Geometri

Görüntü Yönetmenleri Hikayelerini Anlatırken Geometriyi Nasıl Kullanıyor?

Bir daire, kare veya üçgenin psikolojik ve duygusal etkileri nelerdir?

İnsan beyni farklı geometrik şekillere farklı soyut anlamlar yükler. Bir dairenin zihinde uyandırdığı etki, bir üçgenin uyandırdığı etkiye kıyasla çoğu zaman farklıdır. Film endüstrisi de geometrik şekillerin beyin üzerindeki gücünden haberdardır. Geometriyi duyguları tetiklemek ve stereotipleri yeniden üretmek için başarıyla kullanır.

Herhangi bir filmi izleyin ve gördüğünüz şekillere çok dikkat edin. Kötücül karakterlerin genellikle keskin yüz hatları, sivri burunları, sevimli karakterlerin ise çoğu zaman yuvarlak ve yumuşak hatları vardır. Bir sinematograf (görüntü yönetmeni) filmlerine görsel hikâyeler katarken hangi geometrik şeklin hangi duyguyu tetikleyeceğini bilir. Peki popüler şekillerin arkasındaki psikolojik anlamlar nelerdir?

Geometrik Şekiller ve Çağrıştırdığı Duygular

Daire

‘Ponyo’ (2008)

Çoğunlukla “dişil” bir şekil olarak kabul edilen daireler, yumuşak, tehdit edici olmayan, doğal ve anaç olan şeyleri temsil eder. Daire ile kadınlık, annelik ve gençlik arasında bağlantı kurarız. Bu sebeple animasyonlarda olumlu duygunun pekiştirilmesi istenildiği zaman yuvarlak formlar tercih edilir. Çünkü bu form bizde masumiyeti, mutluluğu ve samimiyeti hatırlatır.

Kare

‘The Incredibles’ (2004)

Kareler, genellikle doğal olmayan veya insan yapımı olanı temsil edebilmesi açısından dairenin neredeyse antitezi olarak filmlerde görülebilir. Doğada daire formundaki doğal şeyler ile karşılaşma olasılığımız bir dikdörtgen ya da kare ile karşılaşma olasılığımızdan her zaman daha fazladır. Kareler aynı zamanda “durağanlık”, “istikrar” ve “güç” gibi şeyleri de temsil etmek amacıyla kullanılır. Filmler bu mesajları iletmek için, özellikle “doğal dünya” ile doğrudan karşıt olarak nitelendirilen durumlarda kare formlardan yararlanır.

Üçgen

‘Maleficent’ (2014)

Keskin dişli bir canavar çizen her çocuk bir sıra üçgen çizer, değil mi? Bunun nedeni, üçgenin “sivriliğinin” nedense korku, güvensizlik ve şüphe uyandırmasıdır. Mevcut animasyonlardaki kötü adam karakterlerine baktığınız zaman bunun ustalıkla aktarıldığını siz de görebilirsiniz.

Aşağıda izleyeceğiniz ilgi çekici video film yapımcılarının görsel hikaye anlatımı için geometrik şekilleri nasıl kullandıklarını bizlere aktarıyor. Videoyu izleyince geometrik şekillerin çağrıştırdı duygular hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca göz atmak isterseniz: Geometrik Şekiller ve Felsefeleri

Videonun Türkçe altyazısı mevcuttur.

Kaynak: How Cinematographers Use Geometric Shapes to Tell Stories with Visuals; https://nofilmschool.com

Matematiksel

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.