Psikoloji

Hexakosioihexekontahexaphobia ve 666 Sayısı Korkusu

Hexakosioihexekontahexaphobia 666 sayısı korkusu olarak bilinir. Bu korku Triskaidekafobi yani 13 sayısından korkma gibi kökenleri hem dini hem de batıl inançlardan almaktadır. 666 sayısı İncil’de Vahiy Kitabı’nda geçer. İncil’in Kral James çevirisinde Vahiy 13: 17-18, canavarın sayısını belirtir. “Anlayan, canavarın sayısını saysın. Çünkü bu, bir insanın sayısıdır; ve onun numarası altı yüz üç sayı ve altıdır. ” Bu sözler zaman içinde 666 sayısı ile ilişkilendirilir.

Genel olarak referansın, İbranice’de gematria ve Yunanca’da isopsephy olarak bilinen, alfabedeki harflerin sayılarla ilişkilendirildiği numerolojik sisteme ait olduğu varsayılır. Bu sistemler harflerle ilişkilendirilen sayıların toplanması ve toplamın yorumlanması esasına dayanmaktadır. Zaman içinde bahsedilen canavarın kim olduğunu anlamak için sayısız girişimde bulunulmuştur. ve bazı şeyler 666 sayısı ile ilişkilendirilmiştir. Aşağıdaki görsel size bu konuda bir fikir verebilir.

Ellen Gould Harmon White Yedinci Gün Adventistleri Kilisesi’nin kurucu ve liderlerindendir. Dini konularda 40 kadar kitap ve çok sayıda gazete makalesi yazmıştır.

Bir kişinin ya da nesnenin adını korku ile eşleştirmek istiyorsanız bunu siz de yapabilirsiniz. Örneğin adı geçen canavarın Adolf Hitler olduğunu düşünüyorsanız, numaralandırmaya A = 100’den başlayarak bunu “kanıtlayabilirsiniz”: H:107; I=108; T=119; L=111; E=104 R=117

Temel olarak, kendi siyasi veya dini görüşlerinize göre nefret figürünüzü seçerek bunu deneyebilirsiniz. Ardından numaralandırmayı ve gerekirse adı sığacak biçimde değiştirirsiniz. Oldukça kolay iş değil mi? Zaman içinde 666 sayısı biraz da korku filmlerinin popüler teması olması nedeniyle kültürler arasında yaygınlaştı ve kimileri için bir fobi haline dönüştü. Örneğin, eski Başkan Ronald Reagan ve eşi Nancy, başkanlığını takiben Los Angeles, Bel-Air’e taşındı. Bu fobiden ya da tepki almaktan çekindiklerinden mi bilinmez evlerinin sokak numarasını 666’dan 668’e değiştirdiler.

666 sayısının korkusunun en ünlü örneklerinden biri, Amerika’nın Güneybatısındaki ünlü Highway 666 karayolunun yeniden adlandırılmasıdır. Zamanla, Highway 666’nın bir bölümü bakımsızlıktan tehlikeli hale gelmiş, kazalar artmaya başlamıştı. Ancak birçok kişi, kazalara ve ölümlere yol açanın aslında yolun kendisi değil de adı olduğunu düşünüyordu. Sonunda yolun adı meşhur Route 66 olarak değiştirildi.

Ancak Tüm Bunlar Aslında Boşunaydı

Tüm bu çıkarımlar aslında bir yanlış anlamaya dayanıyordu. 2005 yılında Oxford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Oxyrhynchus antik bölgesinde bulunan 115 numaralı papirüs olan Revelation’ın bilinen en eski versiyonunun daha önce okunaksız kısımlarını okumak için bilgisayar görüntüleme tekniklerini kullandılar. Yaklaşık MS 300 tarihli bu belgenin metni incelendiğinde gerçek Canavarın Sayısı ortaya çıktı: Bu sayı 666 sayısı değil 616 sayısıydı.

Kaynak: Ian Stewart, Professor Stewart’s Casebook of Mathematical Mysteries, Profile books, 2014

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.
Başa dön tuşu