Hayatımızı Kolaylaştıracak Etkili Not Tutma Teknikleri 2.0

Okunacak yazıların, katılmamız gereken toplantıların, aklımızda uçuşan fikirlerin giderek daha fazla alan işgal etmeye başladığı bu günlerde hepimiz yavaş yavaş tekrardan not tutmanın önemi hatırlamaya başladık. Çoğumuz bir defter aracılığı ile notlarımızı alırız. Ancak günümüzde gelişen teknolojinin alternatif olarak bize sunduğu bazı seçenekler var. Ayrıca dijital not tutmanın da bazı avantajları olduğu gerçek. Sonuçta bu dijital notlar kaybolmaz. Ayrıca en önemlisi her zaman ve her yerden erişilebilir durumda olurlar.

Dijital cihazlarda not tutmanın klasik ve sıkıcı tekniklerinden bir tanesi notlarınızı düz metin belgelerinde saklamaktır. Örneğin Apple bilgisayarlar TextEdit yüklü olarak gelir. Windows kullanıcıları ise NotePad’i kullanabilir. Bu belgeler biçimlendirilmeden arındırıldığı için çok az bellek tüketirler. Ayrıca bir çok farklı yazılımda da sorunsuz okunabilirler. Ama kabul edelim çok fazla oldukları zaman genelde dosyalar arasında kaybolmamıza da neden olurlar. Şimdi gelin alternatiflere göz atalım.

Notlarınızı Bulutta Saklayın

Belgelerinize her yerden erişmek için bunları DropBox (www.dropbox.com), Google Drive (drive.google.com), OneDrive (www.onedrive.live.com) kullanın. Ya da belgeleri yedekleyen başka bir web tabanlı hizmette saklayın. Birçoğu kayıt olmanız karşılığında size ücretsiz olarak birkaç gigabayt çevrimiçi depolama alanı sunacaktır.

Çevrimiçi Zihin Haritası ve Planlama Programları Kullanın

Giderek artan sayıda web sitesi önemli notlarınızı almanız, zihin haritaları oluşturmanız, yapılacak listesi gibi şeyler hazırlamanız için bize seçenekler sunmakta. Bu web sitelerinin büyük çoğunluğu bu hizmeti ücretsiz olarak sadece kayıt olmanızla birlikte kullanıma açmakta. Ayrıca, işin en önemli kısmı belirli kişilerle paylaşmayı siz seçmediğiniz sürece notlarınız gizli biçimde korunmakta. Aşağıda eklediğimiz örneklere göz atabilirsiniz.

  • WorkFlowy (https://workflowy.com): Bu web sitesi fikirlerinizi düzenlemeniz ve onları gerçeğe dönüştürmeniz için size yeni seçenekler sunan sonsuza dek uzanan bir defter. Basitliği ve kullanım kolaylığı hoşunuza gidecektir.
  • Checkvist (https://checkvist.com): Yapacak çok işiniz mi var? Liste oluşturun. Hiyerarşik listeler fikirleri, notları ve görevleri gruplar halinde düzenlemenize yardımcı olur. Listelerinize etiketler, son tarihler, öncelikler vb gibi bir çok şey ekleyebilirsiniz. Bu web sitesi bunu yapmanın keyifli bir seçeneğini sunmaktadır.
  • MindMeister (www.mindmeister.com): Aklınızdaki fikirleri görselleştirme, organize etme ve düzenlemeye ihtiyacınız var ise bu site 3 projeye kadar bunu ücretsiz olarak yapmanıza olanak sağlıyor.
  • TheBrain (www.thebrain.com): Dünya çapında oldukça çok kullanıcıya sahip olan bu web sitesi bilgileri düzenlemenin, organize etmenin alternatif teknikleri ile karşımıza çıkıyor. İncelemeye değer.

Çevrimiçi Not Tutma Yazılımları Kullanın

Notlarınızı biraz daha interaktif hale getirmek ve organize etmek isterseniz de bu sefer karşımıza not tutma programları çıkıyor. Bir kaç örnek de onlardan ekleyelim.

  • Simplenote: (http://simplenote.com), metin tabanlı notlar oluşturmanıza ve bunları çevrimiçi olarak saklamanıza olanak tanıyan oldukça kullanışlı bir program.
  • Evernote (www.evernote.com,). Standart not alma opsiyonuna ek olarak web sitelerinden metin ve görüntü kopyalamanıza ve çevrimdışı içerik eklemenize olanak tanıyor. İnternetsiz erişim seçeneği de önemli bir avantajı.
  • Microsoft OneNote (www.onenote.com): Evernote ile benzer özelliklere sahip ve Microsoft Office uygulamalarıyla uyumlu bir başka not alma programı.

Hayatımızı organize etmemize olanak sağlayan araçlara her gün bir yenisi daha ekleniyor. Daha fazla seçenek için, not alma yazılımı ya da daha iyisi İngilizce olarak note-taking software anahtar sözcükleriyle Web’de arama yaparsanız yeni ve daha farklı seçeneklere de erişebilirsiniz. Bundan sonrası da artık biraz size kalmış durumda. Seçenek çok, yeter ki isteyelim elbette.

Göz Atmak İsterseniz

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.
Başa dön tuşu