BİYOLOJİ

İnsan Vücut Sıcaklığı Giderek Düşüyor

Carl Reinhold August Wunderlich 1851 yılında insan vücudunun sıcaklığının yaklaşık 37°C ( 98.6 Fahrenheit) olarak ölçümlediği makalesini yayınladı ve o günden sonra da bu vücut sıcaklığı bir standart kabul edildi.

Ancak günümüzde bilim insanları, bu sayının yanlış olabileceğini söylüyorlar. Kısacası Dünyanın ekosistemini değiştirdiğimiz kadar kendi ekosistemlerimizi de değiştiriyor olabiliriz.

Stanford Üniversitesi’nde epidemiyoloji profesörü olan Julie Parsonnet ve ekibi yaptıkları çalışmada vücut sıcaklığımızın 1800’lerin ortasından bu yana her on yılda yaklaşık 0,05 Fahrenheit düştüğünü buldu.

Parsonnet ve ekibi 1862 ve 2017 yılları arasında üç büyük veri seti üzerinde çalıştılar.  İlk olarak 1862 ila 1930 yıllarındaki Amerikan İç Savaşı gazilerinin, ikinci olarak 1971 ila 1975 yıllarındaki ABD Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketi’ne katılanların, son olarak da 2007 ila 2017 yıllarında Stanford Sağlık Hizmetlerine gelen erişkin hastaların vücut sıcaklığı kayıtlarını incelediler.

Söz konusu kayıtların çapraz kontrolüyle elde edilen sonuçlara göre, 21. yüzyılda dünyaya gelen erkeklerin vücut sıcaklığının 19. yüzyılda dünyaya gelenlere oranla 0,6 derece, kadınların da 1890’larda doğan hemcinslerine kıyasla 0,03 derece daha düşük olduğu sonucuna ulaşıldı.

Vücut Sıcaklığındaki Düşüşün Olası Nedenleri

Parsonnet ve meslektaşları, çalışma sonucunda yayınladıkları makalelerinde, zaman içinde inflamasyon seviyelerindeki bir değişikliğin, sıcaklıktaki düşüş için en olası açıklama olduğunu öne sürdüler.

İnflamasyon, bağışıklık sisteminin organları enfeksiyondan ve yaralanmadan korumaya çalışması esnasında meydana gelir. Nedeni, vücudun iyileşmeye başlaması için hasarlı dokunun yerini belirlemek ve ekarte etmektir.

İnflamasyona enfeksiyonlar, sıyrıklar ve delinmeler gibi yüzey yaralanmaları veya sistit, bronşit ve dermatit gibi durumlar neden olabilir.

1800’lü yıllarda yaşayanlar elbette bizim kadar şanslı değildi. Sonuçta günümüzde daha sağlıklı gıdalara erişebiliyoruz, yaşadığımız mekanları daha verimli bir şekilde ısıtmayı ve soğutmayı öğrendik.

Bu çevresel değişimler fizyolojik değişimlere de neden olmuş olabilir. “Biz daha uzun, şişman ve daha soğukuz” diyor Parsonnet. Ayrıca ortalama bir İç Savaş gazisinden çok daha uzun yaşıyoruz.

Dünya kesinlikle insanlar için daha güvenli, daha sağlıklı bir yer haline geldi, ancak araştırmacılar, sıcaklıklarımızı düşüren herhangi bir çevresel değişikliği belirlemenin zor olduğunu söylüyor.

Parsonnet ve meslektaşları, çalışmalarında yeni bir ortalama vücut ısısı belirlemediler. 2017 tarihinde, 35.488 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada da, ortalama vücut sıcaklığının 36,6°C (97.88 Fahrenheit) olduğu bulunmuştu.

Parsonnet, “Kim olduğumuzu kökten değiştirmenin şaşırtıcı sonuçları olabilir.” diye de ekliyor.

Tüm bunlara ek olarak, her bireyin vücut sıcaklığında sürekli dalgalanmalar görülebildiği, sıcaklığın cinsiyet, yaş ve günün saati gibi faktörlerden etkilendiği için, birçok araştırmacı ideal bir vücut sıcaklık standardının var olup olmayacağını sorguluyor.

Kaynak: https://www.popularmechanics.com/science/a30459459/body-temperature-decrease/

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

2 Yorum

  1. Vücut ısısı değil, vücut sıcaklığı! Sıcaklık ile ısıyı karıştırmayalım, lütfen..!! Hiç olmazsa bu dergide…

    1. Uyarınız için teşekkürler, yazının içinde değil de başlıkta yanlış yazım olmuş gerekli düzeltmeyi yaptık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu