Günlük Hayatımızda Matematik

İnsan Vücudundaki Matematiksel Oranlar

Bedenlerimiz gerçekten inanılmaz! Oldukça gizemliler ve şaşırtıcı gerçeklerle dolular...

İnsan vücutları çok faklı boyut ve formdadırlar. Fakat, ölçüm yapmaya başladığımız zaman vücutlarımızın şaşırtıcı derecede benzerlik gösterdiğinin farkına varırız. Vücutlarımızın oldukça simetrik olduğunu söyleyebiliriz: Bir vücudun ortasından geçecek şekilde dikey bir çizgi çizdiğinizde, vücudun sol ve sağ tarafları neredeyse birbirinin ayna görüntüleridir. Sanatçılar insan çizimlerinde vücut oranlarından referans alırlar çünkü bu sayede daha gerçekçi çizimlere sahip olurlar. Bu oranlar tıp dünyasında da faydalı bilgilerdir. İnsan vücudundaki orandan oldukça büyük bir sapma beklentilere göre gelişmeyen bir vücudu işaret edebilir. Vücudun oranlarını tanımak daha ikna edici resimler yapmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda okulda oranlar konusu işlenirken eğlenceli bir aktiviteye de ilham verecektir.

İnsan Vücudundaki Oranlar

 • Eğer baş uzunluğunu bir birim olarak alırsak, yetişkin biri için vücudun tüm uzunluğu 7 – 8 baş uzunluğu kadar olacaktır. Bu oran hem kadınlar hem de erkekler için geçerlidir. Ayrıca bu oran küçük çocuklar için 1’e 4 veya 1’e 5 yakın olur.
 • Göğüs uçları başın üst kısmından iki birim, göbek deliği ise üç birim, bacakların üst kısmı da beş birim aşağıdadır.
 • Birçok insanın kol açıklık mesafesi boylarına eşittir.
 • Uyluk kemiği üst bacağınızdaki (kalça ile diz arası) tek kemiktir.  Uyluk kemiğinizin uzunluğunun boyunuzun yaklaşık dörtte biri kadardır.
 • Parmaklar açıldığında, el ve kolun uzunluğu, yaklaşık 4,5 birim kadardır ve bittiği nokta uyluk kemiğinin yarısı kadardır.

İnsan Kafasındaki Oranlar

Başın Önden Görünümü

 • Kafamız dik durduğu zamanlarda, uzunluğu genişliğinin yaklaşık bir buçuk katıdır.
 • İki göz arasındaki uzaklık, bir gözün uzunluğuna eşittir.
 • Ağız kenarları arasındaki mesafe, göz bebeklerinin arasındaki uzaklığa eşittir.
 • Burun ucu kaşlar ve çenenin tam ortasında yer almaktadır.

Başın Yandan Görünümü

 • Yandan baktığımızda başımız sanki bir karenin içindeymiş gibi gözükür. Bu kareyi bir köşegen ile böldüğünüzde, saçların neredeyse tamamının köşegenin üst kısmında yer aldığını görürüz.
 • Kareyi yatay bir çizgi ile ortadan ikiye böldüğümüzde, gözlerin bu çizginin üzerinde olduğunu görürüz.
 • Köşegenle kareyi ikiye bölen çizginin kesiştiği nokta karenin merkezidir. Kulaklar bu merkezde gibi gözükür.
 • Kaşlar ve kulağın üst kısmı aynı çizgi üzerindedir.
 • Kulağın alt kısmı ile burun ucu da aynı seviyededir.

Bu oranların geniş gruplardan alınan ortalamalar olduğunu unutmayın. Tabii ki bireysel değişiklikler olması normaldir. Ancak ressamlar yüzyıllardır bu oranları temel alarak çizimler yaptığı için bu rakamlar yaklaşık doğru değerleri verecektir. Tam da bu oranlardan bahsederken eğer doğadaki diğer inanılmaz oranlar hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Matematiksel ailesi olarak BBC tarafından hazırlanmış olan Kod adlı belgeseli izlemenizi öneririz.

Kaynaklar:

Matematiksel

Selime Gürol Senoner

Ankara Üniversitesi Matematik Bölümü’nden mezun olduktan sonra ODTU Uygulamalı Matematik Enstitüsü’nde yüksek lisans ve Fransa’da bulunan Institut National Polytechnique de Toulouse’da uygulamalı matematik alanında doktoramı yaptım. Doktora öncesi TUBITAK Uzay’da 4 yıl araştırmacı olarak çalıştım. Su anda ise matematikçi olarak Fransa’da bulunan CERFACS adındaki bir araştırma enstitüsünde çalışmaktayım. Eğitim sisteminden kaynaklı matematik denilince genelde aklımıza oldukça soyut olan ezberlenecek formüller gelir. Aslında matematiği hayata dair olan her şeyde görebiliriz. Sadece farklı gözlüklere ihtiyacımız var. Bu web sitesinde de bu gözlükleri sizlere sağlayabilmek, matematiğe olan merakı arttırmak ve en önemlisi araştırmacı ruhunu açığa çıkarabilmek dileğiyle...

Bir Yorum

 1. Gerçekten çok ilmi değer ve kalitede bir çalışma olmuş. Matematik ten nefret ettim öğrencilik yılları boyunca özellikle deneyimsiz öğretmenler den dolayı.
  Matematiği daha nerenin araştırmaya başlayınca sevdim.
  Şimdi şu an sizin yazınızı okuyunca daha çok ilgim ve merakım arttı.
  Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu