Eğitim Bilimleri

Hayatımızı Kolaylaştıracak Etkili Not Tutma Teknikleri 2.0

Okunacak yazıların, katılmamız gereken toplantıların, aklımızda uçuşan fikirlerin giderek daha fazla hayatımızda alan işgal etmeye başladığı bu günlerde hepimiz yavaş yavaş tekrardan not tutmanın önemi hatırlamaya başladık. Elbette en etkili not tutma tekniklerinin başında her zaman bir kağıt kalem aracılığı ile notlar almak gelir. Çoğumuz bir defter aracılığı ile notlarımızı bu biçimde alırız. Ancak günümüzde gelişen teknolojinin bunun için bize sunduğu bazı seçenekler var. Ayrıca dijital not tutmanın da bazı avantajları olduğu gerçek. Sonuçta bu dijital notlar kaybolmaz ve en önemlisi her zaman ve her yerden erişilebilir durumda olurlar.

Dijital cihazlarda not tutmanın klasik biraz da sıkıcı tekniklerinden bir tanesi notlarınızı cihazınızın ve yazılımınızın türüne göre ufak farklarla karşımıza çıkan düz metin belgelerinde saklamaktır. Örneğin Apple bilgisayarlar TextEdit yüklü olarak gelir. Windows kullanıcıları ise NotePad’i kullanabilir. Bu belgeler biçimlendirilmeden arındırıldığı için çok az bellek tüketirler. Ayrıca bir çok farklı yazılımda da sorunsuz okunabilirler. Ama kabul edelim çok fazla oldukları zaman genelde dosyalar arasında kaybolmamıza da neden olurlar.

Notlarınızı Bulutta Saklayın

Belgelerinize her yerden erişmek için bunları DropBox (www.dropbox.com), Google Drive (drive.google.com), OneDrive (www.onedrive.live.com) kullanın. Ya da belgeleri yedekleyen başka bir web tabanlı hizmette saklayın. Birçoğu kayıt olmanız karşılığında size ücretsiz olarak birkaç gigabayt çevrimiçi depolama alanı sunacaktır.

Çevrimiçi Zihin Haritası ve Planlama Programları Kullanın

Giderek artan sayıda web sitesi önemli notlarınızı almanız, zihin haritaları oluşturmanız, yapılacak listesi gibi şeyler hazırlamanız için bize seçenekler sunmakta. Bu web sitelerinin büyük çoğunluğu bu hizmeti ücretsiz olarak sadece kayıt olmanızla birlikte kullanıma açmakta. Ayrıca, işin en önemli kısmı belirli kişilerle paylaşmayı siz seçmediğiniz sürece notlarınız gizli biçimde korunmakta. Aşağıda eklediğimiz örneklere göz atabilirsiniz.

  • WorkFlowy (https://workflowy.com): Bu web sitesi fikirlerinizi düzenlemeniz ve onları gerçeğe dönüştürmeniz için size yeni seçenekler sunan sonsuza dek uzanan bir defter. Basitliği ve kullanım kolaylığı hoşunuza gidecektir.
  • Checkvist (https://checkvist.com): Yapacak çok işiniz mi var? Liste oluşturun. Hiyerarşik listeler fikirleri, notları ve görevleri gruplar halinde düzenlemenize yardımcı olur. Listelerinize etiketler, son tarihler, öncelikler vb gibi bir çok şey ekleyebilirsiniz. Bu web sitesi bunu yapmanın keyifli bir seçeneğini sunmaktadır.
  • MindMeister (www.mindmeister.com): Aklınızdaki fikirleri görselleştirme, organize etme ve düzenlemeye ihtiyacınız var ise bu site 3 projeye kadar bunu ücretsiz olarak yapmanıza olanak sağlıyor.
  • TheBrain (www.thebrain.com): Dünya çapında oldukça çok kullanıcıya sahip olan bu web sitesi bilgileri düzenlemenin, organize etmenin alternatif teknikleri ile karşımıza çıkıyor. İncelemeye değer.

Çevrimiçi Not Tutma Yazılımları Kullanın

Notlarınızı biraz daha interaktif hale getirmek ve organize etmek isterseniz de bu sefer karşımıza not tutma programları çıkıyor. Bir kaç örnek de onlardan ekleyelim.

  • Simplenote: (http://simplenote.com), metin tabanlı notlar oluşturmanıza ve bunları çevrimiçi olarak saklamanıza olanak tanıyan oldukça kullanışlı bir program.
  • Evernote (www.evernote.com,). Standart not alma opsiyonuna ek olarak web sitelerinden metin ve görüntü kopyalamanıza ve çevrimdışı içerik eklemenize olanak tanıyor. İnternetsiz erişim seçeneği de önemli bir avantajı.
  • Microsoft OneNote (www.onenote.com): Evernote ile benzer özelliklere sahip ve Microsoft Office uygulamalarıyla uyumlu bir başka not alma programı.

Hayatımızı organize etmemize olanak sağlayan araçlara her gün bir yenisi daha ekleniyor. Daha fazla seçenek için, not alma yazılımı ya da daha iyisi İngilizce olarak note-taking software anahtar sözcükleriyle Web’de arama yaparsanız yeni ve daha farklı seçeneklere de erişebilirsiniz. Bundan sonrası da artık biraz size kalmış durumda. Seçenek çok, yeter ki isteyelim elbette.

Göz Atmak İsterseniz

Matematiksel


Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.