EĞİTİM

İkinci Bir Dil Öğrenmek Neden Çocukken Daha Kolaydır?

İki dilli bir çocuk yetiştirmek zor olabilir, ancak erken yaşta ikinci bir dil öğrenmenin faydaları kesinlikle mücadeleye değer.

İki dilli çocuklar daha hızlı ve daha kolay öğrenir, problem çözme becerilerini ve yaratıcılığını geliştirir ve yetişkinlikte daha fazla kariyer fırsatına sahip olur. Ayrıca diğer kültürlerle bağlantı kurmaları daha kolay olduğu için daha açık fikirli olmaları olasıdır. En önemlisi, erken yaşta ikinci bir dil öğrenmek çok daha kolaydır.

İkinci bir dil öğrenmek çocukken daha kolaydır çünkü…

1- Beyin yapısı ikinci dil öğrenmeyi kolaylaştırır

Biyolojik düzeyde çocuklar sünger gibidir . Bir çocuğun beyni, yeni bilgileri bilinçsizce emmek için tasarlanmıştır. Bunu yetişkinler olarak bizim bilinçsizce şarkı sözlerini, ritimleri ve melodileri öğrenmemize benzer şekilde yapıyorlar. UCLA’da nöroloji profesörü olan Dr. Paul Thompson ve ekibi, yeni diller öğrenmede uzmanlaşmış beyin sistemlerinin yaklaşık altı yaşından ergenliğe kadar hızla büyüdüğünü keşfettiler. Daha sonra bu sistemler ergenlik döneminde 11’den 15’e kadar temelde kapanır ve büyümeyi durdurur.

Küçük çocuklar için, hayatın ilk birkaç yılında dil öğrenmek doğal bir süreçtir. Bu esnada iki dile maruz kaldıklarında, bilinçsizce ikinci dili de doğal olarak edinirler ve ana dillerini edinmek için kullandıkları aynı becerileri uygularlar. Oysa ki daha büyük çocuklar ve yetişkinler, dili çalışarak bilinçli olarak öğrenmek zorundadır.

2. Bebek beyinlerinin ikinci dil öğrenimi için özel becerileri vardır

10 – 12 aylıktan önce bebekler tüm dillerdeki tüm sesleri ayırt edebilirler. Daha sonra, dillere maruziyetlerine göre, sadece anlam yaratmak için gerekli olan dil seslerini ayırt etmeye başlarlar. Örneğin, Japon dilinde l ve r sesleri arasında ayrım yapılamaz. Oysa 10 aylıktan küçük Japon bebekler bu sesler arasındaki farkı duyabilirler. Daha sonra 10 ila 12 aylıkken, farklılaşma kapasitelerini kaybederler.

Patricia Kuhl’un konu ile ilgili TED konuşmasına göz atabilirsiniz.

3- Çocukların yetişkinlerden daha az öğrenmesi gerekir

Erken yaşta ikinci bir dil öğrenmenin bir diğer faydası da çocukların yetişkinlerden daha basit düşünmeleridir. Daha az kelime, daha basit cümle yapıları kullanırlar ve daha az soyut düşünürler. İkinci bir dil öğrenen çocuklar, soyut düşüncelerini ve duygularını ikinci dillerinde iletme görevinden bunalmazlar çünkü zaten buna sahip değillerdir.. Daha sonra, bu çocuklar yetişkinliğe dönüştükçe, kendilerini hem ana dillerinde hem de ikinci dillerinde ifade etmeyi öğrenirler. Öte yandan yetişkinler, kendilerini ikinci dillerinde tam olarak ifade edebilmek için karmaşık cümle yapılarını ve soyut düşünceleri tercüme etme gibi göz korkutucu görevle yüzleşmelidir.

4. Küçük çocukların zamanları vardır

Şu anda okuduğunuz kitaplarla karşılaştırıldığında çocukken okuduğunuz kitapları düşünün. Şu anda okuyabileceğiniz metinleri anlayabilmek için yıllarca eğitim aldığınızı ve okuma yapmanız gerektiğini unutmayın. Aynısı yazmak, dinlemek ve hatta konuşmak için de geçerlidir. Erken yaşta ikinci bir dil öğrenmenin faydalarından bir diğeri de zamandır. Küçük çocukların bol bol zamanları vardır. 

5. Küçük çocuklar hata yapmaktan korkmazlar.

Küçük çocuklar, büyük çocuklar ve yetişkinler gibi hata yapmaktan veya kelimeleri yanlış telaffuz etmekten korkmazlar. Daha büyük çocuklar, başkalarının hatalarıyla dalga geçeceğinden endişelenmek zorunda kalmazlarsa daha kolay ve isteyerek öğreneceklerdir. Çocuklar başkalarıyla ikinci dilde iletişim kurmak istediklerinde ve bunu yaptıkları için olumlu geribildirim aldıklarında, öğrenmeye devam etmek için çaba gösterirler. Küçük çocuklar, ikinci bir dil öğrenme konusunda, okul çağındaki çocukların ve yetişkinlerin sahip olabileceği herhangi bir olumsuz tutum da edinmemişlerdir.

Bir Uyarı

Bazı küçük çocuklar ikinci bir dili kolayca öğrenirler, ancak her iki dili de sürdürmek için teşvik edilmedikleri sürece zamanla dillerden birini kaybederler. Dünyadaki çoğu çocuk birden fazla dil konuşur çünkü küçük yaşlardan itibaren günlük yaşamda onlara doğal bir şekilde maruz kalmışlardır. Bir çocuk düzenli olarak ikinci bir dile maruz kalmadıkça ve onu öğrenmek için bir neden olmadıkça, muhtemelen bir yetişkinden daha hızlı ikinci bir dil edinmeyecektir.

Okuma Önerisi: Yeni Bir Dil Öğrenmek Hakkında Bazı Bilgiler

Kaynaklar:

Why Is it Easier for a Child to Learn a New Language Than an Adult?; https://howtoadult.com/easier-child-learn-new-language-adult-15590.html

Benefits of learning a second language as a child; https://www.ertheo.com/blog/en/learning-a-second-language/

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu