MATEMATİK HER YERDE

Kafaları Karıştıran Görsel Yanılsamalar

Gözler sadece zihnin algılamaya hazır olduğu şeyleri görür…
Henri-Louis Bergson

Görsel Yanılsamalar

Yukarıdaki nesneye bakın, vazo mu yoksa iki surat mı?

Şekil ve zemin, iki farklı resim ortaya çıkaracak şekilde birbiri yerine geçebilir.

Aşağıdaki görsel de saksafoncu ile kadın yüzünü görebiliyor musunuz? Önce hangisini ve neden ilk onu gördünüz?

Biçim algısının en önemli yönlerinden biri, sınırların varlığıdır. Görsel alan parlaklık, renk ya da dokuda keskin ve belirgin bir değişim sağ­lıyorsa, bunu bir kontur olarak algılarız.

Aşağıdaki görseller aslında var olmayan sınırları nasıl “gördüğümüzü” göstermektedir. Her iki resmin ortasın­daki üçgenler resmin kalanından daha aydınlıktır. Bu, şekilleri tamamlama ve boşlukları doldurmaya eğilim gösterdiğimizi söyleyen gestalt “kapama” ilkesine uygun bir durumdur.

Görsel Yanılsamalar

Tek bir düz çizgi bulunmayan bir ortamda yetiştiğinizi hayal edin: Ne dört köşe evler, dümdüz giden yollar, upuzun direkler ne de o bildik dikdörtgen masalar var. Evleriniz de tarlalarınız da yusyuvarlak olsun. Yollarınız kıvrıla kıvrıla gitsin. Acaba yine de görsel yanılsamalar sizi şaşırtır mıydı?

Öğrenme ve deneyimin, yanılsamaları yorumlama biçimlerimizi nasıl etkilediğine ilişkin görüşleri sınamak için kırsal Afrika ve Aborijin gruplarının incelendiği çeşitli çalışmalar yapılmıştır ve elde edilen sonuçlara göre anlaşılmıştır ki kişisel ve kültürel deneyimler bizi görsel yanılsama­lara daha yatkın ya da daha kapalı kılabilir.

Sanatçılar her daim görsel yanılsamalara ilgi duymuştur. Aşağıda bazı  örneklerini inceleyebilirsiniz. Bakalım sizler de yanılacak mısınız?

1. İmkansız Merdiven (Penrose Stairs)

Görsel Yanılsamalar


Merdivene tırmansanız veya inseniz dahi aynı yere varıyorsunuz.

2. Gri Kare

Görsel Yanılsamalar
A ve B karelerinin renkleri aynı ! İki kare de aynı tona sahip gri renk

A ve B karelerinin renkleri aynı tona sahip gri renk.

3. Izgara İllüzyonu (Grid Illusion)

Hermann Ebbinghaus’ın Izgara İllüzyonunda kareleri ayıran şeritlerin kesişim noktalarındaki beyaz noktaların zaman zaman siyah olduğunu hissedersiniz.

4. Merkezdeki Daireler

Ortadaki turuncu dairelerden soldaki küçük, sağdaki büyük gibi görünse de bu sadece bir göz yanılması. İki turuncu dairenin boyutları aynı.

5. Kafe Duvarı (Cafe Wall)

Paralel gibi görünmeyen yatay gri çizgiler birbirine paralel elbette.

6. Hareketli Şekiller

Bu resmin hareketsiz olduğunu unutmayın. Herhangi bir şekilde anime edilmiş değil. Fakat siz bu yazıyı okurken merkez bölümü içe doğru, dış bölüm ise dışa doğru hareket ediyormuş gibi gözüküyor. Eğer gözlerinizi merkezde bir noktaya dikerseniz ve hareket ettirmezseniz bu göz yanılması duruyor.

7. Büyüyüp Küçülen Renkler

Görsel Yanılsamalar

Aerol E. Cutabag bu göz yanılsamasını kazara kaleydoskop görselleri üzerinde çalışırken keşfetmiş. Resme bakarken kafanızı ileri ve geri oynattığınızda renk bloklarının büyüyüp küçüldüğünü görebilirsiniz.

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı