Ünlü Matematikçiler

Grigori Perelman Kimdir?

Birçok kişi tarafından Dünya’nın yaşayan en zeki insanı olarak kabul edilen matematiğin taçsız kralı Grigori Perelman kimdir dersiniz…

Yıllar 2000′ i gösterdiğinde Clay Matematik Enstitüsü o güne kadar çözülemeyen ve “Bin Yılın Soruları” olarak görülen milenyum sorularının her birinin başına para ödülü koyarak resmen kamuoyuna tanıtmıştır. Ve içlerinden birisi de  “Poincare Varsayımıdır.”

Henri Poincare’nin 1904′ te ortaya attığı bu imkansız soruyu yıllar 2002′ yi gösterdiğinde Grigori Perelman‘ın çözmesi ilginç enstantaneler serisinin başlangıçı olacaktır.

Grigori Perelman St. Petersburg’daki Steklov Enstitüsü’nde Dr. (Matematik Doktoru) ünvanını sürdüğü sıralarda alanı olan topolojinin en zor sorusunun çözümünü 33 sayfalık bir makaleyle internet üzerinden kamuoyuna sunmuştur. Ancak ne yazık ki gereken saygıyı ve inancı çevresinden görmediği için bir hayli kırgındır. Bu kırgınlığı 2006 yılında layık görüldüğü Fields ödülünde nüksedecektir.

Grigori Perelman’ a kimse inanmamıştır, aynı odayı paylaştığı bütün meslektaşları dahil…

2006 yılında uzmanların bile zor anladığı çözümün resmen doğruluğu onaylanmış ve kendisi o yıl içerisinde verilecek olan Fields ödüllerine layık görülmüştür. Ancak, Dr. Grigori Perelman bu ödülü reddetmiş ve Fields ödülünü reddeden ilk fani olmuştur. Aynı zamanda sorunun başına konulan 1 milyon dolarlık ödülü de reddetmiştir. En son olarak ta 2010 yılında layık görüldüğü milenyum ödülünü de reddeden Perelman ilginçlikler silsilesine verilen parayı tekrardan kabul ederek bir yenisini eklemiştir. (Bazı yayınlarda Perelman’ın para ödülünü hiç reddetmediği de dile getirilir) Ve bu parayı matematik geleceği için kullanacağını açıklamıştır.

Annesiyle birlikte son derece basit ve sıkıntılı bir yaşam süren, odasında bir masası ve bir sandalyesinden başka eşyası bulunmayan bu dahi, aslında hiç bir zaman ünlü olmak gibi bir derde sahip olmamıştır.

“Ben ünlü olmak istemiyorum. Altı üstü bir soru çözdüm ve bu kadar büyütülmesi ilginç.”

Ayrıca bu sözlerin ardından St. Petersburg’daki Steklov Enstitüsü’ndeki görevinden istifa etmiştir. Dr. Grigori Perelman’a teşekkür edelim, hem matematik dünyasına olan katkısından, hemde alçak gönüllülüğünden ötürü.

Göz atmak isterseniz…

Muhammed İşci

Matematiksel

Muhammed İşci

Taş Mektebin 120. Yıl mezunlarından olup aynı yıl kazandığım Erciyes Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği bölümünden bölüm ikinciliği ile mezun olduktan sonra öğrenimime yine aynı bölümde yüksek lisans programı kapsamında devam etmekteyim. Aynı zamanda yine aynı Üniversite adı altında Çift Anadal Programı kapsamında Matematik bölümünden onur öğrencisi olarak mezun olmuş bulunmaktayım. Bunların yanı sıra özel sektörde Ar-Ge uzman yardımcısı olarak çalışmaktayım. Matematiğin bir dil olduğunu kabul edip , bu dili iyi bilmemizin hayatla irtibata geçebilmemizi kolaylaştıracağı öngörüsünde bulunan bir düşünürüm. Sayılarla dans etmek en büyük zevklerim arasındadır. 2015 yılı Türkiye Pi Sayısı Ezberleme rekortmeni olup , o yıldan itibaren Pi World Ranking List te yer almaktayım. Hafıza tekniklerine ve Pragmatizme karşı bir kişiyim. Arşimet, Fermat ve John Forbes Nash en çok saygı duyduğum bilim insanlarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.