GÜNDEM

İngiltere Müfredatına Farkındalık Derslerini Ekliyor

İngiltere’deki yüzlerce okul geleneksel müfredatı yeni bir konu ile genişletmeye hazırlanıyor: Farkındalık.

İngiliz hükumeti öğrencilerin ruh sağlığını iyileştirme çalışmalarının bir parçası olarak yaklaşık 370 okulda öğrencilerin farkındalık (Mindfulness) çalışmaları yapmaya başlayacağını duyurdu. Hükumet, 2021 yılına kadar sürecek olan çalışmanın dünyadaki türünün en büyüğü olduğunu belirtti.

Programda; rahatlama teknikleri, nefes egzersizleri ve çocukların duygularını düzenlemelerine yardımcı olan diğer yöntemleri öğrenmek için ruh sağlığı uzmanlarıyla çalışılacak.

Bu girişim, Ulusal Sağlık Servisi tarafından yapılan bir anketin, 2017’deki değerlendirmeleri sırasında İngiltere’deki 5 – 19 yaş arasındaki sekiz çocuktan birinin en az bir zihinsel rahatsızlıktan muzdarip olduğunu tespit etmesinin ardından planlandı. Anket, çocuklarda görülen zihinsel rahatsızlıkların 1999 yılında yüzde 9.7 olduğunu, ancak bu oranın 2017 yılında yüzde 11.2’ye çıktığını göstererek bir artışa işaret ediyordu.

Londra Üniversitesi’nde çocuk ruh sağlığı alanında doçent olarak görev yapan ve hükümet denemelerine öncülük eden Dr. Jessica Deighton, bu girişimin kestirme çözümlerden çok daha fazlasını sunmak amacında olduğunu belirtiyor.

“Okul ortamlarını zihinsel sağlık konusunda daha bilinçli hale getirerek zihinsel sağlık problemlerinin utanç verici bir şey olduğu düşüncesini yıkmaya çalışacağız.”

Öğretmenleri rol yapma alıştırmaları konusunda eğitmek, rahatlama tekniklerini öğretmek ve okullara grup tartışmaları için profesyonel kişileri davet etmek gibi çeşitli yöntemlerin programa dahil olduğunu da ekliyor.

Deighton son olarak şöyle diyor, “Amacımız çocukların kısa vadede iyi hissetmesini sağlamak değil, onları hayatın ileri safhaları için daha iyi bir şekilde hazırlamak.”

Kaynak:
https://www.nytimes.com/2019/02/04/world/europe/uk-mindfulness-children-school.html

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu