SOSYAL BİLİMLER

Günümüzün Modern Hastalığı: Dağınık Beyin Sendromu

Sıradan bir günümüz, e-posta, cep mesajları, toplantılar, yardıma ihtiyacı olan iş arkadaşları gibi sürekli kesintiye yol açan şeylerle dolu. Birçok şirket açık ofis gibi yöntemlerle bizleri anında gelişen diyaloglar ortamına itiyor ve aynı anda birçok işi yapmamızı bekliyor.

Fakat birçok araştırmacı aynı anda birçok iş yapmaya çalışmanın verimi düşürdüğünü söylüyor. Bir tek iş üzerinde yoğunlaştığımızda daha fazla iş yapıyoruz.

Çünkü beyinlerimiz her seferinde tek bir şey yapmak için çok donatılmış durumda. Aynı anda birden çok iş yapabileceğimizi düşünsek de durum bu biçimde değil.Beynimiz sürekli olarak bu işler arasında gidip geliyor ve bu da beyni yorup bilişsel kapasitemizi düşürüyor.

“Tekli Görev” kitabının yazarı Devora Zack “Asla çoklu görev yapmayın” diyor. Ona göre bu “kelimenin tam anlamıyla tamamen geri tepiyor.”

Çoklu görev mitleri

Texas Üniversitesinde Beyin Sağlığı Merkezi’nin kurucusu Dr Sandra Bond Chapman’a göre, aynı anda birçok işi yapmaya çalışmak yüzeysel düşünmeye, yaratıcılık eksikliğine, hatalara ve gereksiz bilgiyi eleyememeye neden oluyor.

Çünkü beyin bir anda birçok iş yapacak şekilde donanımlı değildir ve bunu uzun süre yapmaya çalışmak stresi artırdığı gibi depresyona ve entelektüel kapasitenin azalmasına da yol açıyor.

“Teknoloji beynimizi sürekli kesintiye uğramaya alıştırıyor, yeni bir e-posta ya da sosyal medya mesajı geldiğine işaret eden sinyali bekler oluyoruz”.

Fakat aynı anda birçok iş yapmaya çalışmanın etkili olmadığına dair oldukça fazla veri olsa da eski alışkanlıklar yeni teknolojilerle birleştirerk devam etme eğilimi gösteriyoruz.

Bu konuda kısmen kendimizi suçlamamız gerekiyor. California Üniversitesi’nden Dr Christine Carter, bir kerede birçok şey yaptığımızda, bu durumun kendimizi meşgul ve üretken hissetmemizi sağladığını dile getiriyor.

Dağınık Beyin Sendromu İle Başetmek İçin

  • Aynı anda birçok işi yapmak yerine, programınızı tek bir işi bitirdikten sonra diğer işe geçecek şekilde oluşturun. Önemli olan ne kadar kısa zamanda fazla iş yaptığınız değil, ne kadar odaklanarak verimli iş yaptığınız olduğunu unutmayın.
  • Odaklanmayı sağlayacak bir ortam yaratın. Kapısını kapatabileceğiniz bir mekân bulun ve e-posta ve diğer mesaj uyarılarını kapatın.
  • İnsanlar size hangi saatlerde ulaşabileceğini bilsin. Kesintiye uğratılmak istemediğiniz zamanları da açıklayın.

Kaynak: “You probably suffer from scattered brain syndrome”,https://www.bbc.com/worklife/article/20161208-you-probably-suffer-from-scattered-brain-syndrome

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu