GÜNDEM

Hafızayı Güçlendiren Yazı Karakteri: Sans Forgetica

Bugünün dünyasında internet sayesinde gerekli gereksiz bir sürü bilgi alıyoruz, ama bunların ne kadarını hatırlayabiliyoruz?

Avustralya RMIT (Royal Melbourne Institute of Technology) üniversitesindeki araştırmacılar hatırlamamıza yardımcı olmak için bir yazı tipi geliştirdiler: “Sans Forgetica”.

Yeni fontun ardındaki fikir derin bilişsel işleme olarak adlandırılan bilişsel bir psikoloji kavramına dayanıyor. Söylenenlere göre, okuduğumuz şeyi biraz daha zorlanarak okursak, aktif olarak da okumuş oluyoruz yani yazıyı sadece gözlerimizle takip etmiyor eş zamanlı olarak da düşünüyoruz.

Sans Forgetica

Sans Forgetica, ters italik gibi geriye doğru bir eğime sahip. En belirgin özelliği ise her harfin küçük parçasının eksik olması.

Bu fontun tasarlanma amacı da öğrencilere sınavlara hazırlanırken kolaylık sağlamak.

Yaklaşık 350 öğrenciyle yapılan bir deney sonrasında, Arial ile yazılmış metinlere kıyasla Sans Forgetica kullanılmış metinler %7 daha fazla hatırlanmış. Bu fark göze az gözükse de, aslında büyük düşününce pek de öyle değil.

Araştırmacılara göre öğrenciler bu yeni fontu ders çalışırken kullanabilir. Öte yandan öğretmenler de önemli bilgileri bu fontla yazarak daha akılda kalıcı kılabilir.

Biçim olarak bir Arial ya da Times New Roman kadar estetik gözükmese de Sans Forgetica’yı belki de birkaç yıl içinde hepimiz kullanıyor olabiliriz. 

Tanıtım videosuna göz atmak isterseniz…

Bu fontu siz de denemek istiyorsanız üniversitenin web sitesinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Bu arada bizi de unutmamanız için…

Sans Forgetica

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu