Sanat ve Edebiyat

Toplumsal Hafıza, Pablo Neruda ve Matematik

Nature Human Behaviour dergisinde yayınlanan bir makale, toplumsal hafıza ile ilgili şaşırtıcı bir sonuç ortaya koyuyor. Çalışmanın yazarlarının elde ettiği sonuçlar, toplumsal hafıza zayıflığının matematiksel bir kuralı takip ettiğini savunuyor. Buna göre, akademik makaleler, filmler, şarkılar ve “ünlü” olarak tabir edilen insanları unutmak için hafızanın iki ayrı safhadan geçmesi gerekiyor.

Hafızanın bir temsilcisi olarak dikkati ele almak kaydıyla 1700 ünlünün Wikipedia profilini, 500 bin fizik makalesi ve 1.7 milyon patentin aldığı atıfları, 33 bin şarkının dinlenme ve 15 bin film fragmanın izlenme sayılarının incelenmeleri sonucunda elde edilen verilere göre, toplum hafızasından en çabuk silinen kültürel öğenin şarkılar olduğu sonucuna varılıyor.Buna göre, bir şarkının toplumun hafızasından silinmesi için toplamda ortalama altı yıl yeterli oluyor. Çalışmadan elde edilen bulguların, kişilerin ve olayların nasıl unutulduğuna ışık tutmasının yanı sıra, siyasetçiler, şirketler ve yürüttükleri çeşitli kampanyalar için akılda kalmak isteyen bireylere de yardımcı olması bekleniyor.

Çalışmayı yürüten araştırmacılar, toplumsal hafıza zayıflamasının iki ayrı safhasını modellemek için kullandıkları ikili-üstel fonksiyonu, Şili’li yazar Pablo Neruda’nın ikili sisteme dair yaptığı şairane bir açıklama ile kıyaslıyor: Aşk çok kısa, unutmak ise çok uzun.

Neruda
Pablo Neruda, Şili’li yazar ve şair.

Birbirinden büyüleyici kısa hikayelerini topladığı Ve…Sonraki Hayattan Kırk Öykü ismini verdiği kitabında nörolog David Eagleman bir insanın gerçekten öldüğü zamanı, unutulduğu zaman olarak nitelendiriyor. Eagleman’a göre, beden toprağın altında ufalansa da, ruhlar gökyüzündeki bir lobide bekliyor ve bu ruhlar ancak isimleri dünya üzerinde son kez anıldığında ebediyete kavuşmuş oluyor. Aslında Eagleman’in yaptığı iş, psikologların ve sosyal bilimcilerin toplumsal hafıza olarak isimlendirdikleri hafıza türüne başka bir gözle bakmaktan başka bir şey değil.

İçinde bulunduğumuz çevreye ve etrafımızda olan olaylara gösterdiğimiz ilgi ve bu ilginin devamlılığı, hatırlamak istediklerimize karar vermek suretiyle toplumun önceliklerini ve yapısını belirliyor. Dizelerin konuyla ilgisi hemen anlaşılmasa da, yapılan benzetme en azından Neruda’nın gökyüzü lobisindeki bekleyişini biraz daha uzatacak gibi duruyor. Ne dersiniz?

Kaynak ve İleri Okuma: Maths shows how we lose interest; https://www.nature.com/

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.