MATEMATİK

John Edmark’ın İnanılmaz Matematik Harikaları

Doğanın büyüsünü matematik ve fizikten yararlanarak tasarladığı heykellerinde yeniden canlandıran John Edmark ile tanışın…

Kendisi fraktalların, sayı dizilerinin ve tekrarların estetiğinden doğan hareketli heykellerden, 360 derece döndürüldüğünde hareket ediyor izlenimi veren ve göz yanılsamalarına sebep olan tasarımlara kadar çeşitli işler üreten bir deha.  

Lisans eğitimini 1986 yılında Columbia Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi üzerine yapan, daha sonra 2002 yılında, Stanford Üniversitesi’nde ürün tasarımı üzerine çalışmalarla uğraşan Edmark, heykellerinin öncelikle dijital tasarımlarını yapıyor.

Tasarımlarının arkasında yatan güçlü yapıları destekleyen akademik donanımı lisans ve yüksek lisans eğitimleri sayesinde oluşturduğunu söylüyor.

Yani anlayacağınız, Edmark, bir sanatçı olmanın yanı sıra, bir bilim insanı hassasiyeti ve dikkati ile yaklaşıyor işlerine.

Edmark’ın sanatı herhangi bir tanınma veya sergilenme kaygısı taşımıyor, zira onun için geometrinin gizemini çözmek, üretmeye devam etmesini sağlayan tek motivasyon ve ilham kaynağı.

Heykellerinin geometrik yapılarının özgünlüğüyle birlikte öne çıkan bir özelliği de Edmark’ın onları döner bir platform üzerinde kendini sürekli tekrar eden sonsuz bir hareket halinde sergilemesi ve kaydetmesi.

Bu nedenle işleri hareketli heykeller (animated sculpture) olarak adlandırılıyor.

Edmark’ın Bloom serisi insanın modern gelişiminde doğayı taklit etme çabasının en başarılı örneği olarak adlandırılabilir. 

“Eğer değişim doğanın tek sabiti ise, bu geometri dilinde yazılmıştır” diyor John Edmark.

Spirallerin Edmark’ın ilgisini çekmesinin bir sebebi sahip oldukları doğal güzelliğin yanı sıra, spirallerin bir şeyin asla olduğu yere geri dönemeyeceğine işaret ediyor olmaları.

Spiralin yapısında bir şey kendisini hiçbir zaman tam anlamıyla tekrar etmiyor; Edmark bir şeyin sonsuza kadar küçülebileceğini ve ya sonsuza kadar büyüyebileceğini söylerken bir anlamda da tekrarın olmamasına vurgu yapıyor.

Felsefesine bu ilişkiyi insan üzerinden kurgulayarak devam eden Edmark aynı şekilde insanların da devamlı bir devinim içerisinde olduğunu, nereden geldiğimizi veya nereye gittiğimizi bilmediğimizi, içinde bulunduğumuz zaman diliminde yalnızca büyük resmin bir parçası olduğumuzu söylüyor.

John Edmark’ın büyülü işlerine göz atıp kendinizi yenilemek isterseniz, oluşturduğu ‘görüntüleri’ keşfetmeye devam edin:

Kaynak:

www. xoxodigital.com/post/10778/john-edmark

www.thisiscolossal.com/2017/05/the-never-ending-bloom-john-edmark/

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı