Eğitim Bilimleri

Öğretmenler İçin Kaynaklar: İntihal Nasıl Tespit Edilir?

Öğrencilerden tez, özet, ödev veya araştırma makaleleri gibi çalışmalar yapmaları istenir, ancak tüm bu çalışmalarının özgün olması yani intihal içermemesi gerekir. İntihal, orijinal yaratıcının rızası olsun veya olmasın, mevcut bir kaynaktan türetilmiş kesin bir fikir veya ürünü yeni ve orijinal olarak sunmaktır. Örneğin, telif hakkıyla korunan eserlerden yapılan alıntılar akademik bir suç olarak kabul edilir. Bu yanlışa karşı kararlaştırılan bazı katı cezalar da vardır. Kurumların bir kısmı bu hataları asla göz ardı etmez.

Kişisel imkanlar ile intihal testi yapmak neredeyse imkansız bir iştir, çünkü internetin her yerinde bulunan bol miktarda bilgiyi gözden geçiremezsiniz. Bu nedenle öğretmenler öğrencilerin içeriklerinin özgünlüğünü kısa zaman içinde denetlemelerine yardımcı olan çevrimiçi intihal programları kullanmayı tercih ederler. Çevrimiçi intihal programları kopyalanan çalışmanın örneklerini başka bir belge veya web sayfası içinde bulmalarına yardımcı olur. Bu araçlar, kullanıcıların girdiği içerikteki her kelimeyi milyarlarca web sayfasıyla karşılaştırarak derinlemesine analiz eder.

Bir intihal programı kullanmanın sağladığı avantajlar:

Milyarlarca web sitesi:

İntihal belirleyici programlar, öğretmenler tarafından yüklenen içeriği milyonlarca veya milyarlarca web sitesinde test eder. Ancak bu görevin öğretmenler tarafından yapılması imkansızdır.

Yeniden Yazma özelliği:

Bu özellik öğrenciler için uygundur. Verilerini intihal algılayıcısının ücretsiz araçlarına yapıştırdıklarında intihal edilen içerik otomatik olarak yeniden yazılır. Öğrenciler için bu oldukça önemli bir kolaylık sağlar.

Çoklu formatlar:

Çevrimiçi intihal programları .txt, doc, .docx, .rtf, .odt veya .pdf gibi hemen hemen tüm formatları destekler.

Tüm diller:

Öğrenciler çalışmalarını herhangi bir dilde yazabilirler. Bir intihal algılayıcı herhangi bir dilde yazılmış içerikteki benzerlik sorunlarını kontrol edecektir. 

İndirme seçeneği:

İntihal Programı ücretsiz, öğretmenlerin öğrencilerin telif hakkı raporlarını kaydetmelerine veya indirmelerine izin verir. Öğretmenler bu raporları öğrencileriyle paylaşabilirler. 

Yüzde göstergeleri:

Yüzde biçiminde gösterilen sonuçlar, öğretmenlerin öğrencilerinin performansını sadece birkaç saniye içinde tahmin etmelerine olanak sağlar.

URL Entegrasyonu:

Kaynaklarda kullanılan web siteleri ile benzerlik kontrolü kolayca yapılabilir. Bu sayede web sitesinden hangi bölümün ne kadar kopyalandığı anlaşılabilir. Gerekli tüm URL’ler de kolayca hariç de tutulabilir. Öğretmenler belirli bir sitedeki herhangi bir içeriği atlamak isterse, “URL’leri hariç tut” seçeneğini kullanabilirler.

Cümleleri vurgulama:

Bu özellik sayesinde, benzer cümleler vurgulanır. Öğrenciler ödevin tamamını değil, yalnızca vurgulanan alanları yeniden yazacaklardır.

Ücretsiz Kullanılabilecek İntihal Programları

SearchEngineReports:

Kullanıcının sadece gerekli verileri SearchEngineReports tarafından verilen giriş kutusuna girmesi gerekecektir. Müşterilerine 1500 kelimeyi ücretsiz kontrol etme imkanı sunmaktadır. İçerik, işlem tamamlandıktan hemen sonra veri tabanlarından silinir. Bir seferde URL’lerden 5 tanesini hariç tutabilirsiniz.

PlagiarismDetector:

Bu İntihal Programı, kullanıcılarının 1000 kelimeyi ücretsiz olarak kontrol etmelerine izin verir. Ancak premium versiyonunu kullanarak 25.000 kelimeye kadar test edilebilir. Ücretli araç daha doğru sonuçlar verecektir. Programda her türlü format ve dil desteklenmektedir. İçeriği doğrulamak için en son teknikleri kullanılmakta, verilerin güvenliği de dikkate alınmaktadır. Ücretli sürümle çalışırken reklamların gösterilmesi kısıtlanacaktır. 

SmallSEOTools:

Kullanıcı, dosyayı belirli bir alana yüklemedikten sonra çalışmanın geri kalanı sistem yapmaktadır. Sistem birçok web sitesinin dosyalarını kontrol eder. İntihal yapıldığı için görülen bölümler işaretlenir, bu bölümler program tarafından yeniden yazılabilir. Öğretmenler gerekirse, telif hakkı sonuç raporunu öğrencileriyle paylaşabilirler.

DupliChecker:

Bu etkili araç, tek bir kuruş bile ödemenizi istemeden size hizmet edecektir. İşini % 100 doğrulukla gerçekleştirir. Öğretmenler ve öğrenciler herhangi bir güçlük çekmeden kullanabilir. Dosyayı, sürükle ve bırak seçeneğini kullanarak veya kopyalanan verileri yapıştırarak da yükleyebilirsiniz. Kullanıcılar, web sayfasında kayıtlı iseler benzerlik testleri için günde 50’ye kadar tarama yapabilirler. Ancak kullanıcılar kayıtlı değilse, günde yalnızca bir tarama gerçekleştirebilirler.