İLHAM VERENLER

İnterneti İnternet Yapan Bir Fütürist: Bill Joy

Teknolojinin dahi çocuğu Bill Joy, günümüz modern internetinin temellerini attı. Şimdilerde ise dünyayı kurtarmaya çalışıyor…

1970’li yıllarda Michigan Üniversitesi dünyanın en ileri bilgisayar bilimi programlarından birine sahipti. Bill Joy adlı 16 yaşında uzun boylu, zayıf, utangaç bir genç bu üniversiteye 1971 yılında geldi. Biyolog ya da matematikçi olmayı düşünüyordu. Ancak üniversitedeki ilk yılının sonlarında yolu Bilgisayar Merkezi’ne düştü ve tam bir bağımlı oldu.

O andan başlayarak Bilgisayar Merkezi onun hayatı oldu. Her fırsatta programlama yaptı. Yaz boyunca da yapabilmek için bir bilgisayar bilimi profesörünün yanında iş buldu. 1975’te Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nde lisansüstü bir programa kaydoldu. Orada bilgisayar yazılımı dünyasına iyice gömüldü.

1970’lerin başlarında Joy programlama öğrenirken bilgisayarlar oda büyüklüğünde ve çok pahalıydı. Bir bilgisayar bulsanız bile erişmeniz zordu; erişseniz bile belli bir süre için kiralamak bir servet tutuyordu.

Dahası programlamak fazlasıyla uzun ve yorucuydu. Bilgisayar programlarının delikli karton kartlar kullanılarak yaratıldığı dönemdi. Her kod satırı karta delgi makinesi kullanılarak basılıyordu.

Bir program hazır olduğunda erişiminizdeki ana bilgisayara gidip kart yığınlarını operatöre veriyordunuz. Bilgisayarlar tek bir seferde sadece tek bir görevi yerine getirebildiği için, operatör programınız için rezervasyon yapıyordu ve sırada sizden önce kaç kişi bulunduğuna bağlı olarak kartlarınızı birkaç saat, hatta bütün bir gün geri alamayabiliyordunuz.

Ve programınızda tek bir hata bile yapsanız kartları geri alıp hatayı bulmak ve bütün süreci yeniden başlatmak zorundaydınız. Bu koşullar altında birinin programlama uzmanı olması son derece güçtü.

Doktorasıyla ilgili sözlü sınavlar sırasında alelacele oldukça karmaşık bir algoritma yarattı Bill Joy. AT&T’nin anabilgisayarlar için geliştirmiş olduğu bir yazılım sistemi olan UNIX’i yeniden yazma görevini üstlendi.

Joy’un yazmış olduğu versiyon o kadar iyiydi ki dünyada çalışmakta olan milyonlarca bilgisayarın işletme sistemi haline geldi ve hâlâ da bu özelliğini koruyor.

Joy, Berkeley’den mezun olduktan sonra, bilgisayar devriminin en kritik oyuncularından birinin, Silikon Vadisi şirketi Sun Microsystems’ın kurucu ortağı oldu.

Orada bir diğer bilgisayar dilini –Java’yı– yeniden yazdı ve efsanesi daha da büyüdü. Silikon Vadisi’ndekilerin arasında, Joy’dan Microsoft’un Bill Gates’i kadar büyük bir hayranlıkla söz ediliyor. Ona bazen de internetin Edison’u deniyor.

Bilgisayarlar zaman içinde güçlendi. Bilgisayar uzmanları, bilgisayarın işletme sistemi yeniden yazılırsa makinenin paylaşılabileceğini fark etti; bilgisayar aynı anda yüzlerce görevi yerine getirmek üzere eğitilebilirdi. Bu da artık programcıların bilgisayar kartı yığınlarını operatöre fiziksel olarak vermek zorunda olmamaları anlamına geliyordu.

1970’lerin başlarında, Michigan, Bilgisayar Merkezi’nde yüz kişinin aynı anda programlama yapmasına olanak tanıyan bilgisayar gücüne sahipti. Bu Bill Joy için büyük bir fırsattı o da bu fırsatı iyi kullandı.

Bill Joy 2000’li yılların başında bir dergide Why the Future Doesn’t Need Us? (Gelecek Neden Bize İhtiyaç Duymuyor?) isimli bir makale yayınladı.

Genetik, nanoteknoloji ve robot teknolojisine – onlarca bilim insanı tarafından geliştirilen teknolojilere – insanlığı imha etmek için hain kişiler tarafından erişilebileceği konusunda uyarılar vardı bu makalesinde.

Bu tür bir kıyamet senaryoları günümüzde moda olsa da 2000 yılında Joy’un bu denemesi kendisini Silikon Vadisinin diğer çalışanlarından ayrı bir yere taşıdı.

Günümüzde, “Sürdürülebilir bir gelecek için bize nasıl bir teknoloji lazım? Küresel fakirliği hangi teknoloji ile gerçekten azaltabiliriz?”  gibi sorulara cevap arayan Bill Joy tarafından yapılan 14 yıl önce yapılan ve günümüzü yorumlayan aşağıdaki konuşmaya göz atmanızı öneririz.

Kaynak: Malcolm Gladwell, Outliers, sayfa:   50-60

https://www.aljazeera.com/indepth/features/bill-joy-battling-climate-change-investment-time-190520145446057.html

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim…Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere...Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim.Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı.Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı