BİYOLOJİ

Hayvan Testlerine Son Veren Algoritma

Bu yeni ve daha güvenilir sistem sayesinde; kimyasalların, ilaçların ve kozmetiklerin hayvanlar üzerinde test edilmesi yakında ortadan kalkabilir.

Yakın zamanda yayınlanan bir çalışma; büyük kimyasal veri tabanlarından çalışan gelişmiş algoritmaların, yeni bir kimyasalın toksisitesini standart hayvan testlerinden daha iyi tahmin edebileceğini gösteriyor.

Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu’ndaki araştırmacılar; kimyasal yapılar ve toksik özellikler arasındaki ilişkileri haritalamak için geliştirdikleri bilinen kimyasallardan oluşan büyük bir veri tabanı ortaya çıkardılar. Daha sonra, herhangi bir kimyasal bileşiğin toksik özelliklerini otomatik olarak tahmin etmek için haritayı kullanabileceğini gösterdiler, hem de bir hayvan testinden daha doğru bir şekilde…

Geliştirilen en gelişmiş toksisite tahmin aracı; dünya hayvan toksikoloji testinin %57’sini oluşturan dokuz ortak testte uygulandı. Hayvan testine dayalı sonuçlarından ortalama %87 oranında daha doğru veriler elde edildi. Normalde bir testin her tekrarında aynı sonucu vermesi ortalama olarak sadece %81’lik bir şansa sahip olur. Çalışmanın ana araştırmacısı Thomas Hartung konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı; “Bu sonuçlar birçok hayvan testini bilgisayar tabanlı tahminlerle değiştirebileceğimizi ve daha güvenilir sonuçlar alabileceğimizi gösteriyor.”

Bilgisayar tabanlı yaklaşım; hayvan testleri dışında birçok kimyasal maddeye de uygulanabilir. Maliyetleri ve etik zorlukları nedeniyle, yaklaşık 100.000 kimyasalın sadece küçük bir kısmında kapsamlı bir şekilde test denenebiliyor. Fareler, tavşanlar, domuzlar ve köpek gibi hayvanlar; dünya genelinde laboratuvarlarda yıllık milyonlarca kimyasal toksisite testine tabi tutulur.

Bu hayvan testi genellikle tüketicileri korumak için yasalarca gerekli olmasına rağmen; halkın büyük kesimi tarafından ahlaki gerekçeler nedeniyle tepkiyle karşılanıyor. Aynı zamanda test sonuçları ile ilgili yüksek maliyetler ve belirsizlikler nedeniyle ürün üreticileri ile de popüler değildir.

Bloomberg Okulu’nun Çevre Sağlığı Bölümü’nü temel alan Hayvan Testleri Alternatifleri Merkezi’ni yöneten Hartung “Yeni bir pestisit, 30 ayrı hayvan testine ihtiyaç duyuyor ve sponsor şirkete yaklaşık 20 milyon dolar harcıyor” diyor.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi ve Çevre Koruma Ajansı, yeni yöntemle ilgili resmi değerlendirmelere başlamış olup, okuyucunun gıdalarda, uyuşturucu ve diğer kimyasalların güvenliğini değerlendirmede kullanılan hayvan testlerinin önemli bir oranının yerine geçip geçemeyeceğini test ediyor. Araştırmacılar ayrıca, büyük teknoloji şirketleri de dahil olmak üzere bazı büyük şirketlere, ürünlerinde potansiyel olarak zehirli kimyasallar olup olmadığını belirlemek için bu uygulamayı kullanmaya başlayacaklar.

Hartung, “Belki bir gün, kimyagerler bir kimyasalın sentezlenmesinden önce bile sadece toksik olmayan bileşikler yapmaya odaklanabilmeleri için toksisiteyi tahmin etmek için bu araçları kullanacaklardır” diyor.

Kaynak: http://www.biomedya.com/hayvan-testlerine-son-veren-algoritma

Matematiksel

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu