GEOMETRİMATEMATİK

Film Endüstrisi ve Geometri

İnsan beyni farklı geometrik şekillere farklı soyut anlamlar yükler. Bir dairenin zihinde uyandırdığı etki, bir üçgenin uyandırdığı etkiye kıyasla çoğu zaman farklıdır.

Dünyanın en büyük endüstrilerinden film endüstrisi de geometrik şekillerin beyin üzerindeki gücünden haberdar ve bunu, tahmin edilebileceği üzere, duyguları tetiklemek ve stereotipleri yeniden üretmek için başarıyla kullanıyor.

Tıpkı kötücül karakterlerin genellikle keskin yüz hatları, sivri bir burun ve uzun, kıvrık parmaklarla; canayakın karakterlerin ise çoğu zaman yuvarlak ve yumuşak hatlarla resmedilmesi gibi.

Sinema üzerine yorum ve videolarıyla tanınan ABD’li YouTube kanalı Now You See It, görüntü yönetmeni ve yönetmenlerin filmlerine görsel hikâyeler katmak için film sahnelerini şekillerle nasıl inşa ettiklerini anlattığı bir video yayınladı.

Video, farklı geometrik şekillerle zenginleştirilen filmlerdeki her bir sahnenin onu izleyenlerin düşünceleri üzerinde ne gibi tesirler bırakmayı amaçladığını gösteriyor.

Videonun Türkçe altyazısı mevcut.

Arzu Nilay Kocasu
Kaynak: www.mediacatonline.com

Paylaşmak Güzeldir

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı