İLHAM VERENLER

Istvan Orosz ve Anamorfik İllüzyonlar

“Macar Escher” lakaplı sanatçı Istvan Orosz’u tanıyor musunuz?

1951 – Macaristan doğumlu sanatçı 1975 yılında Budapeşte Sanat ve Tasarım Üniversitesi’nde István Balogh ve Ernő Rubik gibi ünlü hocaların öğrencisi olarak yüksek lisans derecesini tamamladı. Kariyerine Budapeşte’deki tiyatrolarda sahne tasarımcısı olarak başladı. 1980’li yıllar boyunca tiyatrolar, müzeler, galeriler ve yayın evleri için kültürel afiş tasarımları hazırladı.

Istvan Orosz

Istvan Orosz, mekân yanılsaması oluşturmak adına çalışmalarında ağırlıklı olarak perspektife odaklandı. Optik ilüzyonlar ve geometrik paradoksların, tarihi ve felsefesiyle ilgilendi ve yeniden yorumladı.

Sanatçının birçok eseri önceki sanat akımları ve uygulamalarına saygı niteliğindedir. Op-art ve Surrealizm bu akımların başında gelir. Örneğin geometrik yapılı ve optik yanılsamalı işleri M. C. Escher ve Vasarely’ye referanslar ve göndermeler içermektedir.

Benzer şekilde, anamorfik tekniğindeki işlerinde de Salvador Dali’nin etkisi vardır.  (Anamorfoz; Rönesans’tan günümüze kadar çeşitli sanat pratiklerinde bazı perspektif kuralları, matematiksel hesaplamalar ve özel yöntemlerle uygulanmış bir yanılsama tekniğidir.)

Amerikalı akademisyen Al Seckel, Orosz’un anamorfoz tekniğini 20. yüzyılda ustaca devam ettirdiğini ve bu üslupta Salvador Dali’nin halefi olduğunu belirtmektedir. 

Orosz çarpıtılmış görüntüye bağımsız bir anlam yükleyerek ve buradan kompozisyonlu bir anlatım oluşturarak anamorfoz tekniğine yeni bir yöntem kazandırmıştır.

Sanatçı algı oyunları, geometri paradoksları, çift anlamlı imgeler, imkânsız mimariler ve anamorfik işlerin çağdaş yorumcusu olarak dünya çapında tanınmaktadır.

Sopron’daki Batı Macaristan Üniversitesi’inin grafik bölümünün kurucusu olan István Orosz, 2015 yılında buradan emekli olmuştur. çalışmalarına Budapeşte’deki atölyesinde devam etmektedir.

Edebiyat alanında da eserleri bulunan sanatçının yayınlanmış iki şiir derlemesi, bir romanı, bir deneme koleksiyonu , bir kısa hikâye derlemesi ile bir monografisi bulunmaktadır. Eserlerinde 1984’ten beri Odise’ye atfen Utisz – Hiçkimse takma adını da kullanmaktadır.

Perspektif ile oynayarak yarattığı imajları, kavisli bir ayna yardımı ile sadece bir açıdan bakıldığında görünür kılan Orosz, izleyiciyi saklı gerçek olgusu ile karşı karşıya bırakıyor.

Kaynak: http://gulersanat.com/istvan-orosz/

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu