Biyoloji ve Genetik

Ortalama İnsan Vücut Sıcaklığı Giderek Düşüyor

Sıcaklık kontrolleri, Covid döneminde dünyadaki yeni normalin bir parçası haline geldi, ancak ortalama vücut sıcaklığı, termometrelerin söylediği gibi olmayabilir. Yeni bir makale de dahil olmak üzere bir dizi çalışma, ortalama insan vücut sıcaklığının on yıllardır düştüğünü ve şu anda kabul edilen 37°C’den çok daha düşük, aslında 36.389°C ‘ye daha yakın olduğunu öne sürüyor. Vücudunuzun ne kadar sıcak olması gerektiğine dair yerleşik standart, 1851 yılında 19. yüzyıl Alman doktoru Carl Reinhold August Wunderlich’ dan geldi. O günden sonra da 37°C (98.6 Fahrenheit) olarak ölçümlediği vücut sıcaklığı bir standart olarak kabul edildi.

Ancak günümüzde bilim insanları, bu sayının yanlış olabileceğini söylüyorlar. Kısacası Dünyanın ekosistemini değiştirdiğimiz kadar kendi ekosistemlerimizi de değiştiriyor olabiliriz. Stanford Üniversitesi’nde epidemiyoloji profesörü olan Julie Parsonnet ve ekibi yaptıkları çalışmada vücut sıcaklığımızın 1800’lerin ortasından bu yana her on yılda yaklaşık 0,05 Fahrenheit düştüğünü buldu.

Parsonnet ve ekibi 1862 ve 2017 yılları arasında üç büyük veri seti üzerinde çalıştılar. İlk olarak 1862 ila 1930 yıllarındaki Amerikan İç Savaşı gazilerinin, ikinci olarak 1971 ila 1975 yıllarındaki ABD Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketi’ne katılanların, son olarak da 2007 ila 2017 yıllarında Stanford Sağlık Hizmetlerine gelen erişkin hastaların vücut sıcaklığı kayıtlarını incelediler. Söz konusu kayıtların çapraz kontrolüyle elde edilen sonuçlara göre, 21. yüzyılda dünyaya gelen erkeklerin vücut sıcaklığının 19. yüzyılda dünyaya gelenlere oranla 0,6 derece, kadınların da 1890’larda doğan hemcinslerine kıyasla 0,03 derece daha düşük olduğu sonucuna ulaşıldı. Yakın zamanda sonuçlanan, 5.500 yetişkin kişi üzerinde, 16 yıllık bir süre boyunca yapılan gözlemler sonucunda benzer bir sonuca ulaştılar.

Vücut Sıcaklığındaki Düşüşün Olası Nedenleri

Araştırmacılar zaman içinde insan vücudunda bulunan inflamasyon seviyelerindeki değişikliğin, sıcaklıktaki düşüş için en olası açıklama olduğunu düşünüyorlar. İnflamasyon, bağışıklık sisteminin organları enfeksiyondan ve yaralanmadan korumaya çalışması esnasında meydana gelir. Nedeni, vücudun iyileşmeye başlaması için hasarlı dokunun yerini belirlemek ve ekarte etmektir. İnflamasyona enfeksiyonlar, sıyrıklar ve delinmeler gibi yüzey yaralanmaları veya sistit, bronşit ve dermatit gibi durumlar neden olabilir.

1800’lü yıllarda yaşayanlar elbette bizim kadar şanslı değildi. Sonuçta günümüzde daha sağlıklı gıdalara erişebiliyoruz, yaşadığımız mekanları daha verimli bir şekilde ısıtmayı ve soğutmayı öğrendik. Dünya kesinlikle insanlar için daha güvenli, daha sağlıklı bir yer haline geldi, ancak araştırmacılar, sıcaklıklarımızı düşüren herhangi bir çevresel değişikliği belirlemenin zor olduğunu söylüyor. Araştırmacılar çalışmalarında yeni bir ortalama vücut ısısı belirlemediler. 2017 tarihinde, 35.488 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada da, ortalama vücut sıcaklığının 36,6°C (97.88 Fahrenheit) olduğu bulunmuştu. Çalışmanın ortalama sıcaklıklara baktığı ve doktorların gerçekten herkesin sahip olması gereken tek bir sıcaklık olduğunu düşünmediği unutulmamalıdır. “Normal” olarak kabul edilen şey, gerçekten kişiye bağlı olan bir sıcaklık aralığıdır. Yine de bilgi, nüfusun genel sağlığına işaret etmede değerlidir.

Kaynak:

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

2 Yorum

  1. Vücut ısısı değil, vücut sıcaklığı! Sıcaklık ile ısıyı karıştırmayalım, lütfen..!! Hiç olmazsa bu dergide…

    1. Uyarınız için teşekkürler, yazının içinde değil de başlıkta yanlış yazım olmuş gerekli düzeltmeyi yaptık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz

Başa dön tuşu