KEŞFET

İzleme Önerisi: Herşey (Everything) ve Hiçbirşey (Nothing) Belgeseli

Öğrenciler için Fizik dersi de, okul yıllarının belalı derslerinden birisidir. Bunun temelinde elbette fiziği anlamak için matematik temeline gereksinim duyulmasının yanı sıra, derslerde anlatılan konuların tamamen kuru formüllerden ibaret kalması ve hikayenin bütün olarak öğrenen beyinler de canlanmamasıdır.

Sizlere önereceğimiz BBC yapımı Everything and Nothing (Her şey ve Hiçbir şey) adlı iki bölümlük belgesel tam anlamıyla bu tabuları yıkar nitelikte.

İlk bölüm Everything bir kumsalda başlıyor. Bir kum tanesi ölçütünden hareketle yıldızların ve kainatın boyutuna dair fikir verildikten sonra sonra “Bu film üzerinde bulunduğumuz yalıtılmış ve önemsiz noktadan gökyüzüne bakıp, orada bulunan her şeyin şeklini büyüklüğünü ve kökenini nasıl öğrendiğimizin muhteşem öyküsüdür.”diyerek bizi hikayeye sürüklüyor.

Anlatıcı rolünde bulunan parlak zekalı, çalışkan ve tutkulu birçok bilim insanının evreni anlamak ve açıklamak için yüzlerce senelik çaba ve birikimleri aktarıyor ve  bizi sonunda Einstein’a ve onun genel görecelilik teorisine getiriyor.

İkinci bölüm olan Nothing bölümü ise anlatıcının bulutlu göklere bakarken sorduğu “Hiçbir şey nedir ya da boşluk mümkün müdür?” sorusuyla başlıyor.

Bu bölümde, Aristo’nun “Doğa boşluk sevmez” sözünden yola çıkarak mutlak boşluğu yaratma ve ölçme macerasına göz atıyoruz. Torricelli ve Pascal ile başlayan, fizik, matematik ve astronomi tarihinden örneklerle kuantum teorisine ulaşan bir yolculukta buluyoruz kendimizi izlerken.

Belgeseli sunan kişi Surrey Üniversitesi’nden teorik fizik profesörü, Bağdat doğumlu Jim el Halili. Sunumu, anlatımı ile izleyeni sıkılmadan ekran karşısında tutabilen bir karakter.

Zaten bu özelliğinde dolayı da, seminer, konferans ve tv programlarıyla İngiltere’de oldukça popüler.

Birşeyler öğrensem, ama nereden başlasam diye düşünenler varsa kendilerine 2 saat ayırıp bu belgesel serisine göz atmalarını öneririz. kafanızda oluşan yeni sorular, emin olun sizi başka sulara sürükleyecektir.

Belgeseli bu kaynaktan izleyebilirsiniz: 

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu