Ünlü Matematikçiler

Grigori Perelman: Bir Milenyum Probleminin Ardından

Uzun sakallı, kirli elbiseli, mütevazi bir deha olan Grigori Perelman adını tarihe yazdırmış, tanımanız gereken bir karakterdir…

“Paraya ya da şöhrete hiç ihtiyacım yok. Hayvanat bahçesindeki hayvanlar gibi sergilenmek istemiyorum ve kimsenin bana bakmasını istemiyorum”

Perelman daha öğrenciyken, Uluslararası Matematik Olimpiyatında yarışan SSCB takımında tam puan alarak altın madalya kazanması ile adından söz ettirmeye başlamıştı. Öğretmeni Rukshin’e göre hayatta hiçbir zaman matematikten başka bir şey ile ilgilenmedi. Dünyanın anlaşılması için sadece matematiğe ihtiyacı olduğunu ve matematik ile uğraşmaktan saatlerce zevk aldığını dile getiriyordu.

Eğitiminin ardından ABD’de ve St. Petersburg’da Steklov Enstitüsünde çalıştı ancak akademik hayat onun pek de ilgisini çekmemekteydi. O sadece çalışmalarına odaklanmak istiyordu. Üniversitede kimseyle konuşmuyor, oturmuyor hatta derslere bile girmek istemiyordu. 7 yıllık bir çalışma sürecinin ardından Perelman bombayı patlattı. 100 yıldır araştırılan ve birçok kez çözüldüğü düşünülen ama sonunda çözümünün bulunamadığına karar verilen Poincare Sanısını çözmüştü. 36 yaşındaki Rus matematikçi Grigori Perelman 2002 yılında çözdüğünü ilan ettiğinde kimse ona inanmamıştı.

Bir dergi yerine çalınır endişesi yaşamadan internetten yayınladığı çözümler bir anda herkesin ilgisini çekmişti. Dünya bir anda matematikçi kesilmiş ve çözümü incelemeye başlamıştı. Fakat dokümanları inceleyen matematik kurulları bile anlatılanları kavramakta zorluk çekiyordu. Perelman’ın kullandığı ağır matematik dili herkesi şaşırtmıştı.

Parelman Clay Matematik Enstitüsüne çalışmasını gönderdi. İlk komite tarafından tam değerlendirilmediği için eksik ibaresi kullanıldı fakat içlerinden bir profesör ikinci büyük bir komisyonun toplanmasını istedi. Neticede 3 yıl gibi bir süre içinde Poincare Varsayımı, IMU (International Mathematical Union – Uluslararası Matematik Birliği ) tarafından kabul gördü.

Matematik dünyası şaşkınlık ve hayranlık içindedir. Clay Akademisi vermeyi vaat ettiği 1 milyon doları artık Perelman için hazırlamıştır. Matematiğin Nobel’i sayılan Fields Ödülü de Perelman verilmiştir. Dünya bu gizemli adamı görmek için sabırsızlanmaktaydı.

Fakat Perelman ödüllerin ikisini de almak için gelmeyeceğini söyledi. Ödülleri asla almayacağını ve ödüllerle ilgilenmediğini tüm dünyaya duyurdu. Dünya başarı peşinde koşarken aşağıdaki sözleri ile tarihe geçti.

“Şayet yaptığım ispat doğruysa bu yeterli ve tatmin edici”.

Çok mu zengindi acaba? Herkes bu soruyu birbirine sorarken, annesi ile birlikte yaşadığı küçük evin fotografları etrafa yayılmaya başladı. Hayır çok zengin değil, aslında fakir denilebilecek bir yaşantı sürdürmekteydi ancak onun zenginlik anlayışı toplumunkinden çok daha farklıydı.

Ünü ilk Rusya, Amerika ve Avrupa derken tüm dünyaya yayılan Perelman devamında Steklov Üniversitesindeki görevinden istifa etti ve kayıplara karıştı. Toplumdan giderek uzaklaşma eğilimi, öyküsüne farklı bir boyut kattı. Onun öyküsü şan, şöhret peşinde koşanlar için önemli dersler içermekte.

REFERANS:

1- https://www.theguardian.com/world/2010/mar/23/grigory-perelman-rejects-1m-dollars

2 –http://www.telegraph.co.uk/culture/9475585/Searching-for-Grigori-Perelman-Russias-reclusive-maths-genius.html

3- https://globalekonomikmonitor.blogspot.com.tr/2012/05/finansal-krizi-yaratan-hatay-sen-de.html

Matematiksel

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.