Bilim Haberleri

İnsan Beyni Kan Damarları Yoluyla Bir Bilgisayara Bağlandı

Bir grup bilim insanı, bir kan damarından bir kablo geçirerek insan beynini Windows 10 işletim sistemi kullanan bir bilgisayara bağlamayı başardı. Böylece insanlar elektronik cihazları beyin sinyalleri ile kontrol edebilecek.

Yeni yöntem, Elon Musk’ın Neuralink girişiminin sunduğu gibi daha önce test edilmiş beyin-bilgisayar arayüzlerine göre daha az invaziv (vücut bütünlüğüne müdahale eden operasyonlar) bir yaklaşım sunuyor.

Bulunan bu sistemin ciddi felç geçiren hastalarda – beyin, omurilik ve hatta kas bozukluklarından – potansiyel olarak fonksiyonel bağımsızlığı geliştirebileceği düşünülüyor.Melbourne Üniversitesi’nden araştırmacılar, elektrotları boyundaki şah damardan sokarak, elektrotları beyin sinyallerini algılayabilecekleri ve onları bir bilgisayara geri besleyebilecekleri kan damarının duvarına yerleştirdi. Bu sayede beyin-bilgisayar bağlantısını kurmayı başardı.

İlk olarak 2016 yılında teorileştirilen yaklaşım, dejeneratif hastalık amiyotrofik lateral skleroz (ALS) olan iki kişi üzerinde başarıyla test edildi.

Katılımcılar, beyinlerine bağlı bir bilgisayarın faresi aracılığıyla düşüncelerini kullanarak kontrol edebildiler. Çalışmanın sonuçları geçtiğimiz hafta Journal of NeuroInterventional Surgery adlı dergide yayınlandı.


Katılımcılar çok sayıda fare tıklama işlemini kontrol etmek ve kablosuz iletilen elektrokortikografi sinyalini kullanmak amacıyla makine öğrenimi destekli eğitim aldı.

Ayrıca imleçle gezinme için bir göz izleyici kullanan katılımcılar, günlük yaşamsal etkinliklerini yürütmek için Windows 10 işletim sistemi kontrolünü de elde ettiler.

İlk katılımcı beyin-bilgisayar arayüz teknolojisini 86 gün sonra evde denetimsiz olarak kullanabilirken, ikinci katılımcı ise sadece 71 günlük gözetimden sonra evde, kimsenin kontrolü altında olmadan kullanımı başardı.

Melbourne Üniversitesi araştırmacıları, yöntemlerini Synchron şirketi aracılığıyla ticarileştirmeyi hedefliyorlar. Çalışmanın baş yazarı ve Synchron’un CEO’su Doç.Dr. Thomas Oxley, Wired’a yaptığı açıklamada “Motor sistemi, şu anda felçli insanlar için terapi sağlayacak olan şey. Ancak beynin diğer alanlarıyla etkileşime geçmeye başladığımızda, teknolojinin beyin işleme gücünü nasıl açacağını görmeye başlayacağız.” dedi.


Kaynaklar

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.