Sosyoloji

İnternetteki Olumsuz Ürün Yorumlarına Neden Güvenmemelisiniz?

Araştırmalar, insanların şüpheli güvenilirliklerine rağmen olumsuz yorumları olumlu olanlardan daha fazla önemsediklerini gösteriyor.

Bir çoğumuz alışverişimizi, yemek yiyeceğimiz yeri, gezi planlarımızı planlarken ürün yorumlarına göz atarız. Pazarlama verileri, özellikle olumsuz ürün yorumlarının davranışlarımızı önemli ölçüde etkilediğini göstermekte. Ancak araştırmalar bir çoğumuzun, bu bilgileri yanlış biçimde kullanma eğiliminde olduğumuzu gösteriyor. Çevrimiçi alışveriş yaparken başkalarının kararlarından etkilendiğimiz bir tür sosyal öğrenme sürecine gireriz. Örneğin, bir kitabevinin en çok satanlar listesinin başındaki veya milyonlarca kez indirilmiş bir uygulamayı satın alma olasılığımız daha yüksektir.

Ancak diğer insanların seçimlerini gözlemlemek sosyal öğrenmenin yalnızca bir parçasıdır. Diğeri ise, yıldız derecelendirmeleri gibi mekanizmalar aracılığıyla ortaya çıkan sonuçları kaydetmektir. Ancak insanların nasıl yorumladıkları – ya da yorumlayamadıkları – bu verileri karar verme süreçlerini olumsuz yönde etkiliyor. Konunun detaylarına girmeden önce yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göz atalım…

Konu İle İlgili Araştırma

Araştırmacılar ilk olarak Amazon.com adresinde bulunan ürünler üzerinde bir çalışma yaptılar. Bunun sonucunda da bir ürünün aldığı yorum sayısı ile ortalama puanı arasında bir ilişki bulamadılar. “Web sitelerinin ve uygulamaların, inceleme sayısıyla birlikte bir ürünün ortalama puanını görüntülemesi son derece yaygındır. Araştırmamız, bazı durumlarda insanların bu bilgiyi alıp sistematik olarak kötü kararlar verebileceğini gösteriyor ”diyor Stanford Üniversitesi’nden araştırmanın baş yazarı Derek Powell.

Araştırmacılar bunu akılda tutarak, insanların bir ürünü seçerken inceleme ve derecelendirme bilgilerini gerçekten nasıl kullanacaklarını görmek istediler. Bir çevrimiçi deneyde, 132 yetişkin katılımcı, çiftler halinde sunulan bir dizi telefon kılıfına baktı. Katılımcılar, her telefon kılıfı için ortalama bir kullanıcı derecelendirmesi ve toplam yorum sayısı gördü.

Katılımcılar, ortalama puan ve yorum sayısının çeşitli kombinasyonlarında rutin olarak daha fazla yorum içeren seçeneği seçtiler. Bu önyargı o kadar güçlüydü ki, her iki seçeneğin de düşük puanları olsa bile, genellikle daha fazla incelenen telefon kılıfını tercih ettiler ve istatistiksel olarak düşük kaliteli olma olasılığı daha yüksek olan ürünü etkili bir şekilde seçtiler. Kısacası, insanlar popülerliğin iyi olduğuna dair bir inanca sahipler ve bunu karar verirken önemli bir ipucu olarak kullanmaya istekli görünüyorlar.

Araştırmacılara göre, bu bulguların hem perakendeciler hem de tüketiciler için doğrudan etkileri var: Tüketiciler, iyi seçimler yapmak için diğer insanların deneyimleriyle ilgili bilgileri kullanmaya çalışıyorlar ve perakendeciler, tüketicileri memnun kalacakları ürünlere yönlendirmek için teşvik ediyorlar. Ancak veriler, perakendecilerin incelemelerin nasıl sunulduğunu yeniden düşünmeleri gerekebileceğini ve tüketicilerin tercihlerine rehberlik etmek için incelemeleri nasıl kullanacakları konusunda kendilerini eğitmek için daha fazla şey yapmaları gerekebileceğini gösteriyor.

Göz atmak isterseniz:

Çalışmanın detayları için: People Favor Highly-Reviewed Products, Even When They Shouldn’t; https://www.psychologicalscience.org/

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu