İzleme Önerisi: The Story of Science

İngiliz gazeteci, psikolog, yapımcı ve sunucu Micheal J. Mosley‘in bilimsel belgeselcilik alanında bir çok yapımı bulunmaktadır. Ancak bunlardan en önemlisi bilimsel tarihe bir bakış attığı 2010 yapımı “The Story of Science” belgeselidir bizim açımızca.

Altı bölümden oluşan belgesel ilk olarak BBC’de yayınlanmıştır. Ardından da DVD olarak piyasaya sürülmüştür. Her bölümde bilimin kat ettiği inanılmaz mesafeyi gözler önüne süren yapım, bilimsel gelişimi kendi diyalektiği içinde yansıtabilmektedir. Dünyayı her şeyin merkezi olarak görmekten kurtulmamızın öyküsünden atom altı parçacık fiziğine, yeryüzündeki canlılığın çeşitliliğine olan bakışımızdan insan bedeninin yaşamsal döngüye etkilerine kadar birçok bilimsel öyküyü barından “The Story of Science” belgeseli, bilim tarihinin çok önemli tartışmalarını da ekrana taşımıştır.

Galileo’nun bilimsel ayak izlerinden kimyasal deneyin yaratıcı gücüne kadar bilimsel veriyi destekleyen bütün süreçlerin gelişim evrelerini tarihsel bir çerçevede anlatan yapım kaçırılmayacak düzeydedir. Bilim tarihi genellikle bir dizi atılım, devrim ya da bazı büyük bilimcilerin dahice düşünce ve buluşları ile anlatılır. Ancak gerçek yaşamda olayların her zaman öncesi, sonrası ve içinde yer aldığı tarihsel bir bağlam vardır. Bilim “biz kimiz?”, “nereden geliyoruz?”, “nelerden oluşuyoruz?”, “orada ne var?” gibi büyük soruların ürünüdür. İnsanlığın bu sorulara yanıt arayışının öyküsü, bilimin de öyküsüdür.

En zorlu kuramların anlaşılabilir bir dille anlatıldığı, bilim tarihine ilişkin düşüncelerimizde köklü değişikliklere neden olacak içeriğiyle bu eşsiz kılavuz, bilimin nereden geldiğini ve günümüzde neden yaşamsal bir önemi olduğunu bütün açıklığıyla ortaya koyuyor. Belgeseli internette Bilimin Hikayesi olarak aratarak izleme şansınız bulunmaktadır. Şimdiden keyifli seyirler dileriz. Bilim ile kalın.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.
Başa dön tuşu