İnsanlık İçin Yeni Bir Takvim: Holosen Takvim 

Dünya üzerinde “insan” olarak var olmaya başladığımızdan beri oldukça büyük bir gelişme kaydettik. Yaşanan bu süreç içinde hepimiz tarihin bize yakın kısmı ile ilgilendik ve ilgilenmeye devam ediyoruz. Tarihi okuduğumuz zamanı başlattığımız nokta da buna katkı sağlıyor gibi görünüyor. Bunun üstesinden gelmek için, Holosen Takvim saatlerinizi 12017’ye ayarlamanızı öneriyor.

İtalyan-Amerikalı jeolog ve mikropaleontolog Cesare Emiliani’nin ölümünden iki sene önce, 1993’te ortaya attığı Holosen Takvim (Holocene Calendar), insanlığı topyekûn bir tür olarak temsil eden bir sıfır noktası sunuyor.

Emiliani, İsa’nın rivayet edilen doğumunun sıfır yılı olarak kullanılması yerine, insan çağı olarak bilinen Holocene yani “tümüyle yeni” olarak adlandırılan çağın başlangıç noktası olarak kullanılmasının, hem insanlık tarihini anlamak için daha uygun olduğunu hem de bilimsel alanlarda daha pratik bir takvim sağladığını iddia etti. Üstelik Miladi Takvim’in temelde bir 0 yılı yok, İsa’nın doğumu yıl “1” olarak tescilli (ISO 8601) ve İsa veya hayal veya gerçek herhangi biri insanlığın tamamı için o kadar da önemli değil. Ayrıca milattan önce yaşanmış olayları çalışırken, zaman geçerken yılların sayısal olarak azalıyor olması da tarihsel bilgiyi içselleştirmenin önüne gereksiz bir engel koyuyor.

Konu ile oldukça aydınlatıcı bilgiler içeren videoya göz atmanızı öneririz. Seçeneklerden Türkçe altyazıyı açmayı unutmayın!

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Sibel Çağlar

Avatar
Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bunlara da Göz Atın!

Haberleri Bir Bilim İnsanı Gibi Nasıl Okuyabiliriz?

Günlük basılı yayın okumalarımızda veya sosyal medya aracılığıyla çok çeşitli iddialar ile karşılaşıyoruz. Peki bu …

Bir Yorum

  1. Avatar

    Aslında insanlık için yeni bir tarih değil de, insanlığın gerçek takvimi olmalıydı çünkü tarih bir bilim dalıdır. bu bilim dalının tarihi bir siyasi veya dünya tarihini ilgilendiren bir olaydan başlıyorsa bu gerçekten büyük bir olay olmalıdır,yani ‘0’ yılını bir başlangıç olarak görmek yanlış bir yaklaşım olur asıl insanlık tarihi ‘0’ yılından önceki gelişmeler ile oluşmuştur. gerçekten düşünüldüğünde tarihlerimiz 12,017 olmalı gibi geliyor insana.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.