Bilim Haberleri

Beyin Gelişimi Yeterli İlgi Görmeyen Çocuklarda Yavaşlıyor

Ailelerin hayatımızdaki etkisini nasıl ve ne ölçüde tanımlarsınız?

Aile, insanların dünyaya ilk adımı atmalarını sağlamakta temel rolü oynuyor gibi gözükse de aslında tüm hayatını etkileyecek güçte bir altyapıdır. Zihin tarlanıza ne ekerlerse, belli bir yaştan sonra o ekilenleri biçmek durumunda kalıyorsunuz. Özellikle tarlanın oluştuğu 0-6 yaş döneminde. Ekilen tohumlar hasat zamanı acı ve yavan bir ürün veriyorsa, ya elinizdekilere şükredersiniz aç kalmamak için, ya da kökünden söker atarsınız tüm tohumları. Kendi bahçenizi yaratırsınız bin bir eforla. Yetenekler, fiziksel özellikler, zeka gibi kavramlardan ziyade psikolojik faktörlerden bahsediyorum. Konu ile ilgili araştırma gösteriyor ki ilgiden, sevgiden mahrum yetişen, ailesiyle zaman geçirmeyen çocuklarda beyin gelişimi normalin gerisinde oluyor ve beyin daha küçük kalıyor.

Ancak şunu hatırlatalım, araştırmayı yapan doktor, iki çocuğun beynini karşılaştırmış. Tüm dünya geneli için ilgisiz yetişmiş çocukların beyni küçüktür demeyelim. Zihnimizde hemen ön yargı oluşturmamıza gerek yok, sadece dikkat etmeliyiz.

Çocuklukta Beyin Gelişimine Ailenin Etkisi İle İlgili Araştırma Detayı

beyin gelişimi
Sağ taraftaki çocuğun beyni yaşıtına göre daha küçük..

Teksas’taki Çocuk Hastanesi’nde Psikiyatri Bölümü’nde görevli Profesör Bruce D. Perry, ilgiyle büyüyen bir çocuk ile ilgisiz büyüyen bir çocuğun beyin gelişimi arasındaki farkı anlamak için yaptığı çalışmada 3 yaşında iki çocuğun beyin taramasını inceledi. Doktor Perry, ilgisiz yetişen çocuğu bekleyen tahmini bir gelecek senaryosu için şöyle söylüyor.

Yukarıdaki görselde sağ taraftaki çocuğun beyninin yeteri kadar gelişmemesi gelecekte hastalıkların da habercisi. Bu durum genelde Alzheimer hastası olan yaşlı bireylerde görülür. Bu çocuğun hafıza sorunu yaşaması çok olası. Öte yandan bu çocuğun bağlanma sorunları ve sosyal olarak izole bir hayat sürmesi oldukça mümkün” şeklinde konuşarak ailelere uyarıda bulundu.

Aklıma ilk olarak çok sevdiğim iki rock sanatçısı geldi. Çok yetenekli olduklarına inandıklarım Chester Bennington, Axl Rose çok ağır travmalara sahip çocukluk zamanlarından. Aslında, iki çocuk için böyle bir sonuca varılmış olsa da hayatındaki eksileri ve acıları avantaja ve üretime dönüştürmüş nice sanatçı, bilim insanı, sporcu sayabilirsiniz. O sebeple, koşulsuz şartsız her çocuğu sevmeyi bilelim. Özellikle, dezavantajlı durumdakilere bir zorluk da bizler yaşatmayalım ön yargılarla.

Kaynak: Scans of neglected children’s brains reveal the stunning difference from their well-cared-for peers; https://www.dailymail.co.uk/

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.