YAŞAM

Grip ve Koronavirüs Arasındaki 6 Temel Fark

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) grip ve koronavirüs arasındaki farkları özetleyen bir rapor yayınladı.

İki virüs arasında bazı belirgin benzerlikler var. Mesela her iki hastalık da temas yoluyla yayılıyor. Kontamine olmuş bir kişiye veya yüzeye dokunmak ve sonra yüzünüze dokunmak hastalanmak için kesin bir yol. (Covid-19’un enfekte bir kişinin öksürüğü veya hapşırmasıyla havadaki damlacıklar yoluyla da yayılması mümkündür.)

İki hastalığın semptomlarının çoğu benzer: Her ikisi de solunum sistemini çeşitli şekillerde hedef alıyor. Her ikisi de ateşe, yorgunluğa ve öksürüğe neden oluyor. Şiddetli solunum vakaları pnömoniye dönüşebiliyor ve bu da ölümcül olabiliyor.

İşte koronavirüs ve grip arasındaki 6 fark…

1.Koronavirüs gripten daha yavaş yayılıyor gibi görünüyor.

Bu muhtemelen ikisi arasındaki en büyük fark. Grip daha kısa bir kuluçka dönemine (enfekte olmuş bir kişinin semptom göstermesi için geçen süre) ve daha kısa seri aralığa (veya birbirini takip eden vakalar arasındaki süreye) sahiptir. Dünya Sağlık Örgütü, Koronavirüs’ün seri aralığının yaklaşık beş ila altı gün sürerken, gribin seri aralığının üç güne yakın olduğunu bildiriyor. Bu sebeple grip daha hızlı yayılıyor.

2.Deri yoluyla bulaşma.

Viral bulaşma (virüsün deri yoluyla bulaşması); bir virüs bir konağı enfekte ettiğinde, ürediğinde ve çevreye salındığında meydana gelir. Hastayı bulaşıcı yapan şey viral bulaşmadır.

WHO’ya göre; bazı insanlar, koronavirüsü aldıktan sonraki iki gün içinde ve semptom göstermeden önce viral bulaşmayı yapmaya başlar, ancak bu muhtemelen virüsün yayılmasının ana yolu değildir. Grip virüsü tipik olarak ilk iki günde bulaşır.

3. İkincil enfeksiyonlar.

Koronavirüs taşıma durumu yeterince kötü değilmiş gibi, ortalama olarak yaklaşık iki ikincil enfeksiyona yol açar. Grip bazen ikincil bir enfeksiyona, genellikle pnömoniye neden olabilir, ancak grip hastalarının gripten sonra ikinci bir enfeksiyona yakalanması nadirdir.

4.Sümüklü çocukları suçlamayın, koronavirüsü yetişkinler yayıyor.

Çocuklar grip geçişinin başlıca suçluları olsa da, koronavirüs yetişkinler arasında bulaşmaktadır. Bu aynı zamanda yetişkinlerin, özellikle de daha yaşlı ve altta yatan tıbbi durumları olanların en sert şekilde etkilendiği anlamına gelir.

Washington Post’a göre, uzmanlar çocukların nasıl koronavirüsün en kötü etkilerinden korunduğuna dair şaşkınlar. Bazıları zaten soğuk algınlığında görülen koronavirüsün diğer versiyonlarından bazı bağışıklıklara sahip olabileceğini söylüyor; diğer bir teori ise çocukların bağışıklık sistemlerinin her zaman yüksek alarma sahip olmaları ve Covid-19’la mücadelede yetişkinlerden daha hızlı olabilmeleri olduğunu düşünüyor.

5. Coronavirüs gripten çok daha ölümcül.

Şimdiye kadar, koronavirüs için ölüm oranı (rapor edilen vakaların sayısının ölüm sayısına oranı) yaklaşık %3 ila %4 arasındadır, ancak birçok vaka henüz rapor edilmediğinden bu yüzde çok daha düşüktür. Gripte ölüm oranı %0.1’dir.

6. Koronavirüs için tanımlanmış bir tedavi veya aşı yoktur.

Henüz yok. Buna rağmen bir grip aşısı var ve herkesin bunu yaptırması tavsiye ediliyor. Çünkü aşı olmak,  aşırı iş yükü olan olan tıbbi hizmetler üzerindeki yükü azaltmaya yardımcı olabilir.

Kaynak
https://www.technologyreview.com/f/615341/flu-vs-coronavirus-6-differences

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Busra Meral

Keyifli okumalar... [email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı