazılan ilk algoritmayı içerir. 1970 yılında geliştirilen bir programlama diline onun anısına “Ada” ismi verilmiştir.

Kahve Filtresi | Melitta Bentz
İlk kahve filtresini Almanya’nın Leipzig kentinde yaşayan Melitta Bentz bulmuştur. Kahve içmeyi çok seviyordu. Ancak fincanın dibinde biriken siyah kahverengi renkli telvelere sinir oluyordu. Bir gün pirinç bir kabın altına çekiç ve ince bir çivi ile birkaç delik açtı ve kabın içine büyük oğlunun okul defterinden kopardığı sayfayı huni şeklinde kıvırarak yerleştirdi. Kahveyi kaba boşattıktan sonra üstüne sıcak suyu döktü. Uygulama başarılı olmuş telvesiz kahvesine kavuşmuştu. Başlangıçta kullandığı kâğıt, kahveyi çok uzun sürede süzdüğü için Bentz, kahveyi daha kolay süzebilecek bir kâğıt arayışına girdi.
Bir süre sonra bunu da başardı. Melitta Bentz, 1908 tarihinde Berlin’de İmparatorluk Patent Dairesi’nden buluşunun patent hakkını aldı. Fakat bununla yetinmedi. Birkaç ay sonra evlerinin bir odasında kahve filtreleri üreten küçük bir imalathane kurdular, imalathane büyütülerek fabrikaya, o da fabrikalar zincirine dönüştü.

Sütyen | Mary Phelps Jacob

Jacob 1914 yılında, göğüsleri destekleyen, iki ayrı kuptan oluşan ve omuzdan askılı olarak tasarladığı sütyeni üretip patentini almıştır. Modern sütyenden önce göğüsleri desteklemek amacıyla tasarlanmış olan çamaşırlar oldukça rahatsız ediciydi. Jacob’ın dizaynının bu ürünlerden en büyük farkı yumuşak ve hafif, yani kullananın anatomisine uygun oluşu. Modern sütyen, 2.Dünya Savaşı sırasında ABD’nin metal tüketimini azaltmak için metal malzeme kullanılarak yapılan göğüs desteklerini yasaklaması sonucu popüler hale geldi. Bu dönemde Jacobs patentini “Warner Brothers Korse Şirketi”ne sattı.

Ütü Masası | Sarah Boone

Ütü masası işlevine yönelik başka patent başvuruları olsa da, bugün kullandığımız şekliyle ilk ütü masası bir Afro-Amerikalı olan Sarah Boone tarafından 1892 yılında icat edildi. Boone çamaşırların kolayca geçirilebildiği ve kolların kolay ütülenmesini sağlayan tasarımıyla ilk modern ütü masasının mucidi oldu.

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Matematiksel

Avatar
Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir Yorum

  1. Avatar

    çok teşekkür ederim size
    sosyal ödevime çok yardımcı oldunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.