Sanat ve Edebiyat

John Edmark’ın İnanılmaz Matematik Harikaları

Doğanın büyüsünü matematik ve fizikten yararlanarak tasarladığı heykellerinde yeniden canlandıran John Edmark ile tanışın. Onun kinetik heykellerinde gördüğünüz şeyin sert ve fiziksel bir nesne olduğuna inanmak zor, ama biraz fotoğrafçılık bilgisi biraz da matematik ile  mucizevi bir görüntü yakalamak mümkün.

Lisans eğitimini 1986 yılında Columbia Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi üzerine yapan, daha sonra ürün tasarımı üzerine çalışmalarla uğraşan Edmark, heykellerinin öncelikle dijital tasarımlarını yapıyor. Tasarımlarının arkasında yatan güçlü yapıları destekleyen akademik donanımı lisans ve yüksek lisans eğitimleri sayesinde oluşturduğunu söylüyor.

Edmark, bir sanatçı olmanın yanı sıra, bir bilim insanı hassasiyeti ve dikkati ile işlerine yaklaşıyor. Edmark bir sanatçı olarak tanınma kaygısı taşımıyor. Onun için geometrinin gizemini çözmek, üretmeye devam etmesini sağlayan tek motivasyon ve ilham kaynağı. Heykellerinin geometrik yapılarının özgünlüğüyle birlikte öne çıkan bir özelliği de Edmark’ın onları döner bir platform üzerinde kendini sürekli tekrar eden sonsuz bir hareket halinde sergilemesi ve kaydetmesi. Bu nedenle işleri hareketli heykeller (animated sculpture) olarak adlandırılıyor.

John Edmark’ın Bloom Serisi

Edmark’ın Bloom serisi insanın modern gelişiminde doğayı taklit etme çabasının en başarılı örneği olarak adlandırılabilir. Spirallerin Edmark’ın ilgisini çekmesinin bir sebebi sahip oldukları doğal güzelliğin yanı sıra, spirallerin bir şeyin asla olduğu yere geri dönemeyeceğine işaret ediyor olmaları. Spiralin yapısında bir şey kendisini hiçbir zaman tam anlamıyla tekrar etmiyor. Edmark bir şeyin sonsuza kadar küçülebileceğini ve ya sonsuza kadar büyüyebileceğini söylerken bir anlamda da tekrarın olmamasına vurgu yapıyor.

Felsefesine bu ilişkiyi insan üzerinden kurgulayarak devam eden Edmark aynı şekilde insanların da devamlı bir devinim içerisinde olduğunu, nereden geldiğimizi veya nereye gittiğimizi bilmediğimizi, içinde bulunduğumuz zaman diliminde yalnızca büyük resmin bir parçası olduğumuzu söylüyor. John Edmark’ın büyülü işlerine göz atıp kendinizi yenilemek isterseniz, oluşturduğu ‘görüntüleri’ keşfetmeye devam edin.

Kaynak: Creating The Never-Ending Bloom: The Amazing Mathematical Wonders of John Edmark; https://www.thisiscolossal.com/

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu