MATEMATİK

Hangi Matematik? Sorusu Neden Önemlidir

Matematik, akıl yürütme ve düşüncenin estetiği ile bir arada değilse, elbette insanlar matematiği sevmez, korkar, hatta gereksiz bulabilir. O nedenle “Hangi matematik?” sorusu önemlidir.

***

“Matematiği yapamıyorum, matematiği sevmiyorum, matematikten korkuyorum” yakınmasıyla çok karşılaşırız. Hatta bu yakınmanın devamında, Matematik neye yarar, benim ne işime yarayacak?..” gibi savunmaya ve saldırıya yönelik küçümsemelerle de karşılaşırız.

Bu saldırı ve küçümsemeler matematiğin algılanma biçimine bağlı olarak haklı da olabilir, haksız da. Algılama biçimini belirleyen de hangi matematikle karşılaşıldığıdır.

Bu tartışmalara her matematikçinin ya da matematik öğretmeninin başladığı gibi “Matematik hayatın her alanında vardır ve herkese gereklidir” lafıyla başlamak içi boş reklam mantığı ötesine gitmez.

Matematik, akıl yürütme ve düşüncenin estetiği ile bir arada değilse, elbette insanlar matematiği sevmez, korkar, hatta gereksiz bulabilir. O nedenle “Hangi matematik?” sorusu önemlidir.

Yaşamın ilk dönemlerinde dünyayı nesnel düzeyde (ev, ağaç, masa..) algılayan küçük insan, nesnel algılarının yanında sevgi, öfke gibi soyut algılarla da dünyayı kavramaya başlar. Ancak bu aşamada bu algılar güdüsel düzeydedir.

Kavramları öğrendikçe de, dünyayı kavramsal düzeyde algılar ve bu algıları düşünme düzeyinde soyut olgulara dönüştürür. Akıl yürütür, çıkarımlarda bulunur. Buraya kadar doğal olan biçim, ne yazık ki eğitim ve konumuz olan matematik eğitimi aşamasına gelince; yukarıdaki yakınmalar başlar.

Yani matematik öğretmek noktasındadır sorun.

Bu sorun hem öğretilenlere, hem öğretim biçimine bağlıdır. Bir de öğretenin erişkinlik düzeyine.

Hani “yarım imam dinden, yarım doktor candan eder” diye bir laf vardır. “Yarım matematikçi de matematikten eder” desek yeridir.

Dayatılan matematiğin yerine çıkarımlara açık matematik, keşfetme duygusunu geliştirir.

Bellenen matematiğin yerine öğrenilen matematik akademik-entelektüel birikimi geliştirir ve güven duygusunu güçlendirir.

Bu nedenle akıl yürütme-matematik ilişkisini eğitimin hiçbir aşamasında ihmal etmeden vermek gerekir.

Her yaşta, her seviyede, her ilgi ya da iş alanında yapılacak matematik vardır. Yeter ki yeterli kavramsal bilgiye, deneyime sahip olunsun ve sezgilere ket vurulmasın.

Ahmet Doğan

Matematiksel

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu