Kişisel Gelişim

Etkili Bir İletişim İçin Doğru Sorular Nasıl Sorulmalıdır?

Doğru soruları sormak, hayatınızın her alanında büyük fark yaratacak bir beceridir. Sorulara cevap verebilmek, eğitimli ve bilgili olduğunuzu gösterir, ancak onları nasıl soracağınızı bilmek, iyi bir muhakeme ve öğrenme isteğinin işaretidir. Sadece kendileri hakkında konuşan insanlar kaba ve sıkıcı olarak kabul edilir. Soru sormak, konuşma sırasını karşınızdaki kişiye çevirmenin en iyi yoludur. İyi bir soru, karşınızdaki kişiyi konuşmaya teşvik edecek, bu durumda aranızda bir yakınlık duygusu yaratacaktır. Ayrıca zaten tanıdığınız, ancak henüz anlamlı bir düzeyde iletişim kuramadığınız biriyle ilişkinizi derinleştirmenize de yardımcı olacaktır.

Heyecan verici sohbetlerin önünü açmak için soruları nasıl kullanabilirsiniz?

soru-sormak

1- Kişisel bir soru sormadan önce kendinizle ilgili bir şeyler paylaşın.

Biz insanlar sosyal karşılıklılık ilkesine sahibiz. Bu, birisi bizim için güzel bir şey yaptığında, karşılığında onlar için bir şeyler yapmaya mecbur hissettiğimiz anlamına geliyor. Herhangi bir kişisel soru sormadan önce, duygularınız veya yaşam deneyimleriniz hakkında ilginç bir şey açıklayarak başlayın. Bu, bir güven ortamı yaratır ve aynı zamanda konuştuğunuz kişiyi de kendisine ait bir şeyi paylaşmaya teşvik eder. Biri size kendisi veya hayatı hakkında kişisel bir şey söylerse, aynı şekilde karşılık verin.

2- Yakınlığı artıran sorular sorun

1997’de Arthur Aron adlı bir psikolog, sosyal bilimlerde bir dönüm noktası olacak bir çalışma yaptı. Bir çift yabancıyı bir araya getirdi ve sonra onlara kâğıtlara yazdırılmış bir dizi soru sordu. Çiftlerin yarısına bir dizi kişisel soru verildi ve diğer yarısına bunun yerine küçük konuşma tarzı sorular verildi. Birbirlerine “yakınlık yaratan” soruları soran yabancılar, partnerleriyle daha büyük bir bağ ve rahatlık duygusu hissettiler.

Mümkün olduğunda, gerçeklerin ve rakamların ötesine geçen derinlikli sorular sorun. Örneğin “Nerelisin?” sorusu yerine “Hayatının en büyük başarısı nedir?” sorusunu sorarsanız diyaloğun kendiliğinden geliştiğini görebilirsiniz. Yakınlık yaratan soruların doğası gereği kişisel olduğunu fark edeceksiniz. Küçük konuşmalardan bu sorulara ne zaman geçeceğinize karar verirken uygun zamanı seçmelisiniz. Karşınızdaki kişi herhangi bir rahatsızlık belirtisi gösterirse, sohbeti daha önemsiz konulara taşımaya her zaman hazır olun.

3- Daha fazla açıklamayı teşvik etmek için “Papağan” tekniğini kullanın

Papağan tekniği, utangaç insanların açılmasına yardımcı olur. Yapmanız gereken tek şey cevaplarının son iki veya üç kelimesini almak ve bunları bir soruya dönüştürmektir. Bu yöntem, aynı zamanda bütünüyle bir soru sormaktan daha az resmidir.

Örneğin: Siz: “Ünlü olmanın nasıl bir şey olacağını hiç düşündünüz mü?” Karşınızdaki kişi: “Evet. Bundan gerçekten hoşlanacağıma emin değilim. Tüm o fotoğrafçılar. ” Siz: “Fotoğrafçılar mı?” Karşınızdaki kişi: “Evet. Film yıldızı hakkındaki son hikayeyi gördün mü …”

4- İpuçlarını dinleyin.

Birinin yaptığı masum (veya çok masum olmayan) yorumlara dikkat ederseniz, aynı konu (lar) a birden çok kez atıfta bulunacaklarını fark edeceksiniz. Bu, onların en derin tutkularına değinen anlamlı sorular için size değerli bir başlangıç ​​noktası sağlar. Birisi bir şey hakkında gerçekten tutkulu olduğunda, asıl konu tamamen alakasız olsa bile, genellikle bu konu konuşmada ortaya çıkar.

5- Anlamlı “biz” soruları sorun:

“Biz” sorularını yerinde kullanmak gereklidir.”Sizce bu toplantının sonunda fazladan beş dakika daha kalmamız gerekecek mi?” Gibi önemsiz bir “biz” sorusu karşınızdaki kişiyi sizinle ilişki kurmaya teşvik etmeyecektir. Ancak, “Hepimizin hayır kurumlarına daha fazla para vermesi gerektiğini düşünüyor musunuz?” sorusu uyumu artıracak ve ilginç tartışmalara yol açacaktır.

Gerçek Cevaplara İhtiyacınız Olduğunda Doğru Sorular Nasıl Sorulur?

Bazı sorular elbette bilgi edinmek amacı ile sorular ve öznel değildir. Örneğin, kuruluşunuzdaki bir departmanın nasıl çalıştığını derinlemesine anlamak istiyor olabilirsiniz veya belirli bir tıbbi prosedürün nasıl gerçekleştirildiğini tam olarak öğrenmek isteyebilirsiniz. Bu noktada da bazı önbilgileri akılda tutmak gerekebilir.

1- Doğru Kişiye Sorduğunuzdan Emin Olun

Bir konu hakkında en fazla bilgiye sahip olan kişi, sorunuzu yanıtlamak için her zaman en iyi konumda olmayabilir. Hepimiz bir konuyu çok iyi anlayan, ancak bilgi iletme konusunda çok iyi olmayan insanları tanıyoruz. İdeal olarak, ilgili arka plan bilgisine, kendilerini ifade etme yeteneğine ve fikirlerini ifade etmek için gereken özgüvene sahip birine sormanız gerekir.

Açıkçası, bu tanıma tam olarak uyan birine her zaman erişemeyeceksiniz, ancak bu üç kriter seçeneklerinizi daraltmanıza yardımcı olabilir. Bu, özellikle sorunuz teknikse veya yüksek düzeyde uzmanlığa sahip birinden girdi gerektiriyorsa önemlidir. Tanımadığınız birine önemli bir soruyu cevaplamanıza yardımcı olacağı umuduyla yaklaşıyorsanız, önce biraz arka plan araştırması yapın. Bu kişinin nereden geldiğini, eğitim düzeyini, ilgi alanlarını ve hatta (bilgi mevcutsa) kişilik tipini düşünün. Sosyal medya burada harika bir araç olabilir!

2- Kimsenin Zamanını Boşa Harcamayın

Bir soru sormadan önce, diğer seçenekleri denediğinizden emin olun. Sonuçta Google’ı kullanmak yalnızca birkaç saniye sürer. Kendi araştırmanız ihtiyacınız olan cevapları vermediğinde bile, çaba sarf ettiğinizi dile getirin. Örneğin, “Ders kitabındaki ilgili bölüme baktım ve internette biraz araştırma yaptım ancak bu konuyu anlayamıyorum. Bunu açıklayabilir misin?” sorusu”Bunu anlamadım. Bunu bana açıklayabilir misin?” sorusundan daha iyidir.

3- Her seferinde yalnızca bir soru sorun.

Hiç kimse bir dizi soruya cevap vermeyi sevmez ve birden fazla soruyu uzun, başıboş bir cümle içinde birleştirmek, birini sinirlendirmenin veya kafasını karıştırmanın kesin bir yoludur. Cevaplanmasını istediğiniz soruları belirleyin ve onlara soracağınız en mantıklı sırayı düşünün. Mümkünse, bunları bir kağıda liste olarak veya telefonunuza not olarak yazın.

4- Ne zaman araya gireceğinizi bilin.

Genel olarak, birisinin konuşması durumunda sözünü kesmek kabalıktır ve soru sorduğunuzda da bu kural geçerlidir. Bununla birlikte, araya girmenin en mantıklı hareket tarzı olduğu zamanlar vardır. Örneğin, birisi sorunuzu yanıtlarsa ancak daha sonra konudan uzaklaşmaya başlarsa, basit bir “Böldüğüm için üzgünüm ama sadece bir şeyi açıklığa kavuşturmak istiyorum” ifadesi sohbeti yoluna sokmak için işe yarayabilir. Bu numara, diğer kişi sorunuzu tam olarak anlamadığında ve size mantıklı olmayan beklenmedik bir yanıt verdiğinde de işe yarar.

5- Düşünmek için durursa endişelenmeyin.

Karşınızdaki kişi bir an için konuşmayı bırakırsa veya yanıtını vermeden önce birkaç saniye beklerse, bunu yanlış türden bir soru sorduğunuzun işareti olarak almayın. Onlara ihtiyaç duydukları alanı verin. Sadece sessizliği doldurmak için konuşmaya başlamayın.

6- Birini belirli bir yola yönlendirmeyin.

Birinin gerçekten ne düşündüğünü bilmek istiyorsanız, ona yönlendirici bir soru sormaktan kaçının. Yönlendirici sorular, birisini belirli bir şekilde yanıtlamaya teşvik eden sorulardır. Örneğin, aşağıdaki soru çiftlerine bakın:

  • Yönlendirici soru: “Bu projede hangi sorunlarla karşılaşıyorsunuz?”
  • Yönlendirici olmayan soru: “Bu projenin nasıl gittiğini bana söyleyebilir misiniz?”

İlk örnekte, önde gelen soru diğer kişinin bazı sorunlarla karşı karşıya olduğunu varsayar ve bu da onları deneyimlerinin olumsuz yönleri üzerinde durmaya teşvik eder. Yönlendirmeyen soru açık uçludur ve diğer kişiye, kişinin boyutu hakkındaki gerçek fikirlerini dile getirme şansı verir.

7- Birinin Fikrini Değiştirmek İçin Soruları Kullanmayın

Birini fikrini değiştirmeye ikna etmeye çalışırken, çoğu insan mantıklı bir argüman ortaya koymaya ya da görüşlerinin neden doğru ve diğer kişinin görüşünün yanlış olduğu konusunda tutkulu bir savunma yapmaya çalışır.

Ancak bunun hakkında düşünmek için bir dakikanızı ayırdığınızda, bunun çoğu zaman işe yaramadığını fark edeceksiniz. Bir kişinin kendi varsayımlarına meydan okumasına izin veren iyi seçilmiş, açık uçlu sorular sorarsanız daha şanslı olursunuz. Birisini kendi dünya görüşünü sorgulamaya teşvik etmek, onu sizin fikrinizi gerçekmiş gibi kabul etmeye zorlamaktan daha iyi sonuçlar verecektir. İyi seçilmiş sorulardan oluşan bir zincir sormak, birisinin kendi görüşlerine başka bir açıdan bakmasını sağlar ve bu da yeni iç görüler tetikleyebilir.

Okuma Önerisi: İnsanları Düşüncelerinin Hatalı Olduğuna Neden İkna Edemeyiz?

Doğru soruları sormak önemli bir konuşma becerisidir. Bir dahaki sefere birinden yararlı bir yanıt almayı başardığınızda, sorunuzu nasıl sorduğunuzu düşünün. Bir kişide işe yarayan şeyin bir başkasında pek işe yaramayabileceğini unutmayın, bu nedenle yaklaşımınızı gerektiği gibi uyarlamaya hazır olun.

Kaynak: Ian Tuhovsky; The Science of Effective Communication: Improve Your Social Skills and Small Talk, Develop Charisma and Learn How to Talk to Anyone

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

four × five =