NEYİ NASIL YAPMALI?

İyi Hissetmek İçin 3 Öneri

Mutluluk artık ulaşılamaz bir büst haline getirildi. Bunun nedeni insanın hedeflerinden biri olan mutluluğun belirsiz ve akışkan bir hale getirilmesidir. Yanısıra artık mutluluk tamamen dışsal etkenlere bağlanmış durumda. Oysa gerçek, bunun tam tersine işaret ediyor.

Bu yazıyı okumak için tıkladığınıza göre, sizler de insanlığın büyük bir kısmı gibi (neredeyse tamamı) mutluluk arayışındasınız. Haliyle dışsal ögelerden beklentiler içerisindesiniz. Bu ögelerin sınırı yok gibidir.

Ekonomik durumlar, sosyal ilişkiler, eğitim, ün, şöhret vb. birçok beklenti. Hala yorulmadınız mı?

Eğer gerçekten mutlu olmak istiyorsanız, bu önerilerimizi hemen uygulamaya koyulun ve değişikliklerin tadına varın.

Mola Verin

Şöyle bir dönüp en yakınınızda olan çocuk ya da çocukları izleyin. Gerçek mutluluğu onlarda gördünüz değil mi? Neden? Çünkü çocukluk anı yaşamaktır.

Hatırlayın, çocukluktan çıkar çıkmaz sonu gelmeyen bir uğraşılar içerisinde buldunuz kendinizi. İlişkiler, eğitimler, işler-güçler ve daha neler neler… Bütün bunları belirtmek için “gündelik yaşam” ifadesini kullanırız.

Yoğun uğraşılar ile geçen gündelik yaşamı, çırpındıkça battığınız bir bataklığa benzetebilirsiniz. Gündelik yaşam uğraşılarının sonucunda ise korkunç haller yaşanmaktadır: Özel duygular, kıskançlıklar, acılar, kinler ve aşklar…

Hala boğulmadınız mı?

O halde biraz mola vermeye ne dersiniz? Eğer içinde bulunduğunuz ve çırpındıkça battığınız bataklığın farkına vardıysanız, bu bataklıktan çıkmalısınız öyle değil mi?

Bunun yolu ise salıvermektir. Evet, salıverin bütün meşguliyetlerinizi engin bir okyanusa. Bunun için ise rahat bir koltukta yaslanarak gözlerinizi kapatıp kendinizi yemyeşil bir adanın sahilinde hayal etmeniz yeterli. Bu da bonus olsun: Bu okyanus, bütün kederlerinizi içine hapsedip size huzur verecek kadar derin.

Ama durun! Önce temel ihtiyaçları unutmamak adına, unutmamanız gereken meşguliyetlerinizi önem sırasına göre bir yere not alın. Bunlar ile sırasıyla uğraşacak ve kendinizi o bataklığa bir daha bırakmayacaksınız. Aksi takdirde boğulmanız an meselesi.

Kendinizle İletişime Geçin

“İnsan sosyal bir varlıktır.” bu doğru, fakat biraz abartmıyor muyuz? Sosyalleşelim diye iletişim çabası içerisinde olduğumuz kalabalıkların size kendinizi unutturduğunu hala fark etmediniz mi? Hem de öyle bir unutkanlık ki bu, kendi içsel sesinizi bir tür düşman olarak addedebilmektesiniz. Psikolojik desteğe ihtiyaç duyanların genel problemi bu.

O sizin düşmanınız değil, aksine sizin dostunuz. Yapabileceklerinizi size yaptıracak dinamik olan yaşam koçunuz. Hüzünlerinizi, ilişkilerinizi, ihtiyaçlarınızı düzene sokacak rehberiniz. O halde neden düşmanca konuşmalar var gibi hissediyorsunuz?

Bir düşünün bakalım, kaç dostu feda ettik meşguliyetlerimize. Bu da öyle bir kayıp. Sosyal yaşam içerisinde diğerleriyle iletişime geçmek için kurban ettiğiniz en önemli dostunuz. Kendinizsiniz bu.

Diğerleriyle iletişime geçmenin ve bütün ihtiyaçlarınızı en doğru biçimde karşılamanız için önce kendinizle sağlıklı bir iletişim kurmalısınız. Bunun için önce kendinizi tanımalı ve sırt döndüğünüzden dolayı düşman zannettiğiniz dostluğunuzu yeniden kurmalısınız.

Sevdiğiniz Uğraşıları Bulun

Dünya çapında sosyal medya organlarının ve oyun oynamanın bu denli yaygınlaşmasının sebebi nedir? Yalnızlıkları korkunç zanneden insanlığın sevdiği uğraşıları bilmemesi.

Evet! Mesela birçoğumuz bir kitabın verdiği o muhteşem ferahlığı ve zevki hala bilmiyoruz. Ya da yalnız kaldığınızda yapılabilecek diğer uygulamaları…

Doğal bir ortamda, gökyüzünü içinize çekerken düşündüğünüzü hatırlayabiliyor musunuz? Ya da düşlemek… Çocukluğumuzun vazgeçilmez eğlencesiydi. Unuttunuz mu?

Bütün bunları ve buna benzer sevdiğimiz uğraşıları bize unutturan yalnızlık korkusunu atın bir kenara. Bu korkudan bir kaçış olarak sığındığınız oyunlar ve sanal bağlantılar gerçek değil ve sizi aldatıyor. Aldanmak ve her zaman bilmediğiniz bir huzursuzluk hissini yaşamak mı istiyorsunuz, yoksa size hitap eden gerçek uğraşıları mı? Karar sizin.

Hiçbir şey yapmak istemiyorum demek yerine, sizi mutlu edecek tutkularınızı bulun ve yaşayın.

İşte mutlu olmanın en kolay formülü, uygulamaya koyulup sonuçları bizimle paylaşmayı unutmayınız.

Psikolog Kadir Özsöz

Matematiksel

Psikolog Kadir Özsöz

Yaşam ve ölüm arasında, iç'e ve dış'e doğru iki gizemli yolculukta mekik dokuyorum. Severek yaptığım bir mesleğim ve dolu dizgin geçen yazın hayatım var. Psikoterapist olarak meslek hayatımı sürdürsem de; gelişimsel psikoloji, sosyal psikoloji ve nörolojik psikoloji alanlarında ayrıca çalışmalar yapmaktayım. Çeşitli yazılarım burada yayımlanacaktır. Sevgi ve saygılarımla...
Başa dön tuşu