Biyografiler

İlk İranlı Kadın Astronot: Anousheh Ansari

İlk İranlı Kadın Astronot, İlk Kadın Özel Uzay Gezgini ve İlk Uzay Elçisi

18 Eylül 2006’da Anousheh Ansari dünyanın ilk kadın özel uzay gezgini olarak manşetlerdeydi. Anousheh, İran kökenli ilk astronot ve uzayı özel kaşif olarak ziyaret eden dördüncü kişi olarak tarihte bir yer edindi.

Anousheh, 12 yaşındayken İran’da gerçekleşen İslam devriminden oldukça etkilenmiş. Çocukluktan beri astronot olmak isteyen Anousheh bir konuşmasında, bu devrim sürecinde gökyüzünü ve yıldızları izleyerek kendisine ve ailesine huzurlu bir gezegen bulmak istediğini belirtti.. Sonra ise ABD’ye göçmüşler. Anousheh, Amerika Birleşik Devletleri’ne İngilizce bilmeyen bir genç olarak göç etti. George Mason Üniversitesi’nden Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği alanında lisans derecesi, ardından George Washington Üniversitesi’nden Elektrik Mühendisliği alanında yüksek lisans derecesi aldı. Uluslararası Uzay Üniversitesinden onursal doktora derecesi aldı. Halen Swinburne Üniversitesi’nden astronomi alanında yüksek lisans derecesi için çalışıyor.

Amerika’ya gittikten sonra eğitimi dışında, yatırımları ile de dikkatleri üzerine toplamış Anousheh. Dijital yaşam deneyimini önemli ölçüde değiştirme amacıyla kurulan şirket Prodea Systems’in kurucu ortağı ve başkanı. Prodea Systems’ı kurmadan önce de Telecom Technologies’in kurucu ortağı ve CEO’su olarak görev yaptı.

Anousheh ve ailesi, uzay endüstrisinin ticarileşmesine yardımcı olmak için 10 milyon dolarlık Ansari X Ödülü’nün isim sponsoru oldu. İranlı astronot, 2018 yılının ekim ayından beri X-Prize Vakfı’nın CEO’su olarak görev yapıyor. 

Dünya Ekonomik Forumu Genç Küresel Lideri olan astronot, George Mason Üniversitesi’nin Girişimcilik ve Seçkin Mezunlar Başarı Ödülü’nün yanı sıra, Telecom Technologies şirketi onun liderliğinde, Inc. dergisinin en hızlı büyüyen 500 şirketleri arasına girdi.

Kendisi gibi mühendis eşi Hamid Ansari “Benim eşim uzaya giden ilk Müslüman kadın. Bana üstüne tonlarca para verseler yapamazdım”diyor. Uzay yolculuğuna katılabilmek için çabaladığında, bir kadının bunu yapması mümkün değil diyenlere rağmen, karı-koca kimseyi dinlememişler.

Uzaya gitmek isteyen birçok ünlü isim 20 milyon dolar ödese de, komite herkesin fiziksel ve ruhsal olarak bu yolculuğa uygun olmayacağını düşünüp çok zorlu bir sınavdan geçirmiş tüm adayları. Ancak, Anousheh Ansari dışında sınavdan geçen olmamış. Dolayısıyla Anousheh Ansari, uzaya giden ve uzay merkezinde 11 gün geçiren ilk kadın turist ve uzay blogger’ı olmuş aynı zamanda.

İnsanlık için daha iyi bir geleceğin anahtarının genç neslin ellerinde olduğuna inanan astronot, “Dünyada görmek istediğiniz değişikliğin kendisi olun” diyen Gandhi’yi rol model olarak benimsiyor.

Anousheh Ansari’nin Hedefleri

Anousheh her zaman uzaya seyahat etmeyi hayal etmişti ve bu hayali gerçekleştirmesi için son derece heyecanlı olsa da, deneyimini başkalarıyla paylaşmaya odaklandı. İranlı Astronot ”Uzay Elçisi” olarak, halkın bilinçlendirilmesine, uzayın kapılarının herkese açılmasına vesile olmak istiyor. Ayrıca, dünyadaki gençlere ve özellikle de kız çocuklarına hayallerini gerçekleştirmeleri için ilham vermek, ülkeler arası barışa katkı sağlamak istiyor.

BONUS: Anousheh Ansari ülkemizde yaptığı bir konuşmada, ”Türk kadınları beni çok etkiledi. Her alanda çabaları var. İranlı kadınlardan sonra bana en çok güven veren Türk kadınları oldu. Türkiye aslında yabancı olmadığım bir ülke. Türk kadınlarına çok saygı duyuyorum. Özellikle tanıştığım Türk kadın girişimciler çok bilgili. Hayallerinin peşinde koşuyorlar ve enerjilerini hiç kaybetmiyorlar. Bu yönleriyle İran’da tanıştığım birçok kadına benziyorlar. Hepsi kendilerine, ailelerine ve kendilerinden sonra yaşayacak kadınlara daha iyi bir yaşam sunmak için çalışıyorlar.” dedi. Hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz web sitesi burada: http://www.anoushehansari.com/about/

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.