Ünlü Matematikçiler

John Urschel: NFL’den MIT’ye – Futboldan Matematiğe

Bazı bilim insanları yalnızca yaptıkları araştırmalar ile değil hayatları boyunca geçirdikleri yol ile de ilham kaynağı olmayı başarırlar. John Urschel de onlardan biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. John Urschel an itibariyle 28 yaşında ve Massachusetts Institute of Technology (MIT)’de matematik doktorası yapıyor. Fakat tarihe şimdiden geçmesinin tek sebebi bu değil: Kendisi 3 yıl boyunca profesyonel olarak Amerikan Futbol Ligi’nde (NFL) Baltimore Ravens takımı için başarı ile mücadele etmiş bir atlet! Kendisinin söylediğine göre tarihte NFL’de oynamış olup daha sonra matematik doktorası yapan ikinci kişi.

Matematiğe olan aşkının peşinden giden Urschel, NFL’de yıllık kazancı olan 600.000 dolardan vazgeçip şu an 25.000 dolar civarında para kazanıyor. Buna karşılık kendisinin söylediğine göre “hayatta en çok sevdiği şeyler olan matematik hakkında okumak, araştırma yapmak ve satranç oynamak çok ama çok ucuz”. Buna ek olarak, bir de çocuğu olmasına rağmen ailesini geçindirebilecek kadar para kazandığını ifade ediyor kendisi.

Urschel’in satranç pozisyonlarını çözmeye çalıştığı eğlenceli bir video

Kariyeri hakkında karar verirken yalnızca kendinin ve yakınlarının istediklerini göz önünde bulundurduğunu ve diğer insanların söylediklerini o kadar ön plana almadığını ifade eden Urschel doğru kararları verdiğini düşünüyor. Profesyonel bir sporcu olmanın kendisine önemli bir disiplin anlayışı aşıladığını ve bunun faydasını akademik hayatında gördüğünü belirten Urschel yeni satışa sunduğu kitabı Mind and Matter: A Life in Math and Football ‘da geçirdiği bu kariyer yolcuğu hakkında bilgiler veriyor.

Son olarak yoğunlaştığı alandan bahsetmek gerekirse, lisans ve yüksek lisans derecelerini Penn State Üniversitesi’nden 4.0 ortalama ile almayı başaran Urschel doktora eğitimi sırasında sayısal analiz, makine öğrenimi, çizge kuramı ve konveks geometri üzerine çalışıyor. Kendisine tüm bunları nasıl başardığı sorulduğunda Urschel’in cevabı ise aslında pek de sürpriz değil: “Bir sır yok, sıkı çalışma!” (there is no secret, hard work). İlham vermesi dileği ile.


Kaynak: Why an NFL player who retired to pursue a PhD at MIT chose to live on $25,000 a year; https://www.cnbc.com

Matematiksel

Deniz Karagöz

Hukuk eğitimi almış olmama rağmen matematik her zaman ilgimi çeken bir bilim olmuştur. Matematiksel.org bana bu ilgimi üretkenliğe çevirme şansı veren kaliteli bir ortam. Bu yüzden gerek çevirilerim gerekse yazılarımla katkıda bulunabilmek benim için oldukça anlamlı. Aynı zamanda buradan beslenerek öğrenmeye de devam ediyorum. İyi okumalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu