Bilim Haberleri

İTÜ, Yapay Zeka Ve Veri Mühendisliği Bölümünü Açıyor

Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biri olan İstanbul Teknik Üniversitesi, Türkiye’de ilk defa açılacak olan ‘Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği’ bölümünün İTÜ bünyesinde 2020-2021 itibarıyla ilk öğrencilerini kabul edeceğini duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre bölüm, halihazırda üniversite bünyesinde yürütülmekte olan ulusal ve uluslararası yapay zeka ve veri mühendisliği çalışmalarını lisans eğitimine taşıyacak.

2018 yılından bu yana İTÜ Yapay Zeka ve Veri Bilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi aracılığı ile yapay zeka altyapısı konusunda çalışmalar yürütüldüğü belirtilen açıklamada, ilk yıl bölüme kabul edilecek 40 öğrencinin, Türkiye’nin ilk yapay zeka ve veri mühendisleri olarak Türkiye ekonomisinin ve sektörlerinin şekillenmesine liderlik edeceği ifade edildi.

Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği bilimsel alanı özellikle Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Bilimi, Matematik ve İstatistik temel mühendislik ve bilim dallarına dayanmaktadır.

Bu dalların çevresinde, yapay zeka, hemen hemen tüm bilim ve mühendislik disiplinleri ile etkileşim içindedir. Örneğin, yapay zeka bilimi disiplinler arası uygulama alanları Sağlık ve Tıp, Hesaplamalı Biyoloji ve Biyoinformatik, Hesaplamalı Kimya ve Fizik, İşletme, Endüstri, Enerji, Elektrik-Elektronik, Kontrol ve Otomasyon, Makina, İmalat, Uçak-Uzay, Atmosfer ve Yer Bilimleri gibi geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır.

İçinde bulunduğumuz yılın Haziran ayında YÖK tarafından onaylanan Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği lisans programının eğitim dili 100% İngilizce olup 2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılından itibaren programa yeni öğrenciler kabul edilecektir. 

Bölümden Mezun Olanlar Ne İş Yapabilir?

Bölümden mezun olacak öğrenciler Yapay Zeka ve Veri Mühendisi ünvanını alacaklardır. Mezunlar, akademik çalışmalarına üniversite, yüksek teknoloji enstitüleri veya araştırma merkezlerinde devam edebilecekleri gibi kariyerlerini veri yoğun çalışan kamu veya özel sektör kuruluşlarında da sürdürebileceklerdir.

Bilişim, finans, bankacılık, sağlık, eğitim hizmetleri, savunma sanayi, enerji, telekomünikasyon gibi farklı alanlarda faaliyet gösteren kuruluşların bilgi teknolojileri, veri analizi ve karar destek bölümlerinde istihdam edilebileceklerdir.

Derin Öğrenme (Deep Learning), Veri Madenciliği (Data Mining), Büyük Veri Analitiği (Big Data Analytics) gibi zorunlu derslerin ve Derin Takviyeli Öğrenme (Deep Reinforcement Learning), Doğal Dil İşleme (Natural Language Processing) ve Bilgisayarla Görü (Computer Vision) gibi seçmeli derslerin bulunduğu programın ders planına buradan ulaşabilirsiniz. 

Geçtiğimiz yıl Hacettepe üniversitesinden böyle bir haber almıştık. Orada da ilk yapay zeka bölümü açılmıştı. Benzer bir haberi başka bir üniversitemizden de almak umut verici. 

Matematiksel

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.