İşitme Engelli ve Duyabilen Bebeklerde ‘Bilgi İşleme Süreci’ İzlendi

Yapılan yeni bir araştırmayla, işitme engelli bebekler ve duyabilen bebekler arasındaki ‘bilgi işleme  süreci’ izlendi. Yapılan testlerde, bilgi işleme sürecindeki ‘zamansal fark’ tespit edildi.

Ohio State Üniversitesi Tıp Fakültesi, işitme engelli bebeklerin ve duyan bebeklerin bilgi işleme sürecini  tanımlayan bir araştırma yaptı. Bu çalışmaya göre işitme engelli ve duyan çocuklar arasındaki bilişsel gelişimdeki farklılıklar, bebeklik çağında başlıyor. Çalışmayı ilk kez, doktora sonrası kulak burun boğaz uzmanı Claire Monroy ve kulak burun boğaz uzmanı doçenti Derek Houston yaptı. Bu çalışma bir ekran üzerindeki nesnelerden hareketle bilgi işleme sürecinin izlenmesiyle gerçekleşti. İşitme engelli bebeklerin alışkanlık kazanmasının veya yeni nesnelere aşina hale gelmesinin daha uzun sürdüğü tespit edildi.

Görsel işleme becerilerini test etmek için araştırmacılar, 7 ila 22 aylık 23 işitme engelli bebek ve 23 duyan bebeği izledi. İşitme engelli bebeklerin ekrana bakma sürelerinin, duyan bebeklerden 30 saniye daha uzun sürdüğünü izledi. Bir diğer nokta bebekler görsel bir nesneyi başarıyla kodladığında, ilgisini kaybeder ve uzaklara bakar. Bu noktada, işitme engelli bebeklerin uzaklara bakma oranı, duyan bebeklerden yaklaşık % 40 daha düşüktü.

Monroy, “Bu biraz tersine geliyor çünkü birçok insan sağır çocukların işitme duyusundaki eksiklikleri görsel şeyleri işlerken daha iyi yaparak telafi ettiklerini varsayıyor, ama çalışmanın bulguları bunun tam tersini gösteriyor” dedi. Ancak araştırmacılar, sonuçların işitme  engelli çocukların daha yavaş bir şekilde öğrendikleri anlamına gelmediğini söylüyor. Houston, “Etrafındaki dünyayı işlemek için vizyon kullandıkları için görsel nesnelere daha fazla dikkat edebilirler. Aslında her nesne hakkında daha fazla işlem yapıyor olabilirler.” dedi. Süreçteki farklılıkların kaynağını bulup her çocuğa en iyi çalışma ortamını yaratmak ve tam potansiyellerine ulaşmalarını sağlamak hedefler arasında.

Kaynak: MedicalXpress

Matematiksel

Hazırlayan: Ceren Demir

Avatar
Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan , filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim. Pamukkale Üniversitesi ve AGH University of Science and Technology' de Uluslararası Ticaret ve Finans alanında kendimi eğitmeye çalıştım. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum. Voleybol sporunda antrenör yardımcılığı yaptım ve lisanslı oynadım. Spora ve sanata düşkünüm. Resim yapmayı çok seviyorum. Klasik müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara ilgi duyuyorum. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Sanıyorum 7. günlüğüme başlayacağım. Satranç ve Rusça'ya merak saldım. Bahsettiğim tüm 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.