Istvan Orosz’un Kafa Karıştıran Muhteşem Çalışmaları

“Macar Escher” lakaplı sanatçı Istvan Orosz’u tanıyor musunuz?

István Orosz, Macar ressam, illüstratör, grafik sanatçısı ve kısa film yönetmeni. Okul yıllarında Rubik küpünün mucidi, Ernö Rubik’in öğrencisi olmuş kendisi. Devamında da, biraz hocasından biraz da sanatçı M.C. Escher’den etkilenerek eserlerinde, olanaksız mimari yapıları, optik illüzyonları, çift anlamlı imgeleri resmetmeye başlamış. István Orosz, algı illüzyonları akımının dünyadaki en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul ediliyor.

Yapıtlarının en önemli özelliği, anamorfoz tekniğiyle yapılmış olmaları. Perspektif ile oynayarak yarattığı imajları, kavisli bir ayna yardımı ile sadece bir açıdan bakıldığında görünür kılan Orosz, izleyiciyi saklı gerçek olgusu ile karşı karşıya bırakıyor.

Çalışmalarından bazı örnekler paylaşalım sizlerle…

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

Yazıyı Hazırlayan: Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bunlara da Göz Atın

Daha İyi Bir Dinleyici Olmanın Yolları

Bir günümüzün yüzde 70-80’ini iletişim için kullanıyor fakat dinlediklerimizin yüzde 70-90’ını yanlış anlıyor, değiştiriyor veya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ga('send', 'pageview');