Belgesel ve Film Önerileri

Hint Kumaşı: Aamir Khan

Bollywood sineması ve Hint filmleri dendiğinde akla ilk gelen isimlerden biri pek çok filmde oynamış ve yönetmenlik de yapmış olan Aamir Khan’dır.

Hint toplumu en eski uygarlıklardan biridir. Eski bir medeniyet olması devasa kültür birikimiyle birlikte nasırlaşmış birtakım sorunları da beraberinde getirir.

Örneğin hepimizin bildiği Kast Sisteminin kalıntılarına hala bazı bölgelerde rastlamak mümkündür. Gelir dağılımı çok dengesizdir. Bazı bölgeler lüks içinde yaşarken, bazı bölgelerde yokluk içindedir. Bir yandan kültür ve değerlerini korumaya çalışan bu toplum bir yandan da bilimin ve teknolojini hızla ilerlediği bu yeni dünya düzenine ayak uydurmaya çalışmaktadır.

Bir ülkenin sinema sanatçısı ülkenin eğitim sistemine, toplumun kronik-sosyolojik sorunlarına, ülkenin sanatsal gelişimine yani kısaca ülkenin kaderine ne kadar etki edebilir ki? 

Düşünün ki yaptığınız filmlerle ülke meclisinde yeni kararların alınmasını sağlayabiliyorsunuz, toplumda kangren olmuş yaraları ülke gündemine taşıyabiliyor ve çözümler üretebiliyorsunuz. Yaptığınız filmlerle, eğitimin toplumda aksayan yönlerine farklı bir bakış açısı kazandırabiliyorsunuz.

Aamir Khan tüm bunları başarabilmiş bir sanatçıdır. Aamir Khan başarılı kariyeri boyunca, Hint sinema tarihinin en etkileyici ve popüler aktörü olmuştur. Dört Ulusal Film Ödülü ile yedi Filmfare (Hindistan’ın en büyük sivil onuru.) ödülü kazanmıştır.

Bununla birlikte Hindistan Hükümeti tarafından 2003 yılında Padma Shri ve 2010 yılında Padma Bhushan olarak onurlandırılmıştır. 30 Kasım 2011 de UNICEF Ulusal Barış Elçisi seçilmiştir. Ayrıca 2014 yılında 2. Kez Barış Elçisi seçilmiştir. Kısacası ona *Bollywood’un Tom Hanks’i deniliyor. Bunların dışında daha birçok filmde oynamış ve birçok başarıya imza atmıştır. Son zamanlarda özellikle çocuk istismarına dikkat çekmek, çocuk istismarını önlemek ve  ebeveynleri bilgilendirmek amacıyla programlar yapmaya başladı.

‘‘Bizim toplumuzda bizim görmemezlikten geldiğimiz çok acı gerçekler var. Çünkü bu gerçekleri görmek insanı çok rahatsız ediyor. Zamanla neden bunların beni endişelendirmediğini düşünmeye başladım. Benim hayatımda her şey yolunda beni neden ilgilendirsin ki? İlgilendirir. Çünkü ben de bu toplumun bir parçasıyım.’’  Aamir Khan  

Birçoğumuza Bollywood‘u sevdiren hem oyunculuğu hem yakışıklılığı hem de duyarlılığı ile tam bir idol olmuş birisidir Aamir Khan. Oynadığı ve yapımcılığını yaptığı filmlerde; özellikle toplumsal yanlışlara, toplumun din algısına ve ülkesindeki eğitim sisteminin sorunlarına değinmiştir.

Ayrıca Eğitimin yerinin sadece okullar olmadığını ve filmlerin eğitimin bir parçası olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Son olarak aşağıda vermiş olduğum filmleri izlemediyseniz izlemenizi tavsiye ederim.

 Mutlaka İzlenmesi Gereken En Güzel Aamir Khan Filmleri

1. 3 Idiots – 3 Aptal

Hindistan’da tüm zamanların en yüksek gişe hasılatını elde eden ve dünya genelinde de oldukça popüler olan 3 Aptal, Hindistan’ın en iyi üniversitelerinden birinde mühendislik eğitimi alan üç arkadaşın hikayesini anlatıyor. Film aynı zamanda Aamir Khan’ın da en popüler filmi. 

2. Dangal

En büyük hayali ülkesi için uluslararası güreş mücadelelerinde madalya kazanmak olan Mahavir Singh Phogat, bu hayalini kendisi gerçekleştiremeyince, içlerindeki potansiyeli gördüğü kızlarını eğitmeye başlar. Dangal, gerçek bir hikayeye dayanıyor ve Aamir Khan bu filmde Geeta Phogat’ın babasını canlandırıyor.

3- Taare Zameen Par – Her Çocuk Özeldir

Film, öğrenme güçlüğü (disleksi) sebebiyle küçük yaştan itibaren zorluklar yaşayan ve bu yüzden hem ailesi hem de arkadaşları tarafından dışlanan bir çocuğun karşısına çıkan iyi yürekli bir öğretmen sayesinde kendini buluşunun dokunaklı hikayesini anlatıyor.

 4- Rang De Basanti – Onu Sarıya Boya

Hint kültürüne hayran olan İngiliz bir belgesel yapımcısı, Hindistan’ın İngiliz egemenliğine karşı başlattığı devrimi anlatmak için gittiği Hindistan’da, buradaki gençlerin kendi kültürlerinden ne kadar uzaklaşmış olduklarını görür. Kültür çatışmasının işlendiği Onu Sarıya Boya, vizyona girdiği dönemde hem izleyicilerden hem de eleştirmenlerden tam not almıştı.

5. PK

Başka bir gezegenden gelen ve uzay gemisi ile bağlantı kurmasını sağlayan cihazın bozulmasıyla dünyada kalan PK, içine düştüğü bu gezegeni anlayabilmek için basit sorular sorup bu sorulara cevap aramaya başlar. Aamir Khan’ın en popüler yapımlarından biri olan PK, henüz izlemediyseniz listenize eklemeniz gereken filmlerden biri.

6-Ghajini

Aamir Khan’ın başrolde olduğu Ghajini, nişanlısıyla birlikte uğradığı saldırı sonrası nişanlısını kaybeden ve aldığı darbe yüzünden her 15 dakikada bir hafızasındaki her şey silinen başarılı iş insanı Sanjay’ın intikam hikayesini anlatıyor. 

7- Talaash

Aamir Khan’ın büyük ve zorlu bir cinayet davasını çözmeye çalışan ve bir yandan da kötüye giden evliliğini kurtarmaya çalışan bir polisi canlandırdığı Talaash, çözülmesi gereken gizemlerle dolu başarılı bir  yapım.

8- Dhobi Ghat – Mumbai Günlükleri

Birbirinden farklı dört karakterin hayatlarının umulmadık bir anda kesişmesini anlatan Mumbai Günlükleri, alışılmış Hint filmlerinin dışındaki yapısı ve akıcı hikayesiyle sevilen Aamir Khan filmlerinden biri. 

9- Secret Superstar – Süperstar

Yetenekli bir genç kızın, kimliğini gizleyerek yayınladığı bir videonun beklenmedik bir hızla yayılması sonrası bir YouTube fenomeni oluşunun hikayesini konu edinen Süperstar, müzikal izlemekten keyif alanların severek izleyeceği yapımlardan biri

10 – Dhoom 3

Çocukluğundan bu yana babasıyla birlikte bir sirkte gösteriler yapan Sahir, sihirbaz ve illüzyonistlik alanında üstün bir tecrübe ve yeteneğe sahip bir gençtir. Ancak çalıştıkları sirk şimdilerde maddi anlamda zor günler geçirmektedir. Babası sirki kurtarabilmek için bankadan kredi çekmek zorunda kalır ve bu borcu ödeyemez. Alacaklıların baskısı talihsiz adamı intihar etmek durumunda bırakır, Sahir de çaresizce babasının intiharına tanık olur. Sahir’in artık hayatta tek bir amacı vardır: Babasının intikamını almak! Bunun için de sıradışı yöntemlerle kotaracağı ilginç bir soygun planı kurar. 

Kaynak:  http://www.mapsofindia.com/who-is-who/entertainment/aamir-khan.html

Matematiksel

Serkan Göksal

2009 Anadolu Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliğine giriş yaptım. 2013’te mezun oldum. Üniversitede de okurken ortaöğretim kpss ile aynı üniversitede memurluk yaptım. Mezun olduğum ilk sene İstanbul’a öğretmen olarak atandım. 2015 yılında İstanbul Kültür Üniversitesinde yüksek lisansa başladım ve 2018 yılında yüksek lisansımı bitirip mezun oldum. Eğitimin sorunlu olduğu bölgeden geldiğim için eğitime çok önem veririm. Öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğuna inananlardanım. Öğrencilerime dediğim gibi eğitim ihtiyaçtır. Bu ihtiyacı gidermek için çok çalışmalıyız. Çok okumalı ve çok merak etmeliyiz. Eğitimin yaşı yoktur. Hayat boyu devam eder. İnsanları, toplumsal olayları araştırmayı, incelemeyi çok severim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu