SAĞLIK

Hayvan Sahibi Olanlar Pandemide Yalnızlığı Daha Sağlıklı Geçiriyor

Hayvan sahibi olmanın avantajları arasında bir yenisi daha eklendi. Son araştırmalardan birine göre, bir evcil hayvan ile ev paylaşmak, stres ile aramızda bir tampon görevi görüyor.

Plos One dergisinde yayımlanan araştırmaya katılanların çoğunluğu evcil hayvanlarını önemli bir destekçi olarak görüyorlar.

York Üniversitesi ve Lincoln Üniversitesinin ortak bir çalışması ile yürütülen çalışmaya göre evcil hayvan sahibi olmak ile daha iyi bir psikolojik sağlık ve daha az yalnızlık hissi birbirleri ile ilintili. İngiltere’de gerçekleştirilen araştırmanın 6000 katılımcısının yaklaşık yüzde 90’ının en az bir evcil hayvanı olduğu tespit edilmiş ve insan ve hayvan arasındaki bağın ise hayvanın türüne göre önemli bir değişiklik göstermediği görülmüş.

Katılımcıların yüzde 90’dan fazlası evcil hayvanlarının karantina sırasında kendilerine duygusal olarak yardımcı olduklarını, yüzde 96’sı ise hayvanlarının fit ve aktif kalmalarını sağladıklarını belirtiyor.

Öte yandan katılımcıların yüzde 68’i pandemi sürecinde veteriner hizmetlerine erişim veya hareketsizlik açısından hayvanları için kaygılandıklarını da ekliyor.

hayvan sahibi olmanın avantajları

Evcil hayvanlarımız ile olan ilişkilerimiz şu an daha da önemli

Çalışmanın yazarlarından ve York Üniversitesi Sağlık Bilimleri Departmanı’ndan Dr. Elena Ratschen, “Çalışma sırasında elde ettiğimiz bulgular insanların psikolojik sağlıkları ile evcil hayvanları ile kurdukları bağ arasında bir ilişki olabileceğine işaret ediyor: Kurdukları insan-hayvan arası bağları yüksek olan kişilerin psikolojik sağlık problemleri daha az.”

Çalışmanın bir başka araştırmacısı, Lincoln Üniversitesi’nden Profesör Daniel Mills ise, “Çalışma, karantina dolayısıyla görülebilecek olan psikolojik stres ile başa çıkmak için evcil hayvanların faydasına işaret ettiğinden günümüzde özellikle önemli. Bununla birlikte, herkes evcil hayvanlarının ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmalı aksi halde diğer çalışmamızın gösterdiği üzere, sonuçlar hem kişiler hem de hayvanları için yıkıcı olabilir.”

Çalışma son olarak, evcil hayvan besleme dışında hayvanlar ile iletişimin en sık karşılaşılan halinin kuş besleme olduğunu da gösteriyor. Çalışmaya katılanların neredeyse yüzde 55’i bahçelerinde kuş beslediklerini de not ediyor.

Okuma Önerisi: Hayvan Testlerine Son Veren Algoritma

Kaynak: Pets linked to maintaining better mental health and reducing loneliness during lockdown, new research shows; https://medicalxpress.com/news/2020-09-pets-linked-mental-health-loneliness.html

Makale: Human-animal relationships and interactions during the Covid-19 lockdown phase in the UK: Investigating links with mental health and loneliness; https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0239397

Matematiksel

Deniz Karagöz

Hukuk eğitimi almış olmama rağmen matematik her zaman ilgimi çeken bir bilim olmuştur. Matematiksel.org bana bu ilgimi üretkenliğe çevirme şansı veren kaliteli bir ortam. Bu yüzden gerek çevirilerim gerekse yazılarımla katkıda bulunabilmek benim için oldukça anlamlı. Aynı zamanda buradan beslenerek öğrenmeye de devam ediyorum. İyi okumalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu